Protestētāji vēlas tikt sadzirdēti

Ardis Tomsons, Alūksnes pašvaldības policijas priekšnieks
Pūļa efekts veicina vardarbību

Janīna Čugunova, Malienas pagasta padomes priekšsēdētāja
Protesti liks politiķiem domāt

Atis Grigors, partijas “Sabiedrība citai politikai” biedrs

Akcija ir pārdomāti organizēta

Ardis Tomsons, Alūksnes pašvaldības policijas priekšnieks

Ka tauta izsaka savu protestu, tas, protams, ir labi. Savukārt akcijai sekojošo vardarbību nav iespējams vērtēt pozitīvi. Es neatbalstu tos, kas alkohola reibumā demolēja un meta ar bruģa akmeņiem. Tomēr ir saprotams, ka tādu rīcību lielā mērā izsauca tas, ka politiķi nerēķinās ar tautu. Gandrīz visi politiķi ir bijuši kaut kur citur vai turpat nemanāmi staigājuši, bet nebija neviena, kas uzklausa cilvēku neapmierinātības izpausmes. Viņi dzīvo citā realitātē. Ja nebūtu vardarbības, teiktu – atnāca un padziedāja, nāciet kaut katru dienu. Taču arī tagad liekas, ka nevienam ne silts, ne auksts.

Daļa vaina ir jāuzņemas arī organizatoriem. Akcijai vajadzēja turpināties, kamēr uzbudinātās emocijas noplok. Ja nekārtības būtu organizētas, tad tās turpinātos ilgāk, arī nākamajā dienā. Taču tās norima pēc 40 minūtēm, kas liecina par stihisku vardarbību. Tā ir mācība gan politiķiem, gan tautai. Uzskatu, ka sabiedrībai vajadzētu iesaistīties vandaļu atpazīšanā, lai tie tiktu sodīti. Ne ar ko nav attaisnojama veikala izlaupīšana, skatlogu izsišana, policijas mašīnu bojāšana... Tas ir pūļa efekts, kad liekas, ka var atļauties visu un paliks nesodīts. Situācija Vecrīgā droši vien bija citāda nekā izskatījās no malas. Manuprāt, ļoti labi, ka maz ir cietušo un nav bojā gājušo. Daži izsakās, ka policistiem vajadzēja izmantot ūdensmetējus un citus speclīdzekļus. Tas liecina, ka cilvēki nav kompetenti šajos jautājumos. Ūdensmetējs nav duša. Ja pūlī palaistu ūdensmetēju, tad sekas ir grūti prognozēt.

Janīna Čugunova, Malienas pagasta padomes priekšsēdētāja

Ja Doma laukumā sapulcējās 10 000 cilvēku, tad tas nozīmē, ka ļoti daudzi vēlas izteikt savu protestu šādā veidā. Tātad šī akcija bija vajadzīga. Arī prezidents Valdis Zatlers atzinis, ka ir pēdējais laiks rīkoties – viņš prasījis Saeimai līdz 31.martam izdarīt grozījumus Satversmē. Iespējams, ka tautas neapmierinātība lika viņam izvērtēt un secināt, ka nevar vairs vilcināties. Domāju, ka tas liks aizdomāties arī Saeimai, ka acīmredzot politiķi kaut ko dara nepareizi. Vajadzētu mēģināt saprast, kāpēc tauta nostājas pret viņiem – mūsu ievēlētajiem tautas kalpiem. Varbūt šī akcija tomēr kaut ko mainīs. Tomēr nedomāju, ka šobrīd vajadzētu atlaist Saeimu. Mani kā pašvaldības vadītāju uztrauc finansiālā krīze valstī. Turklāt vasarā būs pašvaldību vēlēšanas, kur atkal būs vajadzīgi miljoniem latu. Vai vajadzētu tos tērēt arī jaunas Saeimas vēlēšanām? Varbūt labāk mainīt valdības koalīcijas ministrus. Liekas, ka daži ir pārāk ilgi aizsēdējušies savos krēslos. Mēdz teikt, ka pēc 7 gadiem ir kaut kas jāmaina darbā, tāpēc tas būtu tikai lietderīgi. Jaunas sejas, kuras valdībā vēlas redzēt prezidents, varētu ar jauniem spēkiem censties uzlabot ekonomisko situāciju valstī. Protams, nav iespējams visu saglābt, bet vismaz nostāties uz pareizāka ceļa.

Protams, ir nepatīkami, ka pēc grautiņiem Vecrīgā Latvijas vārds pasaulē izskan nebūt ne labākajā nozīmē. Taču jāatgādina, ka pati akcija noritēja mierīgi. Demolēšana sākās pēc tās. Vai nu kādam bija izdevīgi sarīkot šādus grautiņus, vai arī jaunieši atrada iespēju izālēties. Visdrīzāk pieļauju, ka tas kādam bija izdevīgi. Man ir žēl šo 106 jauno cilvēku, kuri ar savu rīcību sabojāja kādu lappusi savā biogrāfijā.

Atis Grigors, partijas “Sabiedrība citai politikai” biedrs

Vispirms gribu pateikties SIA “TU Vidlatauto” direktoram Edvīnam Strickim, kurš palīdzēja ar transportu, lai mēs nokļūtu protesta akcijā. Bez transporta tas būtu ļoti apgrūtinoši, un arī izmaksas būtu krietni lielākas. Mani pārsteidza Alūksnes rajona biedrības biedru uzņēmība un garaspēks, jo tieši viņi veidoja alūksniešu grupu akcijā. Viņi saprata šī brīža nozīmi. Uzskatu, ka akcija bija organizēta pārdomāti un perfekti. Lielais 10 000 cilvēku pūlis Doma laukumā bija noskaņots diezgan agresīvi, bet tieši akcijas norise ļāva atbrīvoties ne negatīvas emocionālās spriedzes. Kad beigās dziedājām himnu “Dievs, svētī Latviju!”, daudzu acīs bija asaras. Tiesa, bija jauni cilvēki, kuri acīmredzot gatavojās vardarbībai. Viņi bija lietojuši alkoholu un noskaņoti pavisam citādi. Par to liecināja atsevišķi izsaucieni akcijas norises laikā. Iereibušajiem bija pilnīgi vienalga, kas notiek apkārt un ko jūt citi. Iespējams, ka daļa grautiņa dalībnieku bija mudināti tā rīkoties, taču citi, manuprāt, vardarbībai bija noskaņojušies interneta vides iespaidā. Mēs akcijā bijām no sākuma līdz beigām. Alūksnietes arī intervēja Krievijas televīzija. Pēc tam vairums cilvēku izklīda. Arī mēs devāmies uz autobusu, tāpēc neko nemanījām. Acīmredzot tie, kuriem bija atšķirīgs noskaņojums, devās uz Saeimas nama pusi. Kā stāsta aculiecinieki, agresijas izpausmes nebija manāmas uzreiz. Tādi grautiņi Latvijā ir pirmo reizi, tāpēc var būt, ka policija nezināja, kādu taktiku labāk izvēlēties. Tiesa, jau iepriekš bija zināms, ka tādas būs.

Nepiekrītu, ka daļa vainas būtu jāuzņemas organizatoriem. Vienīgi pieļauju, ka šo pasākumu nevajadzēja rīkot diennakts tumšajā laikā. Tomēr bija jārēķinās, ka daudziem cilvēkiem ir darbs un jāstrādā. Galvenais, ka cilvēkiem bija iespēja paust savu gribu. Jautājums tikai, vai valdošie politiķi to ņems vērā.

Lietotāju raksti