Par braukšanas apmācības instruktora sniegtajiem pakalpojumiem jāsaņem darījumu apliecinošs dokuments 6

Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) vērš uzmanību, ka braukšanas apmācības instruktora (turpmāk – instruktors) darbs ir pakalpojuma sniegšana, tāpēc ikvienam instruktoram jābūt darba attiecībām ar autoskolu, vai pašam jāreģistrē sava saimnieciskā darbība. Savukārt personai, kura izmanto instruktora sniegtos pakalpojumus un samaksu veic skaidrā naudā vai ar maksājumu karti, vienmēr ir jāsaņem darījumu apliecinošs dokuments – kases čeks vai VID reģistrēta kvīts.  

 

Darba attiecību noformēšana normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, kā arī dokumentu sakārtotības un pārskatāmības ievērošana, veicot individuālu grāmatvedības uzskaiti, ir būtisks priekšnoteikums nodokļu disciplīnas ievērošanai ikvienā tautsaimniecības nozarē, tajā skaitā pakalpojumu jomā. Ņemot vērā, ka braukšanas apmācības ir specifiska saimnieciskās darbības joma, VID atgādina, ka ikviena saimnieciskās darbības veicēja gada ienākumu deklarācijā norādītajiem ienākumiem jāsakrīt ar faktiski sniegto pakalpojumu apjomu un par tiem saņemto samaksu, kā arī uzskaites sistēmai jābūt viegli saprotamai un jāataino pakalpojuma būtība.


Atsaucoties uz iedzīvotāju sūdzībām VID, kas norāda uz trūkumiem braukšanas apmācības jomā, VID sniedz skaidrojumu par normatīvajos aktos noteikto regulējumu un norēķinu kārtību.

 

Kas jāievēro instruktoriem un pakalpojuma saņēmējiem


Instruktoriem jābūt ar līgumu pamatotām darba attiecībām ar autoskolu vai reģistrētiem kā saimnieciskās darbības veicējiem.


Vispārējā situācijā, kad instruktoram ir darba attiecības ar autoskolu, persona, kura apgūst transportlīdzekļa vadītāja prasmi autoskolā, maksājot par saņemtajiem pakalpojumiem, t.sk. praktiskajām nodarbībām, saņem norēķinu dokumentus (ar autoskolas rekvizītiem). Šajā gadījumā papildu maksājumi instruktoram nav pieļaujami.


Ja mācības notiek ar instruktoram piederošu transportlīdzekli, instruktoram jābūt reģistrētam kā saimnieciskās darbības veicējam, jo saskaņā ar normatīvajiem aktiem darbība, kas vērsta uz pakalpojumu sniegšanu pret atlīdzību, ir uzskatāma par saimniecisko darbību.[1] Fiziskajai personai – instruktoram – ir pienākums pirms minētās darbības uzsākšanas reģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicējam.[2]


Par saimnieciskās darbības veicēja reģistrācijas statusu kursantam ir iespēja pārliecināties publiski pieejamā nodokļu maksātāju reģistrā – vietnes adrese http://www6.vid.gov.lv/VID_PDB/SDV.

 

Norēķinu kārtība


VID vērš uzmanību, ka saņemtā samaksa par instruktora sniegtajiem pakalpojumiem jāreģistrē kases aparātā, un jāizsniedz čeks. Samaksa par instruktora sniegtajiem pakalpojumiem bez kases aparāta iekasējama tikai gadījumos, kad samaksa notiek skaidrā naudā un pretī tiek izsniegta VID reģistrēta un noteiktā kārtībā noformēta kvīts. Ja tiek maksāts ar maksājumu karti, kases aparāts ir jālieto obligāti.

Ja instruktors saņem samaksu skaidrā naudā par sniegto pakalpojumu tā sniegšanas vietā, tas var nelietot kases aparātu, darījumu apliecinot ar VID reģistrētu kvīti. Tātad šajā gadījumā kursantam izsniedz VID reģistrētu kvīti.

Vēršam uzmanību, ka kvītī obligāti ir jābūt informācijai par pakalpojuma sniedzēju – nosaukumam (ja instruktoram darba attiecības ar autoskolu) vai vārdam un uzvārdam (ja instruktors ir saimnieciskās darbības veicējs), nodokļu maksātāja reģistrācijas kodam un autoskolas juridiskajai adresei vai instruktora deklarētās dzīvesvietas adresei. Pēc pakalpojuma saņēmēja pieprasījuma tajā jānorāda arī ziņas par pakalpojuma saņēmēja vārdu un uzvārdu, personas kodu un deklarētās dzīvesvietas adresi.

 

Nozares raksturojums


VID rīcībā esošie dati liecina, ka 2014.gadā pamatdarbības veidu – transportlīdzekļu vadītāju apmācība – ir norādījušas 235 juridiskās personas, savukārt saskaņā ar VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” datiem reģistrēti 787  braukšanas apmācības instruktori, no kuriem 335 ir iesnieguši gada ienākumu deklarāciju par 2014.gadu kā saimnieciskās darbības veicēji. Lai arī pēdējos divos gados administrētajiem nodokļu ieņēmumiem no juridiskām personām, kuru pamatdarbības veids ir transportlīdzekļu vadītāju apmācība, ir tendence palielināties, joprojām vērojams, ka atalgojums šajā nozarē nodarbinātajiem ir mazāks nekā valstī vidēji noteiktais.


Kontroles pasākumu rezultāti vairumā gadījumu atklāj, ka pakalpojumu saņēmēju sniegtās norādes uz trūkumiem šajā nozarē apstiprinās. Biežākie pārkāpumi, kas konstatēti gan juridiskajām, gan fiziskajām personām, – nepareizi aprēķināti un samaksāti nodokļi no darba algām, nav ievērotas grāmatvedības organizēšanas prasības, nav nodrošināta saimnieciskā darījuma izsekojamība, kā arī netiek uzrādīti visi ieņēmumi par sniegtajiem pakalpojumiem.

 

VID aicina iedzīvotājus ziņot par iespējamiem pārkāpumiem braukšanas apmācības pakalpojumu sniegšanā, zvanot uz VID anonīmo diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070 vai rakstot uz e-pasta adresi [email protected].  

Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID nodokļu un muitas informatīvo tālruni 67120000, konsultēties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī sūtīt savu jautājumu, izmantojot VID mājaslapas sadaļu “Uzdot jautājumu VID”.

Komentāri 6

GR.

un nevis neņem, bet nedod čekus

pirms 5 gadiem, 2015.08.18 07:58

?

kur tad vispār šādās vietās dod čeku?
Mēbeļu bodē pat nepūlējās piedāvāt, kur nu par pakalpojumiem???

pirms 5 gadiem, 2015.07.30 19:43

Ha Ha

Nevienā braukšanas apmācības vietā čeki NEKAD nav bijuši .

pirms 5 gadiem, 2015.07.31 11:38

GR.

Jūs kritizētāji un sūdzētāji iedomājieties, ka mūsu valstī godīgi maksājot nesamērīgos nodokļus ir iespējams izdzīvot??? Diemžēl nē. Un paskatoties uz to mūžīgi badaino, birokrātisko aparātu arī roka neceļas godīgi kaut ko maksāt. Ja mani samaksātie nodokļi aizietu veselībai, pensionāriem, skolotājiem utt, tad es saprastu un atbalstītu. Bet pagaidām , kamēr mūsu valstī nav mainījusies korumpētā valdība , tikmēr es atbalstīšu un arī pati maksāšu aploksnē zobārstiem, frizieriem , instruktoriem utt.

pirms 5 gadiem, 2015.08.18 07:57

Lietotāju raksti