Vai importēsim vīriešus? 21

Latvijas sievietes precas ar Pakistānas, Indijas, Bangladešas un citu tikpat tālu valstu vīriešiem. Mūsu sievietēm trūkst izglītotu, asprātīgu, gādīgu un praktisku vīriešu. Latvijā normālu vīriešu vispār nav. Šādas un līdzīgas frāzes un viedokļus nākas dzirdēt aizvien biežāk. Vai tiešām iestāšanās Eiropas Savienībā kaut kādā veidā lēnām iznīdē Latvijas vīriešu sugu kā tādu? Izrādās – nē.

„Latvijā ir trīs veidu vīrieši – tie, kuri jau precēti, tātad nav pieejami. Tie, kuri nodzērušies vai sēž cietumā, tātad – nav vajadzīgi. Vai – homoseksuāli orientēti, tātad – es neesmu interesanta viņiem. Visi pārējie ir aizbraukuši”. Šādu stiprā dzimuma sadalījumu kādā „meiteņu” vakarā noklausījos no savas draudzenes – 32 gadus vecas brunetes, ar slaidu augumu un vispusīgām interesēm. Līdz šim viņa nebija sūdzējusies par vīriešu trūkumu, taču pēc pāris glāzēm vīna atklājās līdz šim slēpta patiesība – visi viņas vīrieši (skaitu gan neprecizējot) esot bijuši no pirmās – precēto - sugas. Nu jā, skaidrs, ka ilgstošas un abpusēji noturīgas attiecības ar tādiem veidojas tiešām reti.

Kur tad ir problēma? Vai tiešām Latvijā tik ļoti trūkst vīriešu, ka drīz tos nāksies importēt? „Lai nu kā, bet vīriešu kā tādu mums netrūkst. Jautājums, par kuru vecuma grupu runājam,” norāda demogrāfs Pēteris Zvidriņš. “Vecuma grupā no 0 līdz 14 gadiem pie mums, tāpat kā citviet pasaulē, zēnu ir vairāk nekā meiteņu, jo viņi dzimst vairāk. Šī gada sākumā minētajā vecumā grupā bija 151 tūkstotis meiteņu, bet zēnu par septiņiem tūkstošiem vairāk. Turklāt vērojams arī kāds paradokss – neraugoties uz izteiktu emigrāciju, pieaug jaundzimušo skaits,” uzsver P.Zvidriņš.

Demogrāfs norāda – mazākumā daiļā dzimuma pārstāves, izrādās, ir līdz 34 gadu vecumam, jo sasniedzot 35 gadus abu dzimumu indivīdu skaits līdzsvarojas. Hm, tad jau manai draudzenei vēl ir visas iespējas satikt brīvu puisi, sasniedzot 35 gadu vecumu? “Lai gan skaitliski sieviešu un vīriešu daudzums šajā vecumā izlīdzinās, ir cita problēma, kas liek domāt, ka Latvijā sācies vīriešu trūkums,” norāda P.Zvidriņš. “Liela daļa stiprā dzimuma šajā vecumā ir cietumos, nodzērusies, vienvārdsakot – norakstīta. Un tad jā, kāds var tiešām sākt domāt, ka jāimportē vīrieši, lai sakārtotu tik delikātu lietu kā ģimenes veidošana,” secina demogrāfs.

Tikmēr sociālantropoloģe Aivita Putniņa ir pārliecināta – jāimportē būs darbaspēks, lai samazinātu ražošanas procesu izmaksas, nevis vīrieši dzimtas turpināšanai. “Visās postsociālisma valstīs sievietes cenšas izmantot laulību, lai uzlabotu savu sociālo stāvokli. Piemēram, Ukrainā šāds “līgavu tirgus” ir ļoti plašs. Tomēr mēs nevaram runāt, ka pienāks brīdis, kurā Latvijā vairs nebūs pašiem savu vīriešu, ar kuriem veidot attiecības un ģimeni, radīt bērnus,” uzskata A.Putniņa.

Izrādās, ka vairāk vīriešu (18 462) nekā sieviešu (18 011) vēl ir laulībām piemērotākajā vecumā – 25 gados. Toties krietns vīriešu trūkums vērojams, sākot ar 60 gadu vecumu. “Vecumā no 62 gadiem Latvijā ir 301 tūkstotis sieviešu un tikai 154 tūkstoši vīriešu. Divas sievietes uz vienu vīrieti skaitāmas vecuma grupā no 74 gadiem, bet četrreiz vairāk sieviešu uz vienu stiprā dzimuma pārstāvi ir, sākot no 90 gadu vecuma. Mums ir ļoti robaina, arī migrācijas ietekmēta demogrāfiskā līkne. Piemēram, 11 gadus veci bērni ir mazāk nekā 18 000, savukārt 74 gadu veco iedzīvotāju skaits iepriekšminēto skaitli pat pārsniedz,” saka P.Zvidriņš.

Nenoliedzami, sabiedrības novecošanās nav tikai Latvijas, bet visas Eiropas problēma. Un arī citās ES valstīs jaunas sievietes nespēj atrast sev partneri līdzīgu iemeslu dēļ, kā tas ir pie mums. Arī Eiropā sievietes dzīvo vidēji par desmit gadiem ilgāk nekā vīrieši, pretstatā jaunattīstības valstīm, kurās abu dzimumu pārstāvji dzīvi beidz par 10 gadiem ātrāk.

Saskaņā ar “Eurostat” datiem viszemākais paredzamais vidējais mūža ilgums prognozēts Lietuvas (65,3 gadi) un Latvijas vīriešiem (65,4 gadi), bet visaugstākais - Zviedrijas un Kipras vīriešiem (78,8 gadi). Sievietēm atkarībā no labklājības līmeņa dzīves ilgums lēsts mazāks - zemākais sagaidāmais vidējais mūža ilgums paredzēts Rumānijā (76,2 gadi), Latvijā un Bulgārijā (76,3 gadi), savukārt augstākais - Spānijā un Francijā (84,4 gadi).

Komentāri 21

kroms

Ļoti ilgi ir bijis tā - bija bīstami ģimenē turēt tādu vīrieti, kuram pašam savs pasaules uzskats, tādu, kurš pa īstam gatavs sevi un savējos aizstāvēt, pretoties svešu zemju un pašmāju varmākām. Drošs bija tikai trauklupata`, vēl vien produktīvs mājlops sievietes saimniecībā - bet tāda stratēģija dod savus augļus, rūgtos. Vairojas nomāktie, aizvaunotie, alhoholiķi un pat garīgii debīlie ... Reiz, manā nu jau tālajā bērnībā dzirdēju, kā gudra zāļu sieva manu māti un viņas vaimanājošās draudzenes strostēja` - "Kāds meitiets`, tāda pasaule!!!"
Es jautāšu jums, manas mīļās atzalietes - cik daudzas no jums uzņemtos tā dzīvi turpināt, kā tās, kuras pēc tam, kad vācnieki` pilskalnu nodedzināja, kad ugunskapā bija sadeguši viņu vīri un dēli, kā tās, kuras dzīvoja laikā, kad pēc Zviedru-krievu kara bija līdz jūrai viens gailis un viens arājs?
Kāds meitiets`, tāda pasaule - un tikai sievietes rokās ir lēmums - kļūt par alkatīgu bābu` vai ciltsmāti, pasaules turētāju u n turpinātāju ...
Jums būs tādi vīrieši, kādus jūs pieaicināsiet, kādus gribēsiet ...

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 11:50

alise

Gribu gan iebilst par to individualitāti. Katrs ir personība, bet līdz individualitātei netiek, jo nemaz nav tik daudz cilvēku, kas realizējas un saprot sev uzliktos uzdevumus, pirms nāk uz zemi un iemiesojas. Un pārsvarā jau ir tā, kāds tu esi, tādu dzīvesbiedru pievelc. Nu nav dabā vēl atcelts magnētiskais lauks ar visām no tā izrietošajām sekām. Turklāt, kāpēc 40-gadniecei sašust, priecāties vajadzēja. Ja reiz izšķīrās, tātad vīrs nebija īstā otrā puse, bet kādas citas sievietes pusīte. Nu varbūt tā beidzot tikusi pie savas puses. Taču tagad 40-gadniecei iespēja satikt savu identisko pusi. Nu kas tur slikts! Ceru, ka neaizvainoju.

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 03:55

40-gadnieces atbilde :) 12:42:20. Cik vienkārši ir izteikt vērtējumu par cilvēku, neko nezinot par viņa dzīvi un izlasot tikai pāris pārdomu teikumus. Varu Jums tikai pateikt, ka nekad dzīvē neesmu pat vēlējusies kādu vīrieti pārtaisīt pēc sava prāta. Es visus cilvēkus pieņemu tādus, kādi viņi ir, jo saprotu, ka katrs ir individualitāte. Laulībā nodzīvoju 20 gadus. Nez, vai man tas būtu izdevies, ja es būtu tāda, par kādu Jūs uzskatāt savā komentārā. Raksta tēma man izraisīja pārdomas, tāpēc uzrakstīju, lai gan parasti nemēdzu komentēt. Diemžēl arī šoreiz pierādījās tas, ko var lasīt komentāros pēc gandrīz visiem rakstiem - galvenais ir "uzbraukt" kādam komentētājam un paņirgāties par viņa domām, nevis izteikt savus spriedumus par tēmu. Cik saprotu, komentāra autors ":)" ir vīrietis. Tas visu izskaidro. Lai Jums veicas!

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 18:47

:)

40ganiecei. Tāpēc arī esi tādā statusā! Redzējies, prasības... Vispirms pameklē vainu sevī! Lasot šo komentu, viss paliek skaidrs. Sieviete nevēlās pieņemt vīrieti, kāds viņš ir. Vai, arī grib izskolot pēc sava prāta. Interesanti, kāpēc vīrietim, Tevi jāpieņem tādu, kāda esi?!
Daudz kam var piekrist, palasot Alises komentāru. Cik jūs esiet kleitās un svārkos staigājošās?! Visas kā viena iespīlējās džinsās. Pāri, zemajai jostas vietai veļās tauki un domā ka tas ir seksīgi! :))) Redz, pie kā ir novedusi vienlīdzība. Gan uzvedībā, gan apģērbā paliek par večiem. Kolīdz kāda ķibele, atceraties ka esiet sievietes. Tad sākās: pažēlo mani, palutini, atnes naudiņu vairāk, utt.
Lai attiecības būtu harmoniskas: savi pienākumi jāpalielina uz pusi un savas tiesības ir jāsamazina uz pusi. Ja, to dara abi, tad ir forši!
p.s. Es neaizstāvu visus večus. Neiet runa par degradējušām personībām un tādiem, kam nav atbildības sajūtas! Protams, arī visas sievietes nav pār vienu kārti metamas, bet tādu ir maz! Patīkami uz ielas paiet garām šarmantai sievietei. Uzreiz ir prieks un uzlabojās garastāvoklis. Lai arī vīrietis ir aizņems un mīl citu sievieti, skaistums viņam nav svešs!

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 12:42

Lasot komentārus, var just, ka tieši vīrieši ir tie, kuri te cepas visvairāk. Laikam jau ir uzkāpts uz varžacīm, ja jau sievietes tiek sauktas par bābiešiem, bulciņu rijējām un draudēts ar musulmaņiem. Tikai tāds vīrietis, kurš komentāros ir ieraudzījis savu atspulgu, var tā apvainot sievietes. Visas nav tādas, kā dažs labs te cenšas aprakstīt. Tāpēc neņemiet ļaunā, cienījamie vīrieši, kuri raksta komentārus! Jūsu rakstītais pierāda gan jūsu intelektu, gan attieksmi pret sievietēm. Tāpēc jau arī sievietes jūs kritizē un neizvēlas. Pēc jūsu domām tikai sievietes pie visa vainīgas, bet jūs esat tie baltie un pūkainie. Diemžēl dzīves īstenība ir pavisam cita.

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 09:51

vecis

Ko var cepties tie babiesi,nesaprotu.Statistika saka,ka uz 10 vecenem ir viens virietis. Mums ir izvele kuru nemt, bet jums tas nav. Un tadel sava pratina tagad cepaties un nez ko domajat.Nu neskaitisat naudu mana macina. Ja pati nejedz neko tad slauki ieliu. Pat musu mazaja miesta tiesam nav sieviesu kartigu, kur acis pamielot vai vel vairak gimeni dibinat. Tas kuras ir normalas tas jau aiznemtas. Parupejaties par sevi lai vismaz izskatitos pec sievietes. Ne jau spakteles karta uz sejas ir raditajs. Kadas figuras? Var redzet, ka kukas tiek stumtas bezgaligi. Ejiet pie musulmaniem un citiem tad sapratisat,kas ir parasts Latvijas vecis. Busat gatavas panemt pedejo bomzi, lai tikai izspruktu no tam briesmam

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 09:17

Man ir 40 gadu, esmu šķīrusies, augstākā izglītība, pēc skata arī neesmu zemē metama, taču Alūksnē sastapt vīrieti, kurš atbilstu manām prasībām (tieši tā - prasībām!), ir neiespējami. Vai nu tādu vispār nav, vai arī Alūksnē nav piemērotu vietu, kur iepazīties. Tāpēc labāk dzīvoju viena, audzinu bērnus un tieku galā ar visām problēmām pati, kamēr mans bijušais vīrs aplaimo vienu no tām sievietēm, kurai arī vajag vīrieti, bet, tā kā ir vīriešu deficīts, tad jāmeklē aizņemto pulciņā. Tas nozīmē, ka vairs nepretendēju ne uz vienu no mūsu "nabadziņiem", kuri bieži vien patiešām neatbilst vīrieša statusam. Lai viņi paliek tām, kurām interesē tikai apziņa, ka vīrietis ir pie sāniem. Pārāk sāpīgi esmu vīlusies iepriekšējās attiecībās, tāpēc arī neuzticos šiem četrdesmitgadnieku krīzes skartajiem eksemplāriem. Nē, es nenoniecinu pilnīgi visus vīriešus, taču diemžēl manā vecumā ir grūtāk pieņemt cilvēku ar visiem viņa niķiem un stiķiem - gadi un pieredze ir atņēmuši rozā brilles. Bet par to, ka varētu būt kopā ar ārzemnieku, es vispār nedomāju. Man liekas, ka tur ar īstiem vīriešiem ir vēl smagāka situācija. Secinājums: esmu padzīvojusi kopā ar man statistiski iedalīto vīrieti un pietiek. Tagad jāpalīdz kādai citai uzlabot demogrāfisko situāciju un izbaudīt, ko nozīmē dzīvot kopā ar vīrieti, lai pēc kāda laika to atdotu vēl kādai citai, jaunākai. Tādā gadījumā jau uz 3 sievietēm būs 1 vīrietis. Un visiem būs labi.

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 09:03

???

Šeit sievietes kaut kādas muļķības sarakstījušas! Ja agrāk varēja sastapt labas sievietes, tad tagad vairs normālu sieviešu nav. Izņemot naudas skaitīšanu, vairs citu neko neprot. Viena daļa ir nevīžīgas, bet otra daļa skraida no viena pie otra (kurš vairāk palutinās). Kaut gan esmu brīvs vīrieti, tomēr Alūksnē nevienu sievieti kura mani ieinteresētu nēesmu sastapis. Nezinu kādēļ, bet kaimiņu novados situācija ar sievietēm ir daudz labāka. Tāpēc ziedus un šampānieti vedu uz turieni. Kā nekā tikai pusstundas brauciens, bet atšķirība liela. Kuras pārāk daudz grib, tās arī neko nedabūs. Vot tādi pīrāgi!

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 21:50

poga

Mīļās sievietes,Jūs esiet ieguvušas tādus vīriešus, kādus Jūs esiet pelnijušas !!!

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 19:04

:)

Hā! Dabūjāt, ko gribējāt!!! Panācāt vienlīdzību-saņemiet!!! Pašas vainīgas, ka večus izlaidāt! Kā tad rodas, tādi mīkstčauļi un ņuņņas?! Pašas vien esiet dzemdējušas un audzinājušas nākamos vīriešus! Kur tad ir tā izdaudzinātā vienlīdzība?! Kā vecim melnā strīpa dzīvē, tā aizlec pie cita! Grib, lai pažēlo, palutina, kaut ko izdara viņas vietā...Skuju anniņ, pie mums ir vienlīdzība "vsjo po vzroslomu"! :)
Man ar tāda "bāba" nav vajadzīga, kas tik gaida manu naudu. Lai rubītu priekš viņas utt. Labāk būt vienam!

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 17:22

virietis

Neesaprotu ko sievietes var gausties. lai tak paskatas uz sevi. Vai ta ir sieviete-dzinsas, sasvidusas krosenes, cigarete zobos un alins roka. nav ko uzrunat, nemaz par ko citu nerunajot. Naudu tikai naudui vinam vajag, bet ko pasas dara lai nopelnitu(iznemot tas kuras uz ielam tuse)? Praktiski neko. Vakara pat normalas vakarinas nevar uztaisit jo jaskrien pie frizieres, manikires, soto depilet un pieaudzet. Pirms redzat skabargu kada aci paskataties vai balkis nav pasam

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 16:19

rrr

te jau personīgās problēmas raksta:)
tad sameklējiet "lupatu" un jūs būsiet zirgā:)))

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 16:00

gudrīte

Es laikam palieku vecāka un vairs neesmu tik gudra, bet ja man būtu jāizvēlas ar ko dalīt saimniecības smagumu- tizlu , slinku, vardarbīgu biseksuāli vai normālu saimnieciku homoseksuāli- es laikam izvēlētos otro. Ko tu gēniem padarīsi, galvelais lai cilvēks ir labi audzināts, saimniecisks un saprot, ka sieviete arī ir cilvēks nevis cilvēka labākais draugs , kā mūsu stiprie veči reizēm mēdz uzskatīt.

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 13:15

gudrīte

Es piemēram ļoti labi zinu, ko gribu.Gribu vīrieti, kurš neņerkst un nevaid, bet rīkojās- ir darbs strādā, nav darba strādā mājās vai mežā, un protams gribu naudu- ja vīrietis nav stpējīgs atnest 200 Ls mājās smēnesī, tad tas nav vecis , bet kaut kāds ņurņiks. Pagaidām man apkārt esošie brīvie it kā neslikti cilvēki būtībā, bet riebjas ar savu nevarību-- man ir slikti, man nav darba, man maz maksā utt. A ko man darīt- es tak nevaru viņu visu laiku mīļot un žēlot , man vajag arī rēķinus par ko maksāt.Un vēl es gribu justies kā sieviete, lai palutina mani, pažēlo, kāderiz manā vietā ko izdara, savādāk jūtos kā darba ziirgs- kas velk, tam krauj.Un vēl es gribu, lai man nav jāatgādina, ka ir jāmazgājās un drēbes jāmazgā.Es negribu būt mamma vīrietim bet partneris.bet līdz ko brīvais iepazīst mani tuvāk , lielāko tiesu ir šokā, ka kaut ko no viņa gaidu un prasu, nevis esmu gatava tikai dot. Tādi tie pīrāgi.

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 12:57

bruiser

tā ir valsts sociālā problēma, to var risināt...
bet mūsu valsts vīri ir ieinteresēti to nerisināt, viņi no tā pelna naudu(piem no alkohola tirzniecības)tālāk viņi nemāk domāt...

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 12:52

vietējā

Nav jau jāgaida princi,bet,ja 'vīrietim pēc 40 nav nekā-ne darba,ne normālas dzīvesvietas,ne mašīnas,tad jājautā,priekš kam man tāds?Lai uzturētu?Un atbilde Jānim-nav jau runa,pilsēta,vai lauki,jābūt sakarīgam ci'vēkam!

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 12:42

bruiser

jāprasa cik tā mūsdienu sieviete ir perfekta?
nemaz nenodzērās, visas tik ideālas...
normālu sieviet atrast ir tik pat grūti ka vīrieti...normālu ir maz!!!

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 12:42

vietējais

Skaidrs, ka ir arī te brīvi vīrieši. Bet tagad jau laikam kruti skaitās gaidīt princi uz balta kamieļa...

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 10:15

Elza

Te nav ar-visi vai nu nodzērušies,vai aizbraukuši.

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 10:01

Viesturs

Tiesam sievietes pasas nezin ko grib. Pasu problema.

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 08:24

Lietotāju raksti