Smiltenes Profesionālās vidusskolas kolektīva atklātā vēstule 2

Tā saucamā Profesionālās izglītības iestāžu tīkla optimizācija notiek slepenībā, bez atklātām diskusijām un skaidrojuma skolu kolektīviem, lēmumus pieņem, jau iepriekš vienojoties dažādos līmeņos, tai pašā laikā maldinot sabiedrību.


Aģentūras LETA izplatītajā paziņojumā 2009. gada 19. novembrī varēja lasīt, ka Vidzemes reģionā Smiltenes tehnikums un Smiltenes Profesionālā vidusskola tiek saglabātas kā atsevišķas iestādes, turklāt ministres Koķes Informatīvajā ziņojumā par pirmā līdz trešā kvalifikācijas līmeņa profesionālās izglītības programmu pārskatīšanu (izskatīts MK sēdē 2009.gada 21.jūlijā) teikts:

Par nacionālās nozīmes izglītības programmām var uzskatīt tās profesionālās izglītības programmas, kuras tiek īstenotas vienā vai nedaudzās izglītības iestādēs un kvalifikācijas tiek pieprasītas darba tirgū, kā arī tās, kurās tiek sagatavoti speciālisti eksportspējīgās nozarēs. Piemēram, mašīnzinību programma (kvalifikācija - ceļu būves speciālists) Smiltenes Profesionālajā vidusskolā,

Tomēr dažas dienas vēlāk parādījās informācija par šo skolu administratīvu apvienošanu. Turklāt optimizācijas programmā automehāniķa specialitāte ir pazudusi, bet celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķa mācību programmu paredzēts aizstāt ar ceļu tehniķa programmu( pavisam cita specialitāte).

Tādējādi faktiski Smiltenes profesionālā vidusskola tiek izformēta (likvidēta). Smiltenes Profesionālā vidusskola ir vienīgā ceļinieku skolu Latvijā, kura izveidota pēc darba devēju iniciatīvas un saņēmusi pastāvīgu to atbalstu. Pēdējos gados skola piesaistījusi ievērojamu Eiropas finansējumu- darbojoties dažādos projektos, renovētas laboratorijas, iegādāta mūsdienīga tehnika, izstrādāti mācību līdzekļi.

Būtu saprotams, ja tiktu likvidēta neperspektīva mācību iestāde ar finansu parādiem un nelielu audzēkņu skaitu. Mūsu skolā audzēkņu skaits pēdējos gados ir tikai palielinājies, turklāt te mācās bērni no visas valsts.

Šobrīd skolā mācās 320 audzēkņi. Smiltenes tehnikums ir pavisam cita profila iestāde, kuras mācību programmas ir tuvākas Valmieras Pārtikas ražotāju vidusskolas, Valmieras 36. AVS un Rankas arodskolas programmām- Lauku tūrisma pakalpojumi, Ēdināšanas pakalpojumi, Viesnīcu pakalpojumi, Veterinārmedicīna, Komerczinības Turklāt minētās skolas atrodas tikai 30- 40 km attālumā no Smiltenes.

Zināms, ka turpmāko Eiropas finansējumu varēs saņemt tikai lielas skolas, turklāt audzēkņu skaitam turpmākajos gados ir tendence samazināties, tajā pašā laikā reforma (vismaz vārdos) tiek virzīta uz to, lai profesionālos skolu audzēkņu skaits attiecībā pret vispārizglītojošo vidusskolu audzēkņu skaitu palielinātos vismaz līdz 50:50.

Cits jautājums- vai lielie skolu „kombināti „ir piemēroti šībrīža Latvijas situācijā. Aiz katras reformas stāv cilvēki, šajā gadījumā - audzēkņi, viņu vecāki, pedagogi un darba devēji. Diemžēl Latvijas izglītības politika nav vērsta cilvēku interesēs. Audzēkņi ,iestājoties mūsu skolā, ir izrādījuši konkrētu ieinteresētību apgūt tieši šeit iegūstamās profesijas un arī viņu vecākiem nav vienalga, kur un ko viņu bērni mācīsies.

Pēc Apes arodskolas likvidācijas daļa automehāniķu jau turpina mācīties Smiltenē. Vai savā mācību laikā viņiem būtu jāpāriet uz trešo skolu? Mūsuprāt, daudz loģiskāk pieņemams būtu variants Smiltenes Profesionālajai vidusskolai palikt kā atsevišķai iestādei, kura sagatavo prioritārās specialitātes vai kļūt par Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikuma filiāli - tieši radniecīgo programmu dēļ, kā arī, lai saglabātu ceļu būves mašīnu mehāniķu sagatavošanu.

Jebkura reforma ir veicama, tikai ekonomiski to pamatojot un piedaloties sarunā visām ieinteresētajām pusēm. Diemžēl Izglītības un Zinātnes ministrijas Profesionālās un vispārējās izglītības departamenta vadītājs J. Gaigala kungs un citas atbildīgās amatpersonas nav pat radušas iespēju tikties ar skolas kolektīvu.

Foto no otrdienas piketa šeit.

Komentāri 2

tāpat

jau nolikvidēja Apes arodvidusskolu - lai nu kā tur gāja, bet tie audzēkņi , kas kaut drusku centās, arodu apguva! Pievienošana Alsviiķu skolai skaitās tikai teorētiski... Turaties, Smiltene!!!

pirms 11 gadiem, 2009.12.09 15:06

zilbīte

-Diemžēl Latvijas izglītības politika nav vērsta cilvēku interesēs-: šis citāts no raksta izsaka visu un tiešāk vairs neko tiešāk nevar vairs pateikt. Mīļie tautieši, kas ir gudrāks, pasakiet kur vērsties pret latviešu tautas iznīcināšnu, tīšu, jo vairs nekādi argumenti par nenokoplektētām skolām nav aizbildināšanās. Kam Izglītības ministrijā ir izdevīgi vai pavēlēts iznīcināt vēl to, ko lauku bērni un viņu vecāki var "pavilkt" finansiāli. Smiltenes profesionālā vidusskolā katru gadu piesakās mācībām vairāk bērnu kā tā var uzņemt. Ir labi nostādīts gan mācību darbs, gan audzināšanas darbs. Jau tā daļa skolēnu atstāj skolas ne tāpēc, ka negrib un zināšanu par maz, bet ģimenes materiālo apstākļu dēļ . Bērni paliek uz ielas, jo kam gan pusaudži ir vajadzīgi darbā, ja pieaugušajiem nav kur strādāt. Tas nesāp ierēdņiem, kuru bērni mācās ārzemēs un nevienmēr tie ir tie gudrākie un spējīgākie bērni, bet viņiem ir nauda... Kā ši politika, jau ar gadiem ieviestā, atsaucas uz tevi, mani, latvieti, mēs jau tagad jūtam uz savas ādas. Kas gan sēd augstos amatos un pieņem lēmumus, na jau tie gudrākie prāti, kam tur būtu jābūt, bet tie kam ir nauda un vara un par tiem, kas dzīvo un eksistē aiz Juglas tilta vispār aizmirst.
Mūsu bērni vēl ir tie, kas nav pārņemti ar narkotikām un alkoholu jo mazās skolās tas ir pārredzams un kontrojējams, tāpēc šis ir jauns resurs, neapgūts, un vēl izmantojam šā biznesa piekopējiem. Sadzīsim lielajos mācību kombinātos lielpisētās un vis notiksies...
Kura ģimene, kas ir zem zīmoga "trūcīga" varēs savu bērnu sūtīt uz Rīgu mācīties, kas ir daudz dārgāks prieks nekā te, tuvumā pie mājām? Lai varētu izbraukāt jau uz Smilteni no mūsu puses ceļam vajag nedēļā 4,- Ls . Ēšanai, ikdienas vajadzībām vismaz 1,5 Ls dienā, tas ir nedēļā 7,50. Tātad nedēļā bērnam nepieciešams 11,50Ls, ja nerēķina nevienu citu izdevumu. Mēnesī 46,00 Ls. Daudzi bērni jau pirmajos mēnešos atsakās no mācībām, jo vecāki nespēj izturēt šo materiālo slogu.
Valsts piespiež mūs degradēties, ne tikai šajā jomā . Nepamet sajūta, ka ne es, ne tu- šai valstij nesi vajadzīgs, tikai esi par apgrūtinājumu, par slogu. Tāpēc arī viss notiek dziļā slepenībā. Ja tie, kas šo mērķtiecīgo genocīdu ir izplānojuši un realizē pret savu tautu, par savu projektu taisnību būtu pārliecināti, tad tas vis būtu laikus zināms un publicēts un mūsu bērni varētu izsvērt un domāt uz kuru skolu, atbilstoši savām interesēm, iet.
Mīļie Smiltenes profesionālās vidusskolas vadītāji, mācību spēki un audzēkņi, cīnieties lai uzvarētu, jo šī ir vienīgā arodskola Ziemeļvidzemē, kura vēl ir palikusi! Ar ko mēs sliktāki par pilsētniekiem? Ja domājiet apkopot tautas balsis vācot parakstus, esmu gatava to darīt Apes novadā.

pirms 11 gadiem, 2009.12.08 18:12

Lietotāju raksti