Rūpējas par bērnu redzi

Šodien Latvijā tiek uzsākta labdarības akcija, kas palīdzēs veikt kvalitatīvas redzes pārbaudes bērniem Latvijā ar mērķi veidot datu apkopojumus. Akcija ilgs sešus mēnešus visā Latvijā un no katras nopirktās “Visine” medicīnas preces, 20 santīmi tiks ziedoti bērnu redzes pārbaudes aparātu iegādei.

Kampaņu īsteno uzņēmums „Johnson&Johnson” sadarbībā ar Latvijas Optometristu un Optiķu Asociāciju un Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļu. Par akcijā iegūto naudas summu LU Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa varēs iegādāties pārnēsājamus redzes pārbaudes aparātus – autorefraktokeratometrus Tomey RC-5000, kurus bērnu redzes pārbaužu nolūkos varēs izmantot nodaļas studenti.


„Bērna redze bērnudārza un skolas vecumā vēl nav nostabilizējusies un ar laiku tā var mainīties, tāpēc regulāras pārbaudes ir nepieciešamas. Šī aparāta priekšrocība ir tāda, ka tas ir bezkontakta, nerada bērnam stresu un bērns ar interesi var skatīties mērinstrumenta  lodziņā. Kamēr bērns skatās notiek galveno redzes parametru mērīšana. Aparāts ir viegli transportējams un mērījumu veikšana aizņem tikai dažas minūtes,” saka Latvijas Optometristu un Optiķu Asociācijas prezidents Vitolds Grabovskis.
Jāmin, ka iepriekš dažās skolās Optometrijas programmas studenti ir veikuši bērnu profilaktiskās redzes pārbaudes, kuras parādīja, ka aptuveni 10% bērnu nav veikta un ir nepieciešama redzes korekcija vai pat ārstēšana. 30% no bērniem, kuri jau nēsāja brilles vai kontaktlēcas, tās neatbilda labas redzes nosacījumam. Slikta redze bērnam var būt par cēloni nogurumam, galvas sāpēm un vājām sekmēm mācībās.


Trīs biežākās redzes problēmas bērniem ir šķielēšana, ambliopija un refrakcijas problēmas un, jo agrāk traucējums tiek atklāts un novērsts, jo lielākas iespējas bērnam nākotnē redzēt pilnvērtīgi. Diemžēl mūsdienās obligātā redzes pārbaude bērniem ir uzsākot skolas gaitas 7 gadu vecumā, bet nākamā obligātā medicīniskā pārbaude ir tikai beidzot 9. klasi 15 gadu vecumā. Taču redzes problēmas var veiksmīgi novērst līdz 10 gadu vecumam. Tas nozīmē, ja bērna vecāki laicīgi nenovērtē bērna redzes stāvokli un nedodas pie acu ārsta, bērna redze šajā laika posmā var neatgriezeniski sabojāties.
„Diemžēl Latvijā zinātniskiem mērķiem regulāras redzes pārbaudes bērniem, kas ļautu konstatēt redzes izmaiņu dinamiku, notiek salīdzinoši reti. Tas izskaidrojams arī ar medicīniskās aparatūras trūkumu šādām aktivitātēm. Lai veiktu redzes pārbaudes bērniem, ir nepieciešamas citādākas metodes, zināšanas un arī aparatūra, nekā redzes pārbaudēs pieaugušajiem. Lai dotu savu ieguldījumu un palīdzētu attīstīt šo zinātnes lauku, organizējam šo labdarības akciju,” uzsver mārketinga attīstības vadītājs Latvijā Uldis Ozols.


Akciju atbalsta A.Aptieka, Euro Aptieka, Mēness Aptieka, Mana Aptieka un Ģimenes aptieka un optikas veikalu tīkli “Pasaules optika”,”Optio” un “Vision Express”.

Lietotāju raksti