Pētījums: pazīšanās esot svarīgāka par augstāko izglītību un pieredzi 1

Vērtējot, kādas pašreiz ir iespējas Latvijā atrast labu darbu, visoptimistiskāk noskaņoti ir aptaujātie rīdzinieki, taču kopumā Latvijā dominē viedoklis, ka iespējas iegūt darbu ievērojami pieaug, ja ir pazīšanās ar „pareizajiem cilvēkiem". Tas noskaidrots jaunākajā „DnB NORD Latvijas barometra" pētījumā.

Vispesimistiskākie ir Latgales iedzīvotāji, no kuriem 71% uzskata, ka iespējas atrast labu darbu patlaban ir ļoti sliktas. Arī citu reģionu iedzīvotāji darba atrašanas iespējas vērtē līdzīgi. Piemēram, šādu viedokli pauduši 57% vidzemnieku, 61% zemgaliešu, 55% Pierīgas, kā arī 40% Kurzemes un Rīgas iedzīvotāju. Izredzes atrast darbavietu kā drīzāk sliktas vērtē 41% Kurzemes, 33% Rīgas, 28% Pierīgas un Vidzemes iedzīvotāju, kā arī 26% zemgaliešu un 18% latgaliešu.

Savukārt visoptimistiskākie iedzīvotāji dzīvo Rīgā, jo 3% aptaujāto rīdzinieku uzskata, ka iespējas atrast labu darbu ir drīzāk labas, bet 2% norādījuši, ka tās ir ļoti labas. Latgalē, Zemgalē un Kurzemē 4% respondentu atzīst, ka darba atrašanas iespējas ir drīzāk labas, bet Vidzemē un Pierīgā šādu atbildi sniedzis 1% iedzīvotāju.

Iedzīvotājiem vērtējot, kādu jomu speciālisti neatkarīgi no ekonomiskās situācijas arī turpmāk būs pieprasīti darba tirgū, noskaidrots, ka ārsta profesija šķiet perspektīva 58% vīriešu un 63% sieviešu.

Otra biežāk nosauktā atbilde gan vīriešu, gan sieviešu vidū bija datorspeciālisti un programmētāji - 41%. Taču abu dzimumu domas atšķiras par trešo pieprasītāko profesiju, jo sievietes biežāk nekā vīrieši uzskatījušas, ka skolotāji būs nepieciešami arī ekonomiskās situācijas pasliktināšanās gadījumā - attiecīgi 41% un 29%. Savukārt vīrieši trešajā vietā ierindojuši inženierus, 33% gadījumu norādot, ka šī būs pieprasīta profesija vienmēr. Sievietes šādi domā 34% gadījumu, ierindojot šo arodu ceturtajā vietā; tikpat daudz aptaujāto sieviešu uzskata, ka arī elektriķi darbu spēs atrast vienmēr.

Kā vismazāk pieprasīto 11% sieviešu un vīriešu vienbalsīgi nosaukuši konsultanta amatu.

Savukārt vērtējot, kādi ir priekšnoteikumi, lai Latvijā atrastu labu darbu, „DnB NORD Latvijas barometra" respondenti kā pašu svarīgāko norāda pazīšanos, turklāt vīrieši nedaudz biežāk nekā sievietes - attiecīgi 61% un 58%.

Sievietes par citiem svarīgiem faktoriem darbavietas iegūšanai uzskata cilvēka prasmi sevi pasniegt un parādīt (36%), augstāko izglītību (27%) un pieredzi (26%), savukārt vīrieši izglītības nepieciešamību ierindo tikai ceturtajā vietā (20%), augstāk vērtējot arī prasmi sevi parādīt (28%) un pieredzes nozīmi (22%).

„DnB NORD Latvijas barometrs", kas jau kļuvis par atzītu ikmēneša socioloģisko pētījumu valstī, tiek veidots katru mēnesi, un tajā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgā jomā. Vienlaikus sabiedrībai katru reizi tiek uzdots arī pastāvīgo jautājumu kopums, kas mēnesi pa mēnesim atspoguļo iedzīvotāju vispārējā noskaņojuma izmaiņas.

Komentāri 1

hugo

Jā, tiešām darbu mūsdienās lielākoties vari dabūt tikai ar pazīšanos. Lasot dažāda veida sludinājumus mans paziņa aizsūtīja ĻOTI daudz CV un pieteikuma vēstules. Pusgada laikā tādā veidā darbu atrast tā arī neizdevās, kamēr kāds nejauši satikts paziņa neieminējās, ka viņa uzņēmumā ir vakanta vieta.
Un vēl runājot par šo "darba vietu piedāvātājiem" ētiku, vai arī kā to savādāk varētu nosaukt, ir jāšaubās. Jo tikai trīs atbildēja uz pieteikuma vēstulēm, pārējie nemaz nelikās ne zinis.

pirms 10 gadiem, 2010.09.07 17:01

Lietotāju raksti