VID atgādina: fiziskajai personai, kura būvniecības un remontdarbos nodarbina citas fiziskas personas, ir pienākums reģistrēties VID kā darba devējam 5

Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) atgādina, ka fiziskajai personai, kura celtniecības vai remonta darbos nodarbina citas fiziskās personas, kuras nav reģistrējušas savu saimniecisko darbību, ir pienākums reģistrēties VID kā darba devējam un no nodarbināto personu ienākuma veikt algas nodokļa (iedzīvotāju ienākuma nodokļa) un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu maksājumus.

Darba devējs var būt ne tikai juridiskā persona, bet arī fiziskā persona, kas uz darba līguma pamata nodarbina kādu citu personu.

Tāpēc fiziskajām personām, kas nodarbina kādu citu fizisko personu celtniecības vai remonta darbos, kā ikvienam darba devējam ir pienākums:

 * reģistrēties VID kā darba devējam;

* reģistrēt VID darba ņēmējus;

* no darba ņēmēju algotā darba ienākumiem aprēķināt, ieturēt un pārskaitīt budžetā algas nodokli 24% apmērā un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 34,09% apmērā, no kurām 10,50% ir darba ņēmēja, bet 23,59% darba devēja daļa;

* iesniegt VID pārskatus par darba ņēmēja algotā darba ienākumiem, aprēķinātajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un ieturēto algas nodokli.

 Jāatzīmē, ka minētais nav attiecināms uz tiem gadījumiem, ja pakalpojumu sniedz

* fiziskā persona, kura ir reģistrējusies VID saimnieciskās darbības veicēja statusā;

 * individuālais komersants;

* juridiskā persona.

Šādos gadījumos pakalpojuma sniedzējs pats aprēķina un maksā budžetā iedzīvotāju ienākuma nodokli un  veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Apliecinājums tam, ka fiziskā persona ir reģistrējusies saimnieciskās darbības veicēja statusā, ir attiecīgi:

* nodokļu maksātāja reģistrācijas apliecība;

* individuālā komersanta reģistrācijas apliecība.

Pārliecināties par saimnieciskās darbības veicēja reģistrācijas statusu ir iespējams publiski pieejamā nodokļu maksātāju reģistrā.

VID atgādina, ka juridiskajai personai, individuālajam komersantam un fiziskajai personai - saimnieciskās darbības veicējai jānodrošina par sniegtajiem pakalpojumiem saņemtās samaksas reģistrācija un darījumu apliecinoša dokumenta - kases čeka (vai normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos VID reģistrētas kvīts) izsniegšana pakalpojuma saņēmējam.

Ja ir jautājumi, aicinām zvanīt uz VID informatīvo tālruni 67120000, konsultēties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī uzdot savu jautājumu www.vid.gov.lv sadaļā Kontakti > Uzdot jautājumu VID.

Komentāri 5

hmm

Piekrītu, absurds pilnīgākais! Fiziska persona var arī palīdzēt otrai fiziskai personai. Lai vids iet un ieskrienās!

pirms 6 gadiem, 2014.08.06 21:55

Absurds tiešām!

Lai VID un KNAB kopā sāk urķēt pa pašvaldības kapitālsabiedrībām kā Nami, Rūpe, Simone un citām citās pilsētās, arī kā Liepājas Metalurgs. Un lai sāk skatīties kopā ar valsts kontroli, kur plūst nauda no turienes un caur turieni. Un kad paši sāks rādīt piemēru tautai, tad tauta arī maksas nodokļus, kamēr uz tautas kakla ierēdņi ēd desu maizas un tauta tikai sūkā garoziņas, nekas nebūs.

pirms 6 gadiem, 2014.08.07 01:09

zuze

kaimiņš laukos grib celt kūtiņai piebūvi, nu mēs visi sābri taisījāmies iet palīgā, viņš savukārt apsolījās ar zirgu izpalīdzēt mums, atars rudenī kartupeļus, a ko nu?

pirms 6 gadiem, 2014.08.07 14:30

zuzei

a neko, lai kaimiņš pats taisa piebūvi, pēc tam varēs ārstēt bruku, a jūs ar kaplīšiem savus kartupelīšus palēnām izkasīsiet. Kārtībai jābūt.

pirms 6 gadiem, 2014.08.08 13:17

Lietotāju raksti