Strādājošie cieš no sēdoša darba, mikroklimata, nespējas ietekmēt lēmumus 1

Latvijas strādājošie visvairāk sūdzas par neērtu darba pozu, kā arī ilgstošu sēdošu darbu, nepiemērotu mikroklimatu un nespēju ietekmēt vadības lēmumus, liecina Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras (EU-OSHA) otrā Eiropas uzņēmumu apsekojuma rezultāti.

Pētījums aptvera 50 000 darbavietu 36 Eiropas valstīs. Tas rāda, ka Latvijas strādājošos, vairāk nekā vidēji Eiropā, uztrauc arī karstums, aukstums vai sauss gaiss darba vietā, nespēja ietekmēt darba procesus un vadības lēmumus, un iespējamā darba zaudēšana.

Latvijā par neērtu vai sāpīgu darba pozu sūdzas 59,7% respondentu, kamēr vidēji ES šis faktors sagādā problēmas 55,8% aptaujāto. Biežāk nekā mūsu strādājošos neērta darba poza nomāc vien spāņus, francūžus, portugāļus, igauņus un somus.

Karstums, aukstums vai sauss gaiss darba vietā traucē pusei Latvijas strādājošo, un tas ir trešais augstākais rādītājs ES aiz Dānijas un Somijas. Vidēji ES nepiemēroti klimatiskie apstākļi ietekmē 35,9% respondentu.

Savukārt uz nespēju ietekmēt uzņēmuma vai iestādes vadības lēmumus norādījuši 22,6% Latvijas strādājošo, un šajā radītājā Latvija ir otrajā vietā aiz Zviedrijas. Citur Eiropā darbinieki jūtas krietni ietekmīgāki un ar nespēju mainīt vadības domas saskārušies 13,4% aptaujāto.

Sāpīga tēma Latvijas strādājošajiem ir arī darba vietas saglabāšana, rāda aptaujas rezultāti. Par iespējamo darba zaudēšanu bažījas 27,9% mūsu valsts iedzīvotāju, un šajā ziņā Latvija ir piektā ES aiz Somijas, Horvātijas, Portugāles un Čehijas. Vidēji Eiropā darba vietas saglabāšanas jautājums ir aktuāls 15,6% respondentu.

Apsekojuma rezultāti liecina, ka 76% uzņēmumu ES dalībvalstīs regulāri veic riska novērtējumus, kā arī 90% no tiem uzskata tos par lietderīgu darba aizsardzības pārvaldības veidu.

Apsekojuma mērķis ir noskaidrot, kā visu lielumu organizācijās, tostarp mazos uzņēmumos ar 5 - 10 darbiniekiem, praksē tiek risināti darba aizsardzības jautājumi un jo īpaši, kā tiek novērsti jaunie un nākotnes riski. Pētījumā apkopotas atbildes no gandrīz 50 000 darbavietām 36 valstīs, ieskaitot visas 28 dalībvalstis.

Darba apstākļi Latvijā skaitļos
Riski

Smagu priekšmetu (cilvēku un smagu kravu) pārvietošana
Latvijā 44,6%
Vidēji ES 47,4%

Skaļš troksnis
Latvijā 26,8%
Vidēji ES 29,8%

Daudzkārtējas vienveidīgas roku vai plaukstu kustības
Latvijā 49,5%
Vidēji ES 51,9%

Nelaimes gadījumu risks, strādājot ar iekārtām vai rokas instrumentiem
Latvijā 47,6%
Vidēji ES 48,3%

Laika trūkums darba paveikšanai
Latvijā 37,8%
Vidēji ES 42,5%

Risku novēršana

Darba devējs regulāri veic risku novērtējumu
Latvijā 81,8%
Vidēji ES 77,2%

Drošības jautājumi darba vietā tiek risināti, lai uzlabotu produktivitāti
Latvijā 81,4%
Vidēji ES 64,8%

Darbiniekiem ir pieejams arodveselības (arodslimību) ārsts
Latvijā 53,3%
Vidēji ES 68,3%

Riska novērtējumu veic paši uzņēmuma pārstāvji
Latvijā 56,1%
Vidēji ES 47,1%

Riska novērtējumu veic specializēts uzņēmums
Latvijā 37,6%
Vidēji ES 39,8%

Komentāri 1

cietēji esam

Strādājošie cieš... briesmīgi, briesmīgi!
Cik labi, ka tie, kuri šajā valstī nevar atrast adekvāti apmaksātu darbu, ne no kā necieš! Ja nu vienīgi no tāda sīkuma kā hroniska līdzekļu trūkuma...

pirms 5 gadiem, 2015.07.07 16:42

Lietotāju raksti