Starptautiskajā farmaceitu dienā sveic 3000 profesijas pārstāvjus Latvijā

Šī gada 25. septembrī jau 11. reizi pasaulē atzīmē Starptautisko farmaceitu dienu. Arī Latvijā aptiekās praktizē ap 1700 farmaceitu un 1300 farmaceita asistentu, kuri atzīmēs savas profesijas svētkus. Misijas profesija ar nākotnes potenciālu.

Farmaceits ir vispieejamākais veselības aprūpes speciālists, kuram ir plašas zināšanas medicīnas jautājumos un kurš var ne tikai piedāvāt medikamentus, sniegt padomus par zāļu lietošanu un to mijiedarbību ar pārtiku un uztura bagātinātājiem, bet arī palīdzēt dažādos veselības jautājumos un veikt eksprestestus un mērījumus veselības paškontrolei. Farmaceiti ir ārstniecības personu atbalsta komandā, regulāri sadarbojas ar ārstiem, vēl jo vairāk, ir atvērti attīstīt šo sadarbību.

Farmaceita profesija ir cienīta un novērtēta – kā noskaidrots “Mana Aptieka” un “Apotheka” veselības indeksā – 85% sabiedrības apzinās farmaceita lomu un uzticas farmaceitam kā primārās veselības aprūpes speciālistam1. Turklāt pētījumā noskaidrots, ka īpaši augstu farmaceiti tiek vērtēti ārpus Rīgas, kur bieži vien ir ierobežojumi veselības aprūpes pieejamībā. Interesanti, ka farmaceita lomu visvairāk apzinās tieši tie cilvēki, kuri ievēro veselīgu dzīvesveidu. Tas apstiprina pēdējo gadu tendences – cilvēki dodas uz aptieku un izmanto farmaceita zināšanas, lai preventīvi rūpētos par veselību, nevis tikai tad, kad jau radušās kādas problēmas.

Misijas profesija ar nākotnes potenciālu

Farmaceita profesija ir būtiski mainījusies, ja sākotnēji farmaceita primārais uzdevums bija gatavot zāles, tad tagad farmaceitam ikdienas uzdevums ir būt ekspertam un konsultantam veselības jautājumos. Farmaceita profesija prasa precizitāti, pacietību, bieži arī psiholoģisko noturību, turklāt, lai arī ikdienā farmaceita ikdiena bieži paiet paaugstinātas spriedzes apstākļos, sadzīvojot ar atsevišķu medikamentu ierobežotu pieejamību, tehniskiem traucējumiem e-veselībā un administratīviem procesiem, piemēram, zāļu verifikāciju, nemainīga paliek farmaceitu vēlme pildīt savu misiju – parūpēties par cilvēku veselību.

Farmaceita profesija ir augsti pieprasīta, turklāt tās loma un farmaceitu kompetences kļūst arvien plašākas. Pasaulē aptiekās strauji attīstās papildu pakalpojumi, kas saistīti ar zāļu lietošanas uzraudzību, un kuru mērķis ir panākt pacienta līdzestību un ārstēšanas efektu, lietojot ārsta nozīmētās zāles. Arī Latvijā pacientiem, kuri vienlaicīgi lieto vairākus medikamentus, vairākos aptieku tīklos ir iespējas saņemt padziļinātas konsultācijas par zāļu lietošanu – sastādīt savu zāļu lietošanas pārskatu, lai izvērtētu, vai zāles tiek lietotas precīzi un pareizi, lai iespējami ātrāk sasniegtu vēlamo terapeitisko efektu. Farmaceita sarunā ar pacientu tiek pārrunāti zāļu un uztura lietošanas paradumi, lai novērstu zāļu efektu ietekmējošas mijiedarbības. Īpaši iesakām to veikt pacientiem ar hroniskām saslimšanām un tiem, kam vienlaicīgi jālieto vairākas zāles.

1 “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" ir Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērītājs, tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, veicot reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju – vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.


Lietotāju raksti