Skolās grib ieviest finanšu mācību 5

Veicot izmaiņas mācību programmā, esošajos mācību priekšmetos no 5.klases integrēs finanšu mācību

Izglīto jau tagad

Gunta Epnere, Strautiņu pamatskolas matemātikas skolotāja

Šādu ieceri atbalstu. Jau kopš mazām dienām bērniem ir jāmācās tērēt naudu pareizi un plānot izdevumus. Tad varbūt nebūs, kā tagad nereti liela daļa studentu saka - aizbrauc uz studijām, pirmajās dienās iztērē naudu un nedēļas nogalē iztiek, kā var. Tiesa, jau šobrīd par finanšu jautājumiem runā, piemēram, sociālajās zinībās, matemātikā, tikai tas netiek atsevišķi uzsvērts. Jau tagad kopā ar sākumskolēniem matemātikā mācāmies rēķināšanu ikdienišķās situācijās, sociālajās zinībās gājām uz veikalu un pētījām, kuras preces ir lētākas. Šobrīd ir aktualizējusies arī iecere par šaha mācīšanu skolās - arī to es atbalstītu, jo šahs attīsta loģisko domāšanu. Tiesa, valstij būtu jāgādā, lai cilvēkiem finanšu situācija būtu stabilāka un nenāktos domāt, kā ietaupīt no mazajām algām, bet saņemt cienīgu atalgojumu. Šobrīd trūcīgie prot pat labāk izdzīvot nekā tie, kam naudas ir vairāk, jo viņi rūpīgi visu rēķina. Tāpat kā naudas vērtību apzinās tie skolēni, kas paši to nopelnījuši vai kuriem ģimenē situācija nav tik pārticīga.

 

Jāmāca tērēt pareizi  

Vera Zučika, Alūksnes novada Izglītības pārvaldes metodiķe
Jau tagad finanšu mācību integrē daudzos mācību priekšmetos, sākot ar rēķināšanas pamatiem bērnudārza vecākajās grupās, tad sākumskolas klasēs, tikai tai nav dots atsevišķs nosaukums. Arī pedagogam būtu nedaudz vieglāk strādāt, ja noteiktas tēmas par finansēm būs ietvertas mācību programmā. Šādu zināšanu gūšana jau skolā ir ļoti vērtīga, lai bērns prastu rīkoties ar naudu, kas ir viņa rīcībā. Protams, katrs gadījums ir individuāls - vienam bērnam ir ļoti svarīgi, ko pasaka skolotājs, otram - ko par šo jautājumu saka mājās, bet trešajam par to mājās vispār nerunā! Piemēram, šobrīd plaši apspriestais jautājums par darba burtnīcu nepieciešamību skolēniem arī saistāms ar finanšu mācību - pirkt burtnīcu vai rakstīt uz lapas. Ar finanšu jautājumiem jau tagad saskaras audzināšanas stundās, arī vēsturē, runājot par to, kā šos jautājumus risināja pagātnē. Ja ir radošs skolotājs - un radošu, labu skolotāju mums ir ļoti daudz! - šo jautājumu mācīšana tiek integrēta dažādos mācību priekšmetos, turklāt interesanti un bērnam saprotami.

Jaunieši tērējas neapdomīgi

Sandra no Alūksnes, topošā studente
Ja es vēl mācītos vidusskolā, nebūtu sajūsmā par šādu mācību. Jau līdz šim par to daudz māca ekonomikā un matemātikā, bet tieši šie priekšmeti lielai daļai skolēnu sagādā grūtības, jo nepadodas - visiem nevar būt matemātiskā domāšana. Ekonomikā mums daudz stāstīja par finansēm, organizēja pasākumus, tikšanās ar bankās strādājošiem. Skolā var runāt par finanšu plānošanu, bet ja tas tieši neskar konkrētā skolēna ģimeni un finanšu situāciju, viņš tam nepievērš uzmanību un neizprot. Ģimene ir pirmā vieta, kur to visu pārrunāt, veidot pirmo izpratni un sapratni, ka finanšu līdzekļu apjoms var būt arī ierobežots. Tāpēc skolotāja teiktais var arī neuzrunāt, jo nav tik personisks. Manuprāt, kopumā šobrīd jauniešu izpratne par finansēm ir diezgan neapdomīga, ņemot vērā, kā un kam šodien jaunieši naudu tērē, lai arī tās nemaz nav daudz. Tās ir lietas, kas nav primāras - ballītes, izklaides, pasākumi, dažādas ārišķības. Reti kurš domā, kā iekrāt, bet iztērē šodienas ballītei, paļaujoties uz to, ka gan jau pēc tam kaut kur atkal dabūs vai iedos vecāki.

Komentāri 5

valodas stils

Ieviešas tikai kukainis suņa spalvā.

pirms 8 gadiem, 2012.08.06 19:03

Zučikas kundze laikam prot vislabāk rēķināt - katruy gadu jādod skolai arvien vairāk un vairāk naudas. Iemācījušies labāk paši skolā piešķirtos līdzekļus tērēt ekonomiski, lai nav jāslauc skolēnu vecāki.

pirms 8 gadiem, 2012.08.06 14:20

Topošā studentīt! Kaut kur naudu nevar dabūt, un ja vecākiem tās nav!!!!!

pirms 8 gadiem, 2012.08.06 14:04

naudiņa

Piekrītu skolotājai: "Šobrīd trūcīgie prot pat labāk izdzīvot nekā tie, kam naudas ir vairāk, jo viņi rūpīgi visu rēķina".
Trūcīgo - skolēni un studenti arī rēķina.

pirms 8 gadiem, 2012.08.06 11:51

nauda

Tieši tā, topošā studente spriež vispareizāk. Ko no tā var secināt???

pirms 8 gadiem, 2012.08.06 09:33

Lietotāju raksti