Vai aizbraucēji atgriezīsies? 1

Cer panākt ārzemēs strādājošo atgriešanos divu gadu laikā

Netic, ka situācija uzlabosies
Inta Cinglere, Jaunalūksnes un Malienas pagasta pārvalžu vadītāja


- Latvijā šobrīd nav darbavietu, kur varētu nopelnīt pietiekami. Ir maz ticams, ka divu gadu laikā ekonomiskā situācija varētu uzlaboties, jo ir jāatdod lielas parādu summas starptautiskajiem aizdevējiem. Ir nepieciešams atbalstīt uzņēmējdarbību gan laukos, gan pilsētās, taču ir maz ticams, ka tas varētu notikt. Tiesa, arī ārzemēs, kur strādā aizbraucēji, vairs nevar tik labi nopelnīt un samazinās brīvo darbavietu skaits. Latvijā papildus grūtības rada nodokļu politika. Turpmāk zemniekiem būs nodoklis arī no Eiropas Savienības maksājumiem, tāpēc nevarēs vairs norēķināties par kredītiem un iegādāties saimniecībā nepieciešamo. Valstī netiek atbalstīta lauksaimnieciskā ražošana, bet radusies iecere attīstīt lauku tūrismu ārzemnieku piesaistīšanai. Šaubos, vai daudz būs tādu, kas šurp brauks atkal un atkal. Ja vienu reizi te atpūtīsies, tad pēc tam vēlēsies redzēt kaut ko jaunu un dosies citur.
Domāju, ka pagaidām netiek apspriesta vai īstenota kāda iecere, kura varētu veicināt aizbraucēju atgriešanos vai palikšanu Latvijā. Kuri ir atraduši darbu un iekārtojuši dzīvesvietu ārzemēs, tie vairs neatgriezīsies. Turklāt pat tad, ja viņi to gribētu, nāktos secināt, ka ārzemēs nevar sapelnīt tik daudz, lai šeit uzsāktu savu uzņēmējdarbību.

 

Vajag pārkārtot tautsaimniecību
Jānis Ceļmillers, Vidzemes plānošanas reģiona ES struktūrfondu informācijas centra vadītājs


- Neticu, ka no šādas ieceres varētu kaut kas izdoties. Ja jau līdz šim valdība neko nav varējusi izdarīt, tad tagad divu gadu laikā kaut ko pasākt ir vēl mazāk iespēju. Līdz rudenim dienaskārtībā būs viss, kas ir saistīts ar Saeimas vēlēšanām. Turklāt nav zināms, kas pēc tam stūrēs mūsu valsts kuģi. Teorētiski, protams, varētu kaut ko darīt, taču termiņš - divi gadi - ir apšaubāms. Paliek arī jautājums, vai valdošie politiķi gribēs un pratīs kaut ko darīt, lai veicinātu ārzemēs strādājošo atgriešanos. Vajadzētu saprast, ka Latvijā jau drīzumā trūks strādājošo. Tad nāksies ievest ķīniešu vai citu valstu darbaspēku. Cik ir palicis no mūsu valsts 2,2 miljoniem iedzīvotāju? To diemžēl neviens precīzi nezina.
Latvijā piecu gadu laikā būtu jāveic pasākumu komplekss, ieklausoties mūsu gudrāko ekonomistu secinājumos un padomos. Tautsaimniecība ir jāpārkārto tā, lai tā būtu vērsta uz pašpietiekamību un attīstību. Diemžēl notiek tikai politiskas spēles, kurām pozitīvu rezultātu nebūs. Šķiet, ka šobrīd Latvija ir eksperimenta poligons, lai redzētu, cik daudz var "griezt" un paciest bez protestiem. Acīmredzot starptautiskie aizdevēji zina, ka esam pacietīga tauta.

 

Nav radīti priekšnoteikumi
Armands Musts, Alūksnes tautsaimnieku apvienības "ALTA" valdes priekšsēdētājs


- Tā ir utopija, ka aizbraucēji atgriezīsies. Vajadzētu domāt par to, kā apturēt aizbraukšanu. Taču netiek radīti priekšnoteikumi, lai būtu vēlme palikt vai arī atgriezties. Piemēram, jautājums par atvieglojumiem jaunu uzņēmumu dibināšanā ir iestrēdzis vismaz gadu. Tāpat vajadzētu domāt par nodokļu atvieglojumiem vai cita veida atbalstu cilvēkiem, kuri ārzemēs ir izveidojuši uzkrājumu, lai varētu uzsākt uzņēmējdarbību. Nekas neliecina, ka varētu veidoties jaunas darbavietas. Novadā ir pieci eksporta uzņēmumi, bet arī tajos situācija nav uzlabojusies. Ja arī tajos ir vajadzīgi strādnieki, tad viņiem nevar nodrošināt samaksu, kas ir līdzvērtīga peļņai ārzemēs. Tas nozīmē, ka pašlaik nav iespēju kardināli mainīt situāciju. Vai jaunievēlētā Saeima un valdība to spēs mainīt, redzēsim pēc laika. Būtu jārada atvieglotas iespējas individuālā darba veicējiem, jāsamazina maksa jaunu uzņēmumu dibināšanai un jāpaplašina eksporta tirgus. Valdībai būtu jāuzņemas tirgus ekonomikas stabilizācija produkcijas ražošanai un pārdošanai. Ja tas netiek darīts, tad uzņēmējiem vieniem nav iespēju tikt ar visu galā.


Nav pamata ar cerībām vērtēt labklājības ministra Ulda Auguļa teikto, ka divu gadu laikā tiks panākta aizbraucēju atgriešanās Latvijā. Tam nav nekādu priekšnoteikumu.

Komentāri 1

gandrīz īrs

Ministri un politiķi joprojām nodarbojās ar "miglas pūšanu" - populismu !!! Pēc deviņdesmitajiem gadiem domāju,- paies desmit gadi,tad būs labāk,vieglāk ...
Esmu citā valstī jau astoņus gadus,bet LV labāk dzīvo tikai deputāti , viņu padomnieki ,un ...(maigi izsakoties) spekulanti.

pirms 11 gadiem, 2010.04.09 22:24

Lietotāju raksti