Valdība ir pati savas „reputācijas kalēja” 1

Nesen publiskotajā „DNB Latvijas barometra” pētījumā lieliski var redzēt, ka cilvēki seko līdzi tiem notikumiem politiskajā vidē, kas tieši ietekmē viņu viedokli par valsts kopējo ekonomisko attīstību. Pagājušajā mēnesī, kad sākās nākamā gada budžeta apspriešana, ievērojami krituši visi tie rādītāji, kas saistīti ar Latvijas stāvokļa vērtējumu. Mēs esam jau daudzkārt norādījuši, ka amatpersonām trūkst ilgtermiņa domāšanas, vēlmes pildīt saistības, kā arī gribasspēka pieņemt izsvērtus un sarežģītus lēmumus.

No uzņēmējdarbības viedokļa nākamā gada budžets ir vissliktākais, kāds redzēts pēdējo gadu laikā. Tā vietā, lai samazinātu iedzīvotāju ienākumu nodokli, kas paredzēts gan savstarpēji noslēgtā vienošanās dokumentā ar Finanšu ministriju, gan arī normatīvajos dokumentos, valdība nolēma to nedarīt. Šis bija pirmais negatīvais vēstījums, ko saņēma gan biznesa vide, gan arī katrs iedzīvotājs personīgi, jo mazinājās uzticamība iepriekš panākto vienošanos kontekstā.

Pēc Finanšu ministrijas monologa, kā arī amatpersonu tuvredzīgās attieksmes plānots ieviest pat jaunu darbaspēka nodokli - tā saukto solidaritātes nodokli. Lai arī uzņēmēji un arodbiedrības brīdināja par negatīvajām sekām, diemžēl amatpersonu nevēlēšanās ieklausīties var „atspēlēties” vai nu ar algu samazinājumu, vai darbinieku atlaišanu, lai kompensētu šo „ģeniālo ideju” par papildu nodokļa ieviešanu.

Tāpat Finanšu ministrija uzstāj uz diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanas sistēmu, kas mazo algu saņēmējiem kaut kad tālā nākotnē it kā nodrošinās nelielu nodokļu daļas atmaksu no valsts. Redzot, kā respondenti „DNB Latvijas barometra” pētījumā vērtē Latvijas ekonomiskā stāvokļa attīstību, jāatzīst, ka sabiedrība netic solītajiem pozitīviem ieguvumiem, par ko brīdinājušas vairākas organizācijas, tostarp Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

Ievērojamais valdības darba vērtējuma samazinājums, manuprāt, ir tiešs pierādījums tam, ka sabiedrība neatbalsta ne procesu, ne idejas nākamā gada valsts budžeta veidošanā, tāpēc atkārtoti aicinām ieklausīties uzņēmējos, kuri ir valsts „maka” pildītāji, maksājot nodokļus un attīstot savu darbību.

Komentāri 1

induss

Vissliktākais budžets pēdējo gadu laikā, par tradīciju kļuvušie solījumu nepildīšanas fakti, turpmāko dzīvi apdraudošie viltus "bēgļu" invāzijas pūļi, likumu nihilisms! Cik ilgi vēl mums jākaitina Dievs, lai beidzot saprastu - ar mēslainu koku triekt visus ratā un beidzot realizēt termina "demokrātija" to īstajā nozīmē?

pirms 5 gadiem, 2015.10.07 12:18

Lietotāju raksti