Vidzemes policija vēl visiem drošus un gaišus svētkus; policija svētku laikā strādās pastiprināti

Ziemassvētkos ikviens no mums cer sagaidīt savu brīnumu. Ja vēl nezināt kādu, tad vismaz zināt, ka patīkamu. Policija gan brīnumus nedalīs, bet gribam parūpēties par to, lai jūs šo svētku laiku pavadītu mierpilni un drošībā.

Gluži kā ticējumus, gadu gaitā esam rūpīgi krājuši un apkopojuši savas zināšanas. Kā ik gadu šajā laikā gribam tās nodot jums:

Ja plānojat svētkus svinēt ārpus mājas, dodoties ciemos, pirmkārt pārliecinieties vai visas iespējamās ieejas un izejas ir aizslēgtas (tostarp arī logi, vēdlodziņi un arī logus nevajag atstāt vēdināšanas režīmā), pabrīdiniet uzticamus kaimiņus, lai pievērš uzmanību tam, kas notiek jūsu īpašuma apkārtnē kamēr tajā neesat. Ja ir signalizācija, neaizmirstiet to ieslēgt! Arī tad, ja no mājas izejat tikai uz īsu brīdi paviesoties pie radiem blakus mājā, aizslēdziet durvis un aizveriet logus, jo zaglim bieži vien pietiek tikai ar dažām minūtēm, lai no jūsu mājas iznestu vērtīgas mantas.

Ja svētkus svinat mājās un visi viesi sanākuši, nevajag atstāt atvērtas durvis, it īpaši, ja, atrodoties dzīvojāmās telpās, neredzat un nedzirdat to, kas notiek priekšnamā. Ziemassvētku vecīša vietā var paviesoties zaglis, kuram vajag pāris sekundes, lai pavērtu durvis un paķertu vērtīgāko, kas atrodas priekšnamā un bieži vien tās ir jūsu, jūsu viesu somas, apģērbi, apavi un citas mantas, kam ir kaut neliela vērtība. Tas pats attiecināms uz telpām, kas privātmājās atrodas otrajā stāvā – ja visi iemītnieki atrodas mājas pirmajā stāvā, tad otrais stāvs ar atvērtiem logiem, balkoniem ir kā uzaicinājums zaglim tur ielūkoties. Iesakām gan ar viesiem, gan Ziemassvētku vecīti vienoties par apmeklējuma laiku, lai atvērtu durvis tikai tad, kad tiešām kādu gaidat.

Iesakām neaizrauties ar pārlieku lielu alkoholisko dzērienu patēriņu, jo, kā liecina pieredze – brīnums atnāk, bet parasti otrā rītā un lielākoties nepatīkams. Turklāt, ja esat alkohola reibumā, nekādā gadījumā nesēdieties pie automašīnas vai jebkāda cita transportlīdzekļa stūres, jo policija svētkus nesvinēs un, visticamāk, šādā gadījumā dāvanā dabūsiet administratīvā pārkāpuma protokolu, ja būsiet arī bez vadītāja apliecības, tad jārēķinās ar kriminālatbildību. Tāpat solam neaizmirst pārbaudīt drošības jostu lietošanu, vai savus bērnus pārvadājat atbilstošā bērnu sēdeklītī, vai neapdraudat citus pārsniedzot atļauto braukšanas ātrumu un vai ievērojat citus ceļu satiksmes noteikumus.

Ja plānojat kājām doties pēc eglītes vai iesiet pretīm Ziemassvētku vecītim, tad noteikti atceraties uzvilkt atstarojošo vesti, lai ejot pa ceļa malu esat pamanāms un svētki nav jāpavada medicīnas iestādē. Parūpējaties, lai arī jūsu ģimenes loceķliem ir atstarojošās vestes.

Rūpīgi izvēlaties sabiedrību, kurā sagaidīsiet svētkus. Nedariet to ar mazpazīstamiem cilvēkiem, neaiciniet svešiniekus ciemos, it īpaši, ja tiek lietots alkohols, tad bieži vien šādas pasēdēšanas beidzas ar nozagtām vērtīgām mantām, naudu vai miesas bojājumiem, kas nodarīti izcēlušās strīda karstumā.

Ja dodaties uz kādu publisku pasākumu, neatstājiet bez uzraudzības savas personiskās mantas (soma, maks, telefons), neņemiet līdzi lielas skaidras naudas summas, kā arī vērtīgas lietas un, ja pēc pasākuma jāmēro tālāks ceļš līdz dzīvesvietai, iesakām izmantot taksometra pakalpojumus vai sarunāt kādu draugu, radu, kurš jums atbrauc pakaļ. Mājupceļu noteikti vajag izplānot gadījumā, ja svinību vietā plānojat lietot alkoholu, jo pie stūres jūs sēsties nedrīkstat un doties iereibušam ar kājām arī diemžēl nav droši – iereibis cilvēks vienmēr ir viegls mērķis potenciālam laupītājam vai zaglim.

Pasākumos neatstājiet bez uzraudzības savus bērnus. Pārliecinieties par to, lai bērns zinātu jūsu tālruņa numuru, ja nu gadījumā notiek sliktākais un bērns pazūd, tad tā ir iespēja sazināties ar jums. Gadījumā, ja ir pavisam mazi bērni, tad drošāk mazuļa kabatā ielikt zīmīti ar jūsu vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru.

Ja dodaties ar bērniem ciemos, kur ir mājdzīvnieki, pastāstiet bērnam, ka lai cik mīļi izskatās mājas mīluļi, ar tiem ir jābūt uzmanīgam, jo dzīvnieks nav paredzams un sekas var būt visai bēdīgas. Šajos gadījumos arī jums ir jāsaglabā modrība un jāredz, ko dara jūsu bērns.

Tiem radiniekiem, it īpaši vecāka gada gājuma, kuri svētkus sagaidīs vieni, atgādiniet par drošību, kas saistīta ar svešu personu aicināšanu savā dzīvesvietā. Nereti šo laiku izmanto arī dažādi krāpnieki, kas ierodas ar lūgumu pēc it kā nelaimē nokļuvuša radinieka un nepieciešamību palīdzēt vai piedāvā iegādāties pilnīgi nevajadzīgas lietas par it kā ļoti izdevīgu cenu. Pārliecinieties, ka jūsu tuvinieks šādā situācijā var jūs sazvanīt vai vismaz pabrīdiniet, ka svešus cilvēkus savā dzīvesvietā nav ieteicams laist.

Iegādājoties Ziemassvētku dāvanas, neuzķeraties uz pārāk izdevīgiem piedāvājumiem, it īpaši, ja iegādājaties preci no privātpersonas, kura atrodas citā valstī vai ja zināt aptuveno preces vērtību tirgū un tā jums tiek piedāvāta par absolūti nereālu un zemu cenu, tad ir iemesls aizdomāties, jo var gadīties, ka nokļūsiet krāpnieku nagos.

Ja svētkos izlemjat organizēt svētku salūtu, tad, lai savu prieku nesabojātu der atcerēties, ka visas nelaimes sākas ar vārdiem: „Es zinu kā ir pareizi...“. Parasti traumas rodas dēļ tā, ka netiek ievēroti attiecīgā pirotehniskā izstrādājuma lietošanas norādījumi, tādēļ, pirms rādāt kāds ir pareizs svētku salūts, izlasiet instrukcijas. Kā arī pirotehniku iesakam iegādāties pie oficiāliem tirgotājiem, kam ir visas nepieciešamās licences, jo „no rokas“ iegādātai pirotehnikai nav zināma izcelsme, kā arī tās kvalitāte. Ja šādus gadījumus pamanāt, nododat šo informāciju policijai pa tālruni 110.

Nekādā gadījumā nekāda veida pirotehniskos izstrādājumus nenododiet bērniem. Policija svētku laikā pārbaudīs arī pirotehnikas tirgotājus, jo likums aizliedz tos pārdot personām, kas ir jaunākas par 16 gadiem. Jā, arī brīnumsvecīte ir pirotehnisks izstrādājums un to nedrīkst ne iegādāties, ne arī pārdot nevienam, kam vēl nav 16. Tāpat policija kontrolēs un reaģēs uz sniegto informāciju par nelegālu pirotehnikas tirdzniecību vai pirotehnikas izmantošanu huligāniskiem mērķiem.

Der atcerēties, ka

  • otrās un trešās klases pirotehniskus izstrādājumus nedrīkst izmantot telpās;

  • ugunsbīstamos un sprādzienbīstamos objektos un to teritorijā, degvielas cisternu, gāzes balonu un citu viegli uzliesmojošu vai ugunsbīstamu vielu un materiālu tuvumā;

  • bīstamu un kaitīgu vielu un to ražošanas ēku un objektu tuvumā;

  • citās vietās, kurās pirotehnisko izstrādājumu izmantošana var apdraudēt cilvēka dzīvību, veselību vai mantu vai nodarīt kaitējumu videi;

  • zem elektrības un sakaru līnijām, koku zariem un zem citiem šķēršļiem, kurus var sasniegt pirotehniskie šāviņi;

  • tuvāk par drošo attālumu no tiltiem, dzelzceļa, šosejām, ceļu pārvadiem, kādu norādījis ražotājs;

  • daudzdzīvokļu māju pagalmos aizliegts izmantot tādus pirotehniskos izstrādājumus, kuri nav kontrolējami vai kuriem nav noteikts lidojuma virziens ( piemēram, raķetes un pirotehniku, kas pirms aizlidošanas griežas virpuļveidā).

Pirotehniskos izstrādājumus aizliegts izmantot, ja to izmantošana apdraud cilvēka dzīvību, veselību, mantu vai var nodarīt kaitējumu videi, kā arī alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā.


Un visbeidzot, ja trūkst ideju Ziemassvētku dāvanām:

Atstarojošās vestes, kas noderēs ikvienam;

Cepures, cimdi, apģērbs ar gaismu atstarojošiem elementiem;

Ceļu satiksmes noteikumu krājumu – noderēs ikvienam, lai droši vadītu savu ikdienu, piedaloties ceļu satiksmē, vai vienkārši atsvaidzinātu atmiņu;

Seifs tiem, kas mēdz mājās glabāt lielas naudas summas un vērtīgas mantas;

Glābšanas vestes tiem, kas iecienījuši makšķerēšanu un vizināšanos ar laivām;

Kompasu kaislīgiem sēņotājiem un ogotājiem;

Kabatas lukturītis noderēs, ja pēkšņi pazūd elektrība vai, ja jādodas pa tumšu ceļu, tad to var izmantot kā līdzekli, lai būtu pamanāms citiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Labu modinātājpulksteni tiem autovadītājiem, kuri no rītiem aizguļas un, lai laikus nokļūtu darba vietā, regulāri pārkāpj atļauto braukšanas ātrumu un citus ceļu satiksmes noteikumus, apdraudot citus satiksmes dalībniekus;

Dāvanu karti auto veikalā tiem autoīpašniekiem, kuri nav savus spēkratus aprīkojuši drošai braukšanai, it īpaši ziemas apstākļiem;

Apmaksātu vizīti pie narkologa tiem, kuri mēdz pie automašīnas, velosipēda stūres sēsties alkohola reibumā;

Drošas braukšanas apmācības kursu tiem, kas uzskata, ka pilsētas lokveida krustojums ir auto trase, kur rādīt savu prasmi driftēt.Lietotāju raksti