Vai Latvijā vajadzētu ievest darbaspēku? 1

Valdis Bērziņš, individuālais komersants
Jāizvērtē ieguvumi un zaudējumi

Astrīda Harju, Apes domes priekšsēdētāja
Var sagraut Latvijas darba tirgu

Armands Musts, Alūksnes domes deputāts
Vajadzīgi kvalificēti strādnieki

Valdis Bērziņš, individuālais komersants

Tas ir diskutējams jautājums. Nevajadzētu uzreiz noraidīt šo domu tāpēc vien, ka mums daudz kā trūkst. Manuprāt, ja ieved, tad tikai kvalificētus strādniekus, nevis melnstrādniekus. Tie tikai vairos noziedzību, jo nevienam jau uz pieres nav rakstīts, vai tas ir likumpārkāpējs. Valstī ir diezgan liels bezdarba līmenis, bet starp tiem daudzi ir tādi, kuri nemaz negrib strādāt. Manuprāt, īstu bezdarbnieku ir ļoti maz.
Katram variantam ir gan ieguvumi, gan zaudējumi, tāpēc jāvērtē, kā būtu vairāk. Valdība tērēja diezgan daudz līdzekļu pētījumam, kāpēc latvieši izbrauc darbā uz Īriju. Manuprāt, tas katram ir skaidrs. Tagad gan vajadzētu veikt pētījumu, kādu labumu vai sliktumu dos darbaspēka ievešana. 
 

Astrīda Harju, Apes domes priekšsēdētāja

Esmu pret darbaspēka ievešanu, jo mūsu valstī ir bezdarbs, tātad nevaram nodarbināt savus cilvēkus. Mēs vēl nedzīvojam tik labi, lai nodarbinātu kādas citas valsts iedzīvotājus. Latvijas iedzīvotājiem trūkst sociālo garantiju un ienākumu, tāpēc viņi ir spiesti doties darba meklējumos uz citām valstīm. Tam iemesls ir nesakārtota sociālā joma un likumdošana nodokļu politikas jautājumos. Savukārt Latvijā veidojas darbaspēka vakuums. Vairumā gadījumu ilgstošie bezdarbnieki nevēlas vai arī nevar legāli strādāt. Viņu fiziskā, morālā un garīgā forma to nepieļauj.
Kas notiks ar mūsu darba tirgu, ja ievedīs darbaspēku? Tas tiks izkropļots vēl vairāk. Tiesa, Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, tāpēc nevar aizliegt ievest darbaspēku vai arī braukt šurp un strādāt. Ja tas notiks, cietīs pašvaldības. Tām būs jānodrošina sociālās garantijas iebraucējiem.


Armands Musts, Alūksnes domes deputāts

Ar šādu bezdarba līmeni, kāds pašlaik ir Latvijā? Varētu domāt par kādu nozari, kur nepieciešami īpaši speciālisti. Tomēr masveidā ievest darbaspēku nebūtu prātīgi. Varbūt tā domā stabilizēt ekonomiku, viesstrādniekiem maksājot mazāk. Tas savukārt nebūtu korekti. Protams, šobrīd ir krīze, kas arvien padziļinās. Bet vai tā būtu adekvāta cena – aicināt strādniekus no citām valstīm? Tiesa, darba devēji nereti izmanto šādu iespēju, oficiāli nenoformējot darba līgumus.
Jā, varu piekrist, ka daļa mūsu bezdarbnieku vienkārši parazitē, izmantojot pabalstus. Tādi cilvēki ir visur, arī Alūksnē GMI saņem vieni un tie paši cilvēki. Būtu labi, ja atgrieztos ārzemēs strādājošie. Taču tam nav ekonomiska pamatojuma. Nav radīti priekšnosacījumi, lai viņi te varētu strādāt un pienācīgi nopelnīt. Nav arī izdevīgi attīstīt individuālo uzņēmējdarbību. Šī ziema būs īpaši smaga.

Komentāri 1

bumbiers

Vietējam darba spēkam jāmaksā minimālā alga(160Ls),bet viestrādnieka minimālā alga ir tikai 250Ls+dzīvojamā platība jānodrošina.Kad vietējo minimālā alga pārsniegs 250Ls,tad var sākt tautu kacināt ar ievesto darba spēku.Vai tauta jau aizmirsusi balles kurās kāvās ar ķēdēm un dēļiem,vai gribat atkal etniskos konfliktus?

pirms 12 gadiem, 2008.09.27 00:14

Lietotāju raksti