Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests: Gūst plašu apdegumu no ālantes auga lapām

Neatliekamās medicīniskā palīdzības dienestā aizvadīta pirmā diennakts, nodrošinot ātrās palīdzības brigāžu darbu visā valsts teritorijā. Kopumā aizvadītajā diennaktī (01.07.2010.) NMP dienesta mediķi izbraukuši 1179 izsaukumos, no kuriem 173 bija saistīti ar dažāda rakstura traumām un negadījumiem. Jāatzīmē, ka arī Jūrmalā izsaukumu pieņemšana un brigāžu darbs norit ļoti veiksmīgi, kopumā līdz piektdienas pēcpusdienai NMP dienesta ātrās palīdzības brigādes Jūrmalā saņēmušas jau vairāk kā 50 izsaukumus.

Aizvadītajā diennaktī NMP dienesta mediķi saņēma izsaukumu pie kādas 67 gadīga sievietes Talsu novadā, kura smagus ādas apdegumus guvusi no ālantes auga lapām, tās uzliekot uz ceļgala ārstējošos nolūkos pret locītavu sāpēm. Sieviete no auga lapu sulas guvusi smagu sejas, roku un ceļgala apdegumu. NMP dienesta mediķu brigāde pēc pirmās palīdzības sniegšanas cietušo nogādājusi Valsts apdegumu centrā Rīgā. Jāpiebilst, ka atsevišķu medikamentu izgatavošanā tiek izmantotas ālantes auga saknes. Arī senāk ārstniecības nolūkā cilvēki lietojuši ālantes sakni tinktūrās, taču nav ziņu, ka ārstniecības nolūkā būtu lietotas auga lapas, kā to bija mēģinājusi darīt cietusī sieviete. Vakar NMP dienesta mediķu brigādes sniedza palīdzību un slimnīcu nogādāja arī divus zēnus, kas slīka dīķos. Limbažu novadā 11 gadīgs zēns bija ieslīdējis tikko raktā piemājas dīķī. Tuvumā esošie viņu paguva izvilkt no ūdens un, ierodoties ātrās palīdzības brigādei, zēnam tika sniegta pirmā palīdzība, pēc tam viņš nogādāts Vidzemes slimnīcā. Savukārt Preiļu novadā dīķī bija slīcis 16 gadīgs jaunietis. Arī viņš tika izvilkts no ūdens dažu minūšu laikā. Jaunieti NMP dienesta mediķi nogādāja Daugavpils reģionālajā slimnīcā.

Tā kā nedēļas nogalē sinoptiķi sola karstu laiku, iedzīvotāji daudz laika pavadīs arī atpūšoties pie ūdeņiem. NMP dienesta mediķi aicina šajās karstajās dienās uzmanīties, peldoties vietās, kas nav drošas un var apdraudēt dzīvību. Tāpat arī atgādinām, ka peldēties nav ieteicams iet vienam, kā arī alkohola reibumā, vai peldēties naktī. Tāpat aicinām cilvēkus nelēkt no augstuma ūdenī, lai pasargātu sevi no nāvējošām traumām.

Vakar NMP dienesta mediķu brigādes izbraukušas sniegt palīdzību arī trīs karstuma dūriena cietušajiem - kādai 14 gadīga jaunietei Carnikavas pagastā, 18 gadīgam jaunietim Rīgā un 24 gadīgam vīrietim Viļakas novadā, kuri ilgstoši uzturējušies saulē, kā rezultātā strauji paaugstinājusies ķermeņa temperatūra un sākušās stipras galvassāpes.

Karstuma dūriens var izraisīt stipras galvas sāpes, sliktu dūšu, krampjus rokās, kājās vai vēderā, apziņas traucējumus, nespēku vai miegainums. Ja karstuma dūriens strauji progresē, tas var novest pie pēkšņa samaņas zuduma un būt arī nāvējošs.

Lietotāju raksti