Pie pilnas bļodas draugu daudz 5

Šim tematam ierosmi deva paziņas atstāts. Viņas abas nu jau ar izbijušo draudzeni mācījušās kopā. Jau pirmajā dienā abas apsēdušās kopā vienā solā, vēlāk arī kopmītnē dzīvojušas vienā istabiņā. Abām bijušas vienādas intereses - apmeklējušas teātra izrādes, kino, viena no otras nav slēpušas pirmās mīlestības vēstules.

Manai paziņai vecākiem laukos bijusi saimniecība, tāpēc bieži pēc viņu apciemojuma varējušas pat kārtīgas vakariņas sarīkot. Sākumā draudzene visu pieņēmusi ar prieku, vēlāk kā pašsaprotamu lietu. Radušās arī citas draudzenes, kuras arī bijis jāpabaro. Tad manai paziņai smagi saslimis tēvs. Rocība sašaurinājusies, jo lielākā daļa no ienākumiem aizgājusi zālēm. Draudzene to negribējusi saprast. Vienā dienā demonstratīvi savākusi savas mantas un aizgājusi uz citu istabu, un viņas jaunā draudzene, kā šodien saka, bijusi no „biezo"' aprindām.

 

Mana paziņa ilgi nevarējusi nomierināties, ka draudzība, ko viņa uzskatījusi kā lielāko vērtību, sašķīdusi kā ziepju burbulis, ka patiesā draudzība bijusi viņas nauda. Trauma sirdī ilgi palikusi. Arī tagad, esot jau ģimenes cilvēkam, baidoties, ka dēlam draugs varbūt nākot ciemos tikai jaunā velosipēda pēc, jo uzskata, ka pie pilnas bļodas draugu daudz. Īsto vērtību nosakot tikai nelaimē iegūtā draudzība.


Draugs, draudzība - skaisti un viedi vārdi. Tos izrunājot, nāk prātā bērnības draugi, skolas gadu draugi, sirdsdraudzenes. Cik no viņiem bija patiesi? Nu tādi, kuri ies cauri ugunij un ūdenim? Kuri nevērtē pēc ieņemamā amata, maka biezuma?


Kurzemes pusē dzīvo sena draudzene, kura vēstulēs stāsta, ka pēc vīra nāves draugu loks samazinājies līdz minumam. Toreiz bijuši bagātāki, kad vēl iegādājušies mašīnu, tad viņu skaits dubultojies. Tagad satiekoties vairs neesot, par ko runāt. Ciemos neaicina, bet viņa ļaunā neņemot, jo patiesā draudzība slēpusies turīgajā dzīvē.


Manā piezīmju grāmatiņā glabājas ieraksts „Ir labi, ja suns ir draugs, bet slikti, ja draugs ir suns." Gadās arī tā. Pati biju lieciniece kādai ģimenes traģēdijai - vīrs, kamēr jaunā sieva gaidīja bērniņu, sagājās ar tās draudzeni. No lielā pārdzīvojuma bojā aizgāja bērns, ģimene pajuka. Personīgi arī man ir bijuši draugi, kuri stāvēja ap mani, kad gāja labi, taču nevienam tā īsti neuzticējos. Pareizi vien darīju, jo vēlāk dzirdēju, ka citiem atstāsta to pašu mazumiņu, ko biju uzticējusi.

 

Gudrais Zālamans ir teicis: „Draudzībā kvēlojošas lūpas un ļauna sirds ir kā lauskas gabaliņš, kas pārklāts ar sudraba putu krāsu." Ne velti tautā ir paruna: „Pasargi mani no draugiem, no ienaidniekiem pasargāšos es pats." Nodot var tikai draugs. Tomēr mēs ilgojamies pēc draugiem un uzticamies viņiem, jo cilvēks ir sociāla būtne. Mana mammīte, nu jau nelaiķe, daudz savā dzīvē pieredzējusi sieviete, nekad nepriecājās par maniem draugiem manas dzīves spožākajos periodos. Viņa uzskatīja tos par „maldugunīm". Tā arī bija. Līdz ko iekāpu ielejā, tā draugi pazuda kā rīta rasa.


Gadiem ejot, arī es esmu pārvērtējusi draugu un paziņu loku. Patiesā priekā sirds iesilst tikai par dažiem cilvēkiem. Tie ir mani dvēseles dārza kopēji. Vienam no viņiem esmu ļāvusi ieskatīties šī dārza vistālākajā stūrītī. Kāpēc tikai vienam? Tāpēc, ka dvēsele ir visjūtīgākā no visiem ziediem. Mūs nesaista ne nauda, ne manta, lai sirds dziļumos nebūtu jāatgādina jau minētie vārdi: pie pilnas bļodas draugu daudz...

Komentāri 5

!!

Tukša filozofēšana. Katrs cilvēks ir atšķirīgs un tāpēc nevar izteikt vispārīgus secinājumus par visiem kopumā. Ir labi draugi, ir nedraugi un vienkārši paziņas. Galvenais kāds esi pats? Un ko pats vēlies darīt, ar ko satikties?

pirms 8 gadiem, 2012.06.23 16:00

Resnais

Vai no pārmērīgas Viņa slavēšanas arī palīdzēs tikt vaļā?

pirms 8 gadiem, 2012.06.20 11:58

kristiete

Vienīgais patiesais draugs, kurs stāv klāt visos priekos un bēdās, kuram var uzticēties un kurš izvedīs no jebkuras nelaimes ir tikai un vienīgi Dievs! Uzticieties Viņam, dzīvajam Jēzum!

pirms 8 gadiem, 2012.06.19 17:16

tas gan tiesa

vēl jau barojas arī no sveša darba un prāta

pirms 8 gadiem, 2012.06.19 12:00

Lietotāju raksti