Plāno aizliegt bezrecepšu medikamentu reklāmu 2

Aija Kopmane, "Alūksnes Lielās aptiekas" vadītāja:
Reklāmai ir liels spēks

Pēteris Kučiks, Alūksnes slimnīcas anesteziologs – reanimatologs, HBO, hemodialīzes speciālists:
Pret veselību izturas bezatbildīgi

Dzidra Mazika, Alūksnes rajona politiski represēto apvienības “Sarma” vadītāja:
Viena zāle neder visiem

Aija Kopmane, "Alūksnes Lielās aptiekas" vadītāja:

“Nekas nav absolūti melns vai balts. Aptiekā cilvēki ļoti bieži jautā pēc reklamētā. Daudzreiz mūsu farmaceiti ir atrunājuši slimnieku kaut ko pirkt, jo vienmēr iztaujājam, kādu problēmu cilvēks ar konkrēto medikamentu vēlas novērst. Ja paredzams kaitējums no reklāmā redzētā, cenšamies to novērst, izskaidrojot visas medikamenta ietekmes, ne tikai reklamētās. Bieži iesakām vērsties pie ārsta vai lietot citu medikamentu, jo farmaceita darbs ir konsultēt. Valstī nav statistikas, cik reklamēto medikamentu nopērk, jo daudzreiz pircējs atduras pret cenu- daudziem skaļi reklamētajiem medikamentiem cenas ir neadekvātas.

Par šādas reklāmas aizliegumu esam diskutējuši arī ar kolēģiem citās aptiekās -reklāma bieži dara arī labu, jo informē. Būtiski tas ir, ja reklamē līdzekli specifiskas problēmas novēršanai, kuru cilvēks pat neatklāj savam ģimenes ārstam. Subjektīvu iemeslu dēļ viņam ir grūti par to skaļi runāt, bet zinot, ka ir konkrēts līdzeklis, viņš to var iegādāties. Daudzus bezrecepšu medikamentus mums ir grūti ieteikt, cilvēki tos izvēlas nelabprāt, jo reklāmai ir ļoti liels spēks.”


Pēteris Kučiks, Alūksnes slimnīcas anesteziologs – reanimatologs, HBO, hemodialīzes speciālists:

“Reklāmas aizliegumu atbalstu, jo pret zāļu reklāmām kā mediķis izturos ļoti skeptiski. Braucot pa Latviju, ir nācies no pacientes, kurai ir augsts arteriālais spiediens, dzirdēt: “Sakiet, vai lietot aspirīnu ir veselīgi?” Jautājot, kādam nolūkam lieto aspirīnu, sieviete atbildēja: “Kā, bet reklamēja taču, ka tas ir ļoti labi – mēs viss ciems dzeram aspirīnu!” Mācoties no reklāmām, reizēm nonākam līdz tam, ka viss ciems kaut ko lieto... Reizēm reklamē dārgākus, bet neefektīvus medikamentus – cilvēki jau to nezina.

Latvijā ir pārāk viegli pieejami dažādi medikamenti, tādēļ daudzi cilvēki veic pašārstēšanos. Nezinu, kurā valstī vēl cilvēki tik bezatbildīgi izturas pret savu veselību, kā Latvijā. Ja bezrecepšu medikamentu reklāmu aizliegs, pieļauju, ka tikai nedaudz būs vērojams šo zāļu lietošanas samazinājums. Manuprāt, starp tiem būs cilvēki, kas tic reklāmām un “uzraujas” uz tām, pārējos tas tāpat neietekmēs.”


Dzidra Mazika, Alūksnes rajona politiski represēto apvienības “Sarma” vadītāja:

“To vērtēju dalītām jūtām. Viens un tas pats medikaments neder visiem – ne velti saka, ka ir vismaz 10 procenti cilvēku, kuriem kāds konkrēts medikaments nepalīdz, bet pārējiem palīdz. Būtu labi, ja cilvēki būtu tik apzinīgi, zinoši un vienmēr pārliecinātos, ka visi reklamētie medikamenti neattiecas uz viņiem, bet tas nav cilvēka dabā.

Protams, bezrecepšu medikaments cilvēku atbrīvo no zināmām problēmām – nav jāiet pie ārsta, nevajag recepti zālēm. Tas atvieglo zāļu iegādi un tās var saņemt ātrāk. Personīgi mani it nemaz neietekmē medikamentu reklāmas, jo ļoti labi zinu, ka visas zāles nekad nav palīdzējušas visiem – un tā arī nekad nebūs.  

Pieļaujams, ka arī dēļ pacienta iemaksas paaugstināšanas cilvēki pie ārsta ies retāk un biežāk meklēs iespējas, kā iegūt bezrecepšu medikamentus. Ja man vajag, eju pie ārsta. Līdz šim esmu ļoti pateicīga mediķiem par to, ka viņi mani ir ārstējuši pareizi. Man bijušas daudz un dažādas veselības problēmas, bet ārsti man ir palīdzējuši. Arī ģimenes ārste man ir brīnišķīga. Bezrecepšu medikamenti vienmēr nevar cilvēkam palīdzēt.”

Komentāri 2

nu ja

ārsti tirgo kaut ko līdzīgu medikamentiem ārpus aptieku tīkla, nepārbaudītus.............ko mēs te tēlojam.

pirms 11 gadiem, 2009.04.19 10:48

"..Reizēm reklamē dārgākus, bet neefektīvus medikamentus – cilvēki jau to nezina...." - cienījamie mediķi, a cik bieži jūs izrakstāt maefektīvus un dārgus medikamentus. un cilvēki nezin un pērk. Gods un slava tām farmaceitēm, kuras spēj ieteikt citu medikamentu, kurš ir daudz efektīvāks un maciņam ir krietni draudzīgāks, kā arī bieži vien ir bezrecepšu medikaments.

pirms 11 gadiem, 2009.04.17 13:45

Lietotāju raksti