Tas nav lēmums pret tautu 19

Alūksnes novada domes deputāts Verners Kalējs ("Sabiedrība citai politikai") pēc Tautas sapulces "Saglabāsim savu pagastu!" vēlējās dalīties pārdomās par sapulcē dzirdēto un pašvaldības darbu. Viņš ir pārliecināts - ja iedzīvotājiem pagastos jau no sākuma būtu pareizi izstāstīta reformas būtība, tad Tautas sapulces nemaz nebūtu.

Esmu alūksnietis un pazīstu ļoti daudzus cilvēkus. Sapulcē nepiedalījās vairums pagastu iedzīvotāju, kuri paustu objektīvo viedokli, jo lielākā daļa tās dalībnieku paši kādreiz ir strādājuši pašvaldībā vai dara to pašlaik pagastā vai tam pakļautajās iestādēs. Starp sapulces dalībniekiem nemanīju ne uzņēmējus, ne zemniekus - tie pārsvarā bija Mālupes un Liepnas iedzīvotāji. Daudz dezinformācijas

Viņš atzīst, ka par struktūras reformu novadā ir runājis arī ar iedzīvotājiem pagastos un nepiekrīt, ka cilvēkiem par izmaiņām būtu maz informācijas - drīzāk ir daudz dezinformācijas.

Bija pārmetums, ka dome nav ņēmusi vērā savāktos pagastu iedzīvotāju parakstus par vadītāju skaita saglabāšanu, bet es uzskatu, ka tie daļēji nav objektīvi. Uzņēmējs Andis Zariņš Jaunlaicenē ir piedzīvojis gadījumu, ka pēc reformas būtības izskaidrošanas cilvēks ir atsaucis parakstu par vadītāju skaita saglabāšanu. Cilvēki Mārkalnes pusē stāstīja - vācot parakstus uzsvērts, ka visu uz vietas likvidēs, tādēļ jāparakstās. Tas nozīmē, ka cilvēkiem nav izpratnes par gaidāmajām izmaiņām. Pagastus, skolas, iestādes neviens uz vietas nelikvidēs un pagastu pārvaldes struktūra paliks līdzšinējā, pagastus neapvienos - būs tikai mazāk vadītāju, bet palikušajiem būs jāpārrauga lielāka teritorija. Pagasta vadītājs būs informēts par iedzīvotāju vajadzībām un uzturēs saikni ar novada centru, par tām iestājoties," saka V.Kalējs. "Drīz būs 20 gadi, kopš strādāju uzņēmējdarbībā. Šajos daudzajos gados man kā pagasta iedzīvotājam - sevi par tādu uzskatu, jo ražotne ir Ziemera pagastā - tikai dažas reizes ir bijusi vajadzība vērsties pagasta pārvaldē. Man palīdzību no pagasta nav vajadzējis, bet otrādi gan ir bijuši lūgumi kaut ko sponsorēt vai palīdzēt. Turklāt - ne jau pagasta pārvaldes vadītājs tīra ceļus, ved maizi tantēm, kā cilvēki nereti argumentē vadītāja lomu.

Tērē nodokļu maksātāju naudu

Ja deputāti Tautas sapulcē uzmanīgi noklausījās katru runātāju, tad deputātu uzstāšanās laikā nemitīgi tika izteiktas replikas un pārtraukti runātāji.

Es pat jutos personīgi aizvainots, jo daži sapulces dalībnieki uzsvēra, ka pagasts jau nav nekāds uzņēmums vai gaterītis. Tas ir ļoti maldinošs un aizvainojošs uzskats. Es savos "gaterīšos" strādāju jau 20 gadus, esmu vadījis dažāda lieluma kolektīvus un nodrošinājis darbu 30 līdz 40 cilvēkiem. Mēs strādājam pagastā, vienmēr esam maksājuši nodokļus - simtiem tūkstošu, ko tērējušas pagastu pārvaldes, tostarp vadītāju algām un struktūras uzturēšanai. Piekrītu, pagasta pārvaldi nevar salīdzināt ar uzņēmumu, jo uzņēmējam vienmēr ir jābūt nomodā par saviem darbiniekiem.

Viens no sapulces dalībniekiem Ivars Caune uzsvēra, ka ne cara, vācu, ne krievu laikā uz trīs pagastiem nebija viens vadītājs. Uzskatu, ka tā ir demagoģija un cilvēku maldināšana. Piemēram, viņš pats strādāja par kolhoza priekšsēdētāju padomju laikos un vadīja salīdzinoši nelielu saimniecību "Igrīve". Katru dienu viņš braukāja no mājām Alūksnē uz darbu Sofikalnā. Viņš bija kolhoza priekšsēdētājs un es šaubos, vai vienmēr tauta bija ar viņu vienisprātis un vai viņš vienmēr uzklausīja cilvēkus. Jāņem arī vērā, ka toreiz cilvēki vispār nedrīkstēja brīvi paust viedokli kā tagad.

Iedzīvotāji nonāk pretrunā

Man vienmēr ir savs viedoklis un to es arī pasaku - bars man nav noteicošais. Pēc vēlēšanām uzsvēru, ka tagad būs jāstrādā četrreiz vairāk un par mazāku algu - tagad saku to pašu. Bet visus arī nekad nevar mērīt ar vienu mērauklu, uzsverot, ka visi deputāti ir blēži, barojas no kaut kādas siles - tā nav, jo ir daudz arī labu un gaišu domu. Iedzīvotāji sapulcē citēja politiķu pirmsvēlēšanu solījumus - pašlaik mēs arī ejam uz solīto. Pārvalžu vadītāju skaita samazināšana nav lēmums pret tautu - iepriekš veicām aprēķinus, ka uz tā rēķina varam ietaupīt, nepasliktinot pakalpojumus iedzīvotājiem uz vietas. Turklāt Tautas sapulcē iedzīvotāji paši nonāca pretrunā - viņi pārmeta, ka novadā ir par lielu administrācija, bet arī pārvalžu vadītāji ietilpst novada administrācijā, ko iedzīvotāji aizstāvēja.

Novadu reforma valstī ir uzsākta nelaikā - to varēja darīt "treknajos gados", jo tad iedzīvotāji to uztvertu citādāk.

Tagadējais pašvaldības deputātu sasaukums tika kā kaķēni aiz čupra iemesti peļķē, vēlot tikt galā ar "ievārīto putru", bet arī Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā nespēj atbildēt uz mūsu jautājumiem par reformu. Diemžēl pašlaik valstī neviens nedomā, kā veicināt lauku novadu attīstību. Laiks rādīs, vai mūsu izplānotā reforma būs veiksmīga. Ja nebūs, tad varēs mainīt vēl. Mēs novadā negribam kādam kaut ko atņemt, bet atrast labāko risinājumu iedzīvotājiem.

Komentāri 19

...

Kalējs manuprāt, ļoti daudz domā par cilvēkiem, un atbalsta tos, kas nāk pēc palīdzības, kas prasa ziedot,.. tad Kalēja durvis atrod, un viņš uzklausa un arī PALĪDZ! Vai tad viņam kā uzņēmējam nauda no gaisa krīt? Maz jau ir tādu uzņēmīgu cilvēku Alūksnē, kas kaut ko dara, nevis tikai burī virsū!

pirms 10 gadiem, 2010.04.08 08:47

Starp citu

Vai Kalēja kungs pats pamanīja, ka to ko viņš teica par Cauni, Caune pats izteicās otrā vietējā laikrakstā kā nepareizu. Ka tā kolhozu būšana tik plašā teritorijā bija resursu tērēšana, jo braukājot tādas platības un pārraugot, tika iztērēti milzīgi līdzekļi, kas nebūt nedeva atdevi. Un arī tagad, nedomāju, ka piemēram, Annas, Jaunannas un Kalncepju iedzīvotāji ir stāvā sajūsmā, ka vienā dienā vienā pagastā, otr;a dienā priekšnieks otrā pagastā, un trešā vēl nākamajā. Daudziem cilvēkiem ir kārtojamas darīšanas tieši pie izpilddirektoriem, nevis pie uz vietas sēdošās personas. Iedomājaties, ka veca tante vai onkulis no 10 km attāluma atkuļas līdz bijušā pagasta centram, a šim pasaka: "Zini, mīļais vecīt, šodien priekšnieka nebūs." Un kas vecajam cilvēkam atliek - klunkurēt atpakaļ? Turklāt pagastā jau nezin, kad nākošājā nedēļā ir paredzēts izpildirektoram būts, jo to redz nosakot Alūksnes Dome, kad, kur un kā.
Patiesībā jebkuram iedzīvotājam ir jādod iespēja satikt izpilddirektoru tad, kad viņam tas nepieciešams, nevis kad tas izdevīgi Alūksnes novada domei. Kalēja kungam vairāk vajag palasīt vietējo presi, tad varbūt zinās kaut mazumiņu, ko domā tauta, jo izskatās ka mūsu deputāti tikpat tālu notautas kā Saeima Rīgā.

pirms 10 gadiem, 2010.04.08 04:29

urr

Idiņi esat, vai? Vai nu reiz liksieties mierā? Ne jau tauta ir tas bars, kuram viņš nedzied līdzi, bet valdība un deputāti. Kas nav skaidrs? Vai tas tik tāds kašķis te metas. Uzrāvās uz viena vārda, saprata kā gribēja saprasts un tik kačā! Kādi mēs esam - riebīgi, latvieši!

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 23:11

odze

BARS man nav noteicošais - malacis Verner!!! Beidzot SCP atklāti pateica novada ļaudīm un saviem vēlētājiem, kas viņi ir. Žēl, ka mēs - vēlētāji esam bijuši bara (aitu vai vilku?) locekļi un cerīgām rokām metuši vēlēšanu urnās biļetenus ar savu "ganu"vai "mednieku" uzvārdiem. Nožēlojami:)))

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 19:46

Un nekur Kalējs neies, tādus cilvēkus domē vajag, nevis tādus, kurus tauta izmet no valdības , un pēc tam atkal ievēlē kā tas bija ar Melderi. Paši darat muļķības un tad nezinat kuru ap*** un kuru nē. Kalējs rullē!

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 17:42

izbesījāt

Šeit jau tikai aprobežotas personas raksta, jo nevienam neienāk prātā tas, ka Kalējs centās pateikt to, ko neviens necenšas ieraudzīt un sadzirdēt, to vien zin, kā ap*** deputātus. Ja labi grib, tad var ieraudzīt labos darbus, bet tie, kas nav izdevušies, jau vislabāk acīs krīt JUMS!
Vai tad JUMS nav svarīgi puzdienlaiki un algu dienas? Absurds uzbrauciens.
Kalējs to, par "četrreiz strādāšanu" teica , es vismaz kā sapratu, par deputātiem, nevis par citiem strādniekiem. Ka darba deputātiem būs vairāk! Izlasīt kārtīgi vajag.
Un to teikumu par baru arī var izprast arī pareizi, nevis pārprast, jo tā jau visērtāk - pārprast, un tad ir iespēja uz***, labi, ka vismaz viens deputāts uzdrošinājās rakstīt avīzē savu domu. Mans uzskats ir tāds, ka bars ir deputāti, un Kalējs ne vienmēr piekrīt baram, savam baram. Skaidrs!!! Gribat, lai Jūs uzklausa un atbalsta, bet vajag iedziļināties arī tajā ko cilvēks raksta un izprast domu!!
Vienu nārdu sakot - analfabēti!!

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 17:38

sss

var piekrist "vietējais" atzinumam par štatu vietu likvidēšanu. tā tas arī notiek.

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 13:46

to DUSMAS

Gribētos zināt ko pretī varēja pateikt Rēdele vai Berkulis? Abi aprobežoti kā zābaki. Tagad šī ''gudrā'' persona strādājot Jaunlaicenes skolā. Diez ko viņa var iemācīt bērniem. Kā kapsētā fenderēt kokus?

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 11:47

Visi jaunie deputāti protat gudri spriedelēt, tālāk par runāšanu tā arī neesat tikuši. Darbus tā arī neredzam.

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 11:41

Taču pagastu pārvaldēs radi un draugi vien sēž un cīnās par saviem beņķiem , tāpat kā Fomins AR Čugunovu, tiem interesē tikai algu dienas un pusdienas , darbs ir pēdējā vietā paši vien tos piketus organizē, tik zemiskus cilvēkus vēl nav nācies sastapt.

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 10:39

Caunes kungs jau nu vismazāķ lai uzstājas, lai atcerās kā pats kolfoza laikā strādāja nemaz jau tas labais vadītājs nebija, ko augša diktēja to izpildija ne nu tas kolhozs tā plauka, kā naudu pats taisija... atceries padomju nomenklatūra vien bija

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 10:33

Man arī tas "bars"iekrita acīs. Tā var pateikt tikai cilvēks, kuram patiešām cilvēki ir tikai "bars" un to apliecina arī šo deputātu darbi un rīcība.
Jā, un arī šis teiciens "Tagad būs jāstrādā četrreiz vairāk un par mazāku algu"- kāda tad šim teicienam seko rīcība? Pilnīgi pretēja.
NOŽĒLOJAMI.

pirms 10 gadiem, 2010.04.07 06:41

Tiešām SPC, SC .. deputāti vēl līdz šim nav sapratuši un apzinājuši pašvaldības uzdevumus un arī prasības, ko uzliek normatīvie akti, kuri jāievēro visiem darbiniekiem. Tā nav privātā bodīte, kur dari kā gribi. Kur paliek nelegālais darba spēks, par kuru nav maksāti nodokļi? Un vai tieši nodokļu nemaksāšana nav mūs novedusi tur, kur esam? Paši iznīcina visas legālās darba vietas, kuras vēl ir pagastos. Nevajag nemaz Rīgas diktātu, paši iznīcina visas iespējas cilvēkiem nopelnīt laukos? Vai kādu jaunu darba vietu ar legālu algu mūsu uzņēmēji ir vispār piedāvājuši pēdējā laikā?

pirms 10 gadiem, 2010.04.06 21:52

dusmas

Var jau iet pār līķiem, lai sasniegtu savus mērķus. Un nav jau runa parto, ir vai nav pārvaldes vadītājs. Runa ir par to, ka jaunievēlētie deputāti vēl līdz šim nav sapratuši, kas pašvaldībai ir jādara un cieš tie, kuri mēģina viņiem to izskaidrot. Pirmie krita pārvalžu vadītāji.Galvenokārt tie, kuri runāja pretī.

pirms 10 gadiem, 2010.04.06 20:06

Nu nepiesienaties Verneram, visi prognozē, ka viņš būs pirmais deputāts, kurš atbirs no jaunās valdošās koalīcijas, vēl tikai laiks vajadzīgs pārdomām.

pirms 10 gadiem, 2010.04.06 19:07

Kad Caunes kungs strādāja, tad saimniecIba attīstijās un visi kolhoznieki strādāja,bet ko var piedāvāt šodienas vadītāji? Kāda būs attīstība?Kalēja kunga izteikumi par kolhoza vadītāju ir vienkārši nekorekti.

pirms 10 gadiem, 2010.04.06 17:37

izlasīju

citāts- "Piekrītu, pagasta pārvaldi nevar salīdzināt ar uzņēmumu, jo uzņēmējam vienmēr ir jābūt nomodā par saviem darbiniekiem"
Un Tev, Verner, šķiet, ka pagasta pārvaldēs ir nospļauties par saviem darbiniekiem? Jums gan, šķiet, ir nospļauties uz visiem pašvaldības darbiniekiem, iestādēm, kuri jau tās jūsu "gudrās"reformas realizē un glābj,kas glābjams, jūs tikai muti brūķējat un ar pirkstu kartē velkat.

pirms 10 gadiem, 2010.04.06 17:11

SCP deputāti malači tā tik turpiniet.Jums priekšā daudz vēl darāmā,tikai nepagurstiet.

pirms 10 gadiem, 2010.04.06 16:59

vietējais

Izlasīju ar interesi un līdz pēdējai rindkopai daudzmaz piekritu Kalēja kunga domu gājienam, bet pašās beigās nu gan...
"Bars man nav noteicošais"- kad bija jāvāc vēlētāju balsis, tad bars bija gana labs?
"Tagad būs jāstrādā četrreiz vairāk un par mazāku algu"- kāpēc deputāti to negrib attiecināt uz sevi?
"Tautas sapulcē iedzīvotāji paši nonāca pretrunā - viņi pārmeta, ka novadā ir par lielu administrācija, bet arī pārvalžu vadītāji ietilpst novada administrācijā"- kad tiek likvidētas iestādes Alūksnē uz uz tā rēķina palielināti štati Rīgā, visi saprotam, ka tas ir garām, šeit taču notiek tas pats, likvidējot vietas pagastu pārvaldēs un radot jaunas centrā...

pirms 10 gadiem, 2010.04.06 14:16

Lietotāju raksti