Uzvedība internetā jāapgūst tāpat kā noteikumi uz ceļa

Attīstoties informācijas un komunikāciju tehnoloģijām un to pieejamībai, nenoliedzami palielinās dažādi ar drošību saistīti riski. Svarīgi tos apzināties un veikt visas preventīvās darbības, lai mazinātu to iestāšanos. Nesen publiskotā „DNB Latvijas barometra” pētījuma dati liecina, ka drošība internetā ir sabiedrībai aktuāls jautājums un cilvēki par to uztraucas.


Vairāk kā puse jeb 53% respondentu situācijās, ja kļūtu par upuriem interneta krāpniekiem, primāri pēc atbalsta vērstos tiesībsargājošās institūcijās, savukārt gandrīz katrs desmitais jeb 9%, nonākot šādā situācijā, nevērstos nekur. Vadoties pēc datiem, var secināt, ka sabiedrība vairāk uzticas un lielāku atbalstu sagaida tieši no valsts, taču sabiedrības izglītošanā var iesaistīties arī IKT uzņēmumi. SIA „Lattelecom” īpašu uzmanību pievērsis drošības jautājumiem arī bezmaksas datorapmācību projektā „Pieslēdzies, Latvija!”, izveidojot šiem jautājumiem atsevišķu mācību daļu - izglītojot seniorus par iespējamiem draudiem internetā, kā arī sniedz padomus, kā sevi no tiem pasargāt.


Kā liecina pētījuma rezultāti, internets ikdienā tiek izmantots dažādiem mērķiem - 71% aptaujāto min darbības ar e-pastu, 66% aptaujāto - norēķinus ar internetbankas starpniecību. Arvien vairāk pieaug bīstamu interneta vīrusu izplatība, izmantojot e-pasta sūtījumus. Lai arī cilvēki regulāri tiek brīdināti, tomēr 5% aptaujāto atzinuši, ka ir uzķērušies uz viltus paziņojumiem par laimestu. Nokļūstot šādam vīrusam datorā, var neatgriezeniski tikt zaudēti visi tajā uzglabātie dati.


Pirmais drošības solis e-pasta lietošanā ir paaugstinātas drošības elektroniskā pasta pakalpojumu izvēle, kas nodrošina daudzlīmeņu drošības mehānismus - vairāklīmeņu ugunsmūri, e-pastu plūsmas kontroli pret pārslodzi, vīrusu un surogātpasta kontroli un citus aizsardzības mehānismus. Izvirzot drošību par prioritāti arī šajā jomā, SIA „Lattelecom” pieņēma lēmumu atteikties no bezmaksas e-pasta pakalpojumu sniegšanas, to aizstājot ar augstākās drošības līmeņa elektroniskā pasta pakalpojumiem.


Domājot par datu drošību datorā, ieteicams svarīgus datus neglabāt tajā, bet gan tā saucamajā mākonī. Lai arī pašlaik ir pieejami vairāki starptautiski datu uzglabāšanas pakalpojumi, drošāk datu glabāšanai izmantot lokālu, uzticamu un ērti sasniedzamu pakalpojuma sniedzēju. Apzinoties, pieaugošos datu apmaiņas apjomu un domājot par drošu datu uzglabāšanu, SIA „Lattelecom” pērn izveidoja ērtu datu apmaiņas un uzglabāšanas vietni eDati.


Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju norādīja, ka internetu lieto katru dienu (57% aptaujāto). Turklāt 73% aptaujāto to izmanto sociālo tīklu lietošanai, kas būtiski palielina interneta lietojamību bērnu un jauniešu vidū. SIA „Lattelecom” izdevies Latviju aprīkot ar astoto ātrāko internetu pasaulē, kā arī ieviest plašu bezmaksas WiFi tīklu, tāpēc vienlaikus veicam arī izglītojošo darbu – kopā ar CERT.LV un Net-safe Latvija izstrādājām semināru ciklu „Internets - lieto drošāk un atbildīgāk”, kuru laikā gan skolēniem, gan skolotājiem sniedzam padomus gudro tehnoloģiju lietošanā.


Drošība internetā nav atkarīga no interneta veida vai pakalpojuma sniedzēja, to ietekmē lietotāju uzvedība un zināšanas, ko var iemācīties līdzīgi kā ceļu satiksmes noteikumus. Pieaugot tehnoloģiju nozīmei mūsu ikdienas dzīvē, par drošības jautājumiem jāturpina runāt, ik pa laikam atgādinot, kā interneta vidē pasargāt sevi un līdzcilvēkus.

Lietotāju raksti