Pagastu pārvaldes nelikvidēs! 35

Administratīvi teritoriālās reformas mērķis valstī bija izveidot ekonomiski attīstīties spējīgus novadus, kas nodrošinātu kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem. Reforma tika balstīta uz efektivitāti un administratīvā aparāta samazināšanu. Reformu jaunizveidotajā Alūksnes novadā vajadzēja ieviest uzreiz ar 2009. gada 1.jūliju. Tāda bija mūsu stingra nostāja. Taču ievēlētie iepriekšējie pagastu vadītāji bija sabijušies no pārmaiņām. Rajona padomes vadība pagasta vadītājiem un iedzīvotājiem bija akli solījusi un melojusi, ka reformas rezultātā nekas nemainīsies, viss paliks pa vecam.

Uzsākot darbu Alūksnes novada domē, domes priekšsēdētājam un vietniekam nebija savu ideju, kā veidot jauno pašvaldību. Tika pieņemts lēmums līdz gada beigām saglabāt iepriekšējo pagastu pašvaldības struktūru un līdztekus strādāt pie jauna optimāla modeļa izveidošanas atbilstoši jaunajiem uzdevumiem, slodzēm, budžetam.

Nebrauksim “pa vecajām sliedēm”!

Ātri pienāca 2010.gada janvāris, bet ne domes priekšsēdētājam A.Fominam, ne pieredzējušajam L.Sīpolam idejas par jaunu struktūru līdz 14.janvāra Finanšu komitejas sēdei tā arī nebija radušās. Neviens priekšlikums tā arī neizskanēja.
Viss turpinātos pa vecajām „iebrauktajām sliedēm”, ja netraucētu deputāti bez „politiskās pieredzes”, kuri nav pieraduši uz darbiem skatīties, bet gan grib strādāt. Decembrī lūdzām pagastiem sagatavot veicamo darbu aprakstus, lai precīzāk apzinātos reālo situāciju. Konstatējām, ka pārvaldē galvenos administrācijas darbus var veikt ne vairāk kā divi cilvēki. Novērojām ļoti nevienmērīgu pagastu attīstību. Ir pagasti, kur aktīvi apgūst Eiropas fondu naudas, bet ir tādi, kur šie procesi tik veiksmīgi nenoris. Mūsu izstrādātajā jaunajā struktūrā ir paredzēti projektu vadītāji, lauksaimniecības speciālisti, kas strādās ar visām pagastu pārvaldēm. Tas veicinās attīstību. Struktūras maiņas mērķis ir efektivitāte, administratīvā aparāta samazināšana, kas nenozīmē un nav jāsaprot ar pakalpojumu pasliktināšanos vai nepieejamību. Šobrīd ekonomiskā situācija ir sarežģīta. Jau pērn atklājās, ka vairāki pagasti ne­pārdomāti plānojuši un tērējuši piešķirtos budžeta līdzekļus, arī pilsētā ir neapdomīgi šķērdēta nodokļu maksātāju nauda. Mēs nedrīkstam tērēt to, kā mums nav, un domāt, ka gan jau kāds par to samaksās. Šogad tikai no pilsētas naudas novads varēja noslēgt budžeta gadu, jo vairākiem pagastiem bija nodokļu parādi, kas tika nosegti no pilsētai plānotā budžeta līdzekļiem. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka viens un tas pats scenārijs atkārtojas vairākus gadus pēc kārtas. Jāmaina domāšana. Jāsāk strādāt intensīvāk, ar lielāku darba apjomu un plānošanu. Septiņu mēnešu laikā no novada vadības neesam saklausījuši novada attīstības prioritātes.

Esam pret sistēmu, nevis pret cilvēkiem
Vēl viena spēcīga tendence, ar kuru nākas saskarties, kopš esam deputāti, ir pilsētas un pagastu iedzīvotāju dalīšana. Nemitīgi ir izjūta, ka novada vadība cenšas sanaidot pilsētu ar laukiem. Kāpēc? Ko ar to cenšas panākt? Novada vadība atkal maldina pagasta iedzīvotājus, liekot domāt, ka pilsētnieki grib iznīcināt dzīvi laukos. Jāatceras, kāpēc mēs esam ievēlēti - lai vienotu un uzlabotu iedzīvotāju dzīvi vienlīdz labi gan pilsētā, gan pagastos! Šobrīd Alūksni salīdzina ar „Sūnu ciemu”, kam nav pat savas pārvaldes. Jā, nav un arī nebūs, lai nebūtu lieki jātērē līdzekļi. Alūksni pārvalda izpilddirektore, un, mūsuprāt, viņa savus darba pienākumus izpilda ļoti labi. Žēl, ka no cilvēkiem novada vadībā, kas viņu virzīja un ieteica šim amatam, izskan pretējas domas, ka ar Alūksnes pārvaldīšanu ir vislielākās problēmas.

SCP deputātiem pārmet konsekvences trūkumu balsojumā par pagastu pārvalžu vadītājiem. SCP deputāti vienmēr ir balstījušies uz atklātības un godīguma principiem. Ja pagastu pārvaldēs ir jāieceļ vadītāji, tad tie ir jāizvēlas konkursa kārtībā. Tik nozīmīgus cilvēkus nedrīkst ielikt tāpat vien! SCP protestēja pret sistēmu, kā tiek izvēlēti kadri, nevis pret konkrētajiem cilvēkiem. Mums reiz ir jāsaprot - lai sasniegtu labus rezultātus, ir jābūt saliedētai un labai komandai. Ar draugu, partijas biedru vai radinieku ielikšanu amatos ir par maz. Tiem ir jābūt savas nozares profesionāļiem.

Bez “rozā” piedāvājumiem
Atcerēsimies neseno pagātni, kā novada vadība bija ieplānojusi sakārtot pašvaldības akciju sabiedrību „Simone”. Līdzīgi, kā šobrīd tiek pārvaldīts novads - bez plāna un ekonomiska pamatojuma. A.Fomins uzņēmuma atdošanu pirmajam pretimnākošajam investoram sauca par „rozā” piedāvājumu. Citādākās domās bijām mēs, SCP deputāti un iedzīvotāji, kas ikdienā pieraduši visu rūpīgi izanalizēt un pārbaudīt, jo šajā piedāvājumā saredzējām neizbēgamu tarifa paaugstināšanu. Ļoti interesanti bija uzzināt, ko par šādu novada vadības mēģinājumu sakārtot uzņēmumu domā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Savā atzinumā, kas novada domē saņemts šā gada janvāra sākumā, KNAB pauž pamatotas aizdomas, ka pilnsabiedrība “Silten JG” nespēs nodrošināt plānotos ieguldījumus a/s “Siltums” vairāku apsvērumu dēļ – tai ir niecīgs pamatkapitāls un neto apgrozījums, tiek nodarbināti tikai daži darbinieki. Ievērojot pastāvošo kredītiestāžu praksi un tiesiskos apstākļus, KNAB paredz - lai izpildītu Alūksnes novada domes 2009.gada 29.septembra lēmumu par a/s “Siltums” dibināšanu, pilnsabiedrība “Silten JG”, iespējams, izmantos Alūksnes siltumenerģijas patērētāju veiktos maksājumus par piegādāto siltumenerģiju, tādējādi būtiski pasliktinot patērētāju stāvokli.

 Mēs nebaidāmies ķerties pie darba, kuru neesam darījuši. Atcerēsimies, ka Noasa šķirstu uzbūvēja amatieri. Profesionāļi uzbūvēja „Titāniku”.

Komentāri 35

Sk

Neaizmirsti paskaitīt - cik pagast iedzīvotājiem ir datotu, cik no tiem ir pieeja internetam (bieži pat elektrības nav) un kad, kā arī to, cik vecie (pagastos pārsvarā) cilvēki vispār prot rīkoties ar datoru.

pirms 11 gadiem, 2010.01.22 11:01

Maija

tie uzņēmēji kam ir kārtīgi nostādīts savs bizness novadā nelien,bet tikai izputējušie vai tie kas ir uz robežas...un grib uz valsts rēķina pastutēt sevi.

pirms 11 gadiem, 2010.01.22 08:11

janka!!!

ta parvalžu vadītāju samazināšana ir pretlikumiga!!! tie uzņēmēji kas ir dome nepanaks neko!!! viniem jau ir tikai doma piebazt savas kabatas!!!

pirms 11 gadiem, 2010.01.21 21:39

zaza

faktiski pareizi butu, ja tada amata ka prieksnieks pagasta nebutu. Nav vajadzigs. Pietiek jau ar to, ka itr novada. Sekretare, vai ka vinu nosaukt, butu jabut katra pagasta, kura apkopotu visus dokumentus. Elektoniski nosuta novadam un ari sanem tapat atpakal.Par tautas namu vaditajam un biblotekam, ari var apvienot. Gramatvediba novada ari ir. Ta pati sekretare var iekaset naudinu, ja nu kads atnes. nav tas summas tik lielas un apgrozijums tik drausmigs, ka jaalgo specials gramatvedis katra pagasta.Tie klerki kas sed dome un sanem klielo naudinu, lai brauc uz pagastiem, ja tada nepieciesamiba.
Tikai katrs tric par savu kreslu

pirms 11 gadiem, 2010.01.21 10:22

Pietiek bijušos pagastvečus turēt pie novada stūres. Uzņēmēji ir ar pavisam citu plānošanas un analizēšanas stilu. Ļaujiet viņiem strādāt un tad pēc dažiem mēnešiem redzēsim, kā samazināsies izdevumi pagastu pārvaldēs un novada lielajā aparātā. Uzņēmējs saprot, ka lai naudu tērētu, tā vispirms ir jānopelna. Budžeta iestādēs jau ir zināms gada cipars, atliek tikai salikt maciņā pa pozīcijām. Lielākā naudas kaudze pašiem, pārējiem cik sanāk. Uzņēmējam, lai maksātu algu 1000, cik daudz ir jāstrādā, jo lielas algas gribētu maksāt arī saviem darbiniekiem, līdz ar to arī lielāki nodokļi. Nu nesanāk!Šodien manas domas ir, ka pagastu pārvaldēs un novadā vairāk par minimālo algu maksāt nedrīkst. Ja grib vairāk, lai strādā pie kāda uzņēmēja un piepelna klāt. Viņu lielās darba algas ir pilnīgi neadekvātas padarītajam darbam. Nav jau nekādi pārcilvēki un pārtstrādājušies jau arī nav. Smieklīgi ir apskatīt darbinieku skaitu novada aparātā - padsmit grāmatveži, cik sekretāru, trīs juristi. Nu kur kādā uzņēmumā tā ir? Vai tad 8 stundām darba katru dienu pietiek?

pirms 11 gadiem, 2010.01.21 09:48

Ha

Jūs tur lemjat ,kā gribat, bet katram pagastam vajag saimnieku, neba sekretārs lems ko un kā darīt! Padomājiet , ja visi ļaudis, it kā sīkuma dēļ, brauks pie jums uz centru, maz neparādīsies.

pirms 11 gadiem, 2010.01.21 08:42

Ha

Jūs tur lemjat ,kā gribat, bet katram pagastam vajag saimnieku, neba sekretārs lems ko un kā darīt! Padomājiet , ja visi ļaudis, it kā sīkuma dēļ, brauks pie jums uz centru, maz neparādīsies.

pirms 11 gadiem, 2010.01.21 08:42

tamborētāja

Gribas domāt, ka karojošās abas puses patiesi no sirds runā par sava novada attīstību. Ja tā, tad solis pretim nākotnei, taču būtu vēl lielāks un plašāks solis, ja viedokli paustu nedarot pāri saviem novadniekiem, jo šajā teritorijā būs jādzīvo kopā. Būs jāsatiekas uz ielas un jāsveicinās, bet vai acīs varēsim paskatīties? Reformas ir bijušas un būs, kamēr vien cilvēks domās par rītdienu. Vienmēr tiek noliegtas priekšgājēju reformas. Būtu labi, ja mēs kaut nedaudz mācītos no vēstures kļūdām. Varbūt tad Alūksnes novadā nebūtu zudušo kadreiz aktīvās darbības centru - Ķurši, Karva, Visikums, Rezaka, Sofikalns, Celenski, Cerkazi, Vecanna, utt. Nosodot novada cilvēkus, ka viņi ieņem vai ieņēmuši kādus amatus ir vienkārši bļaustīšanās, kas sāp. Tā nav saruna par rītdienu. Reizēm šķiet, ja būtu Staļina laiki, tad visi, kas nepatīk tiktu nošauti vai izsūtīti. Vai tiešām gribam atkārtot kļūdas?

pirms 11 gadiem, 2010.01.21 08:32

LŪDZ VAI NELŪDZ

:):) Dievs, piedod viņiem, jo viņi nezina, KO DARĪT!!!

pirms 11 gadiem, 2010.01.21 08:05

Lūdz!

Dievs piedod viņiem,jo viņi nezina ko dara.

pirms 11 gadiem, 2010.01.21 07:36

he,he

Rīt jau vēl nelikvidēs, bet nākotnē likvidēs visu pa tīro...
2011gadā budžets vēl jāsamazina par 900milj. Ls...

pirms 11 gadiem, 2010.01.20 23:36

4

nu jau kā vēlēšanās, solām solām un vēlreiz solām. bet tiklīdz nonāk pie teikšans tā tikai sava kabata prātā.
par to liecina tieši šo kungu solījumi un reālie darbi, par ko iet runa es ceru,ka paši zina :)

pirms 11 gadiem, 2010.01.20 22:52

suņuburkšķis

Man rēciens nāk par šito cirku. Salika taukmūļi visus savējos, vienīgi Ļuļei vēl nav pa***enis sagādāts, bet gan jau... Nu rullēs kā aptaurēti, sak, visus ieņēmumus paši sev algās un basta, par pārējo dziļi nospļauties. Mēs te sēžam un viss. Gribētos gan pavaicāt septiņos mēnešos ko ir saplānojusi dižā teritoriālplānotāja? Ko ir sastrādājis Cīmiņš pa šo laiku? Un cik iepirkumus ir veikusi Meistaru Baiba, ja domei ir sava iepirkumvecene? Vai Zeltiņai ir kaut mazākā nojausma kā attīstīt to novadu? Tukšos objektus jau sāk demolēt, bet šī i nezina ko ar tiem pasākt. Un cik tur tagad grāmatvežu, ka biezs! A socmājā cik veceņu, bet bomži pa kāpņutelpām mētājās un nabagi no kaimiņu žēlastības barojas. Un apkure arī pie mums visdārgākā! Pagastos varēja palikt augstākais 3-4 cilvēki, citādi šitādai reformai nekādas jēgas nav.
Bet visjautrākais ir priekšā-tūliņ naudas nebūs nevienam! SVF spiež max ierobežot gan štatus, gan algas.Kur šitie bari liekēžu dēsies?

pirms 11 gadiem, 2010.01.20 21:13

Bumba precīzi pateica. Sāciet beidzot strādāt. Cik var dalīt ietekmes zonas?

pirms 11 gadiem, 2010.01.20 20:53

bumba

Vai tiešām deputāti nevar mierīgi vienoties kaut vienā jautājumā? Jums taču visiem kopā ir jāstrādā novada labā. Bet nē! Ja vieni teiks, ka tas ir balts, tad otri noteikti sauks, ka melns. Tas viss izraisa tādu mērenu pretīguma sajūtu. Kas tur ko domāt par pārvalžu vadītājiem? Lai paliek tie, kuru pagastos ir attīstība. Diez kurš tad neļāva citiem pagastiem rakstīt projektus? Vieni strādāja, domājot par savu pagastu, otri slinkoja. Iznākums kā komunistu laikos - nacionalizēsim visu un sadalīsim līdzīgi. Visu nolikvidēt paspēsm vienmēr.Vispirms jālikvidē tie pagastu pārvalžu vadītāji, kuri neseko līdzi budžetam un pārtērē līdzekļus. Pēc manām domām, pie novada attīstības prioritātēm būtu jāstrādā visiem deputātiem, ne tikai novada vadībai. Ja jau esošā vadība tā maldina cilvēkus, kur tad bijāt jūs? Kāpēc nebraucāt uz pagastiem, neskaidrojāt situāciju? Citus nopelt jau mēs mākam, bet paši strādāt negribam. Ir pagājuši septiņi mēneši. Ko labu novada labā esat izdarījuši? Nosauciet kaut vienu darbu ! (Pie darbiem netiek pieskaitīta mūžīgā kritizēšana)

pirms 11 gadiem, 2010.01.20 20:44

Ko tad SCP grib tagad pateikt? Humors ritīgs, tikai nav kas satīra :)))))))))))))))))

pirms 11 gadiem, 2010.01.20 20:28

novadnieks

Nu Melder un Cīmiņ! Jums jauki sanāk pirkt balsis un izmantojot savas runas dotības taisīt šitādus rakstus priekš masu mēdijiem! Cerat uz ceturtās varas efektivitāti?! Nekas Jums nesanāks. Paskatieties acīs kādreiz arī tiem, kas nedzīvo pilsētā!!! Nevis kaļat ambīcijas pret tiem, ko tauta grib vairāk redzēt par vadoņiem un ļaujiet viņiem strādāt! Ja jūs abi visu laiku nebūtu traucējuši strādāt Fominam un Sīpolam, tad jau būtu daudz savādāk. Paši labi zinat, kā ir strādāt, ja cīnoties ar tādiem kā jūs, paiet viss laiks...
Paņemat reiz piemēru kaut vai no Balviem. Jums pat sapņmos nerādās vienbalsīgi savēlēta domes vadība. Nevajag skaitīt naudu tikai savā makā, ja gribat būt pašvaldības vadoņi...

pirms 11 gadiem, 2010.01.20 20:18

arī arī iedzīvotāja

Esmu ''caurumcari '' lauku iedzīvotāja. Izsaku savu domu, ja nu kādam tā ir netīkama, tad nu tā vairs nav mana bēda.

pirms 11 gadiem, 2010.01.20 20:07

Lietotāju raksti