Apšaudē Somijas skolā nogalināti vismaz deviņi cilvēki

Helsinki, 23.sept., LETA--REUTERS/DPA/AFP. Bruņots somu skolēns trešdien atklāja uguni savā skolā Somijas rietumu pilsētā Kauhajoki, nošaujot vismaz deviņus skolasbiedrus, pavēstīja Somijas policija.

Uzbrukumā arī ievainoti vairāki cilvēki, teikts policijas paziņojumā, neminot konkrētu skaitli. Mediji vēsta, ka ievainoto skaits ir lielāks par bojāgājušo skaitu.

Apšaudi savā skolā sarīkojis aptuveni 20 gadus vecs jaunietis, kurš pirms tam internetā ievietojis netiešus brīdinājumus un atvadu vēstules.

Kaut arī sākotnēji tika ziņots, ka uzbrucējs pēc īsas apšaudes ar policistiem nošāvies, Kauhajoki pilsētas mēra pārstāvis Ari Pānanens pavēstīja, ka jaunietis mēģinājis izdarīt pašnāvību, iešaujot sev galvā, bet ir izdzīvojis un nogādāts slimnīcā.

"Viņš sevi sašāva, bet nav miris. Viņš ir ievainots," paskaidroja Pānanens.

Arī Ārkārtas dienesta glābšanas darbu koordinators Kari Sārinens žurnālistus informēja, ka uzbrucējs ir ievainots un pārvests uz Tamperes slimnīcu.

Kā stāstīja aculiecinieki, ap plkst.11 pēc vietējā laika skolā iegājis tumšās drēbēs ģērbies vīrietis ar slēpošanas cepuri galvā un, rokā nesot lielu somu. Brīdi vēlāk atskanējuši šāvieni.

Kad notikuma vietā ieradās policisti un mediķi, šāvējs vēl joprojām atradās skolā un turpināja uzbrukumu, kas ilga pusotru stundu.

Policisti apkārtnē veica evakuāciju un izsauca īpašo uzdevumu vienības papildspēkus.

Apšaudes laikā skolā izcēlās ugunsgrēks, bet tas ir ierobežots. Visi cilvēki no ēkas ir evakuēti.

Uzbrukuma brīdī Kauhajoki arodskolā atradās aptuveni 150 skolēni vecumā no 16 līdz 22 gadiem un 40 skolotāji. Arodskola piedāvā apmācības tūrisma, viesmīļu, sociālās aprūpes un medicīnas aprūpes darbinieku jomās.

Kauhajoki ir klusa un neliela lauku pilsētiņa, kurā dzīvo aptuveni 15 000 cilvēku. Tā atrodas aptuveni 360 kilometrus uz ziemeļrietumiem no Helsinkiem.

Uzbrukums uzjundījis atmiņā pagājušā gada novembrī notikušo asinspirti Jokelas skolā, kur 18 gadus vecais Peka-Eriks Auvinens sarīkoja asinspirti, nošaujot astoņus cilvēkus un ievainojot vēl 12. Slaktiņa noslēgumā jaunietis iešāva sev galvā un nākamajā dienā slimnīcā nomira.

Aptuveni piecas stundas pirms uzbrukuma Auvinens interneta vietnē "YouTube" bija ievietojis videoierakstu, kurā viņš izklāstīja savus uzbrukuma nodomus.

Arī tagad žurnālisti atraduši vietnē "YouTube" vairākus videoierakstus, kuros kāds jaunietis no Kauhajoki demonstrē savas šaušanas spējas un atvadās no pasaules.

Četros videoierakstos jaunietis, kurš sevi sauc par "Mr. Saari", stāsta, ka viņš ir 22 gadus vecs un viņš dzīvo Kauhajoki.

Videoierakstos redzams melnās drēbēs ģērbies jauns vīrietis, kurš nomaļā vietā trenējas šaušanā ar pistoli.

"Mr. Saari" profilā atrodami vārdi: "Un pēkšņi sākās karš un mātes kliedza. Pēc atriebības un atmaksas par citu karu."

Videoieraksti vietnē "YouTube" ievietoti pirms piecām dienām. Drīz pēc apšaudes videoieraksti no vietnes izņemti.

Kaut arī Somija pēc privātpersonu īpašumā esošo ieroču skaita ieņem trešo vietu aiz ASV un Jemenas, vardarbīgi noziegumi Somijā ir retums.

Pirms Jokelas slaktiņa pēdējais asiņainais uzbrukums Somijā notika 2002.gadā, kad kāds vīrietis uzspridzināja bumbu veikalā Helsinkos, nogalinot sevi un vēl sešus cilvēkus.

Pēc pagājušā gada apšaudes Somijas valdība pārskatīja ieroču iegādes un turēšanas noteikumus.

Pasaules ziņas