Ar čārterreisu no Gruzijas atgriežas 45 Latvijas valstspiederīgie

Rīga, 12.aug., LETA. Šorīt plkst.2.40 Rīgā no Armēnijas galvaspilsētas Erevānas ieradās speciāls Latvijas nacionālās lidsabiedrības "airBaltic" čārterreiss, kas Latvijā nogādāja 72 Latvijas vēstniecības apzinātos cilvēkus, kuri bija izteikuši vēlmi pamest Gruziju.

Pasažieru vidū bija 45 Latvijas valstspiederīgie, septiņi Lietuvas un divi Igaunijas pilsoņi. Pārējie pasažieri bija Gruzijas, Vācijas, Nīderlandes un Spānijas pilsoņi.

Ceļu no Tbilisi līdz Erevānai pasažieri mēroja ar autobusiem, kurus organizēja "airBaltic" pārstāvji. Autobusi Armēnijas robežu sasniedza mazāk nekā desmit stundās.

Kā aģentūrai LETA norādīja "airBaltic" korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags, gan pasažieru pārbrauciens no Tbilisi uz Erevānu, gan arī pats čārterreiss noticis bez starpgadījumiem, lai arī dažādu organizatorisku iemeslu dēļ reiss Rīgā ieradās ar kavēšanos.

Vienlaikus viņš pauda lielu gandarījumu par to, ka lidsabiedrībai kopīgiem spēkiem izdevies veiksmīgi nodrošināt cilvēku atgriešanos mājās.

Vairākums ar čārterreisu atlidojušie Latvijas pilsoņi pauda atbalstu Gruzijai militārajā konfliktā ar Krieviju un dziļu sarūgtinājumu par likteni, kas piemeklējis gruzīnu tautu.

Kā aģentūrai LETA norādīja viens no čārterreisa pasažieriem Ojārs Spila, viņš Gruzijā bija ieradies atpūsties un apciemot draugus. Sākoties militārajam konfliktam ar Krieviju, viņš bijis spiests ceļojumu pārtraukt un atgriezties Tbilisi. "Man ir žēl gruzīnu tautas, jo viņi ir ļoti labi cilvēki. Šajā konfliktā nostājos tikai un vienīgi Gruzijas pusē", uzsvēra Ojārs. Šim viedoklim pievienojas arī Ilze Graikste un Iveta Kocere, kas uz Gruziju bija devušās līdzīgā nolūkā, tomēr Tbilisi ieradušās vienā no militārā konflikta saspringtākajiem brīžiem - 8.augustā, tādēļ iecerēto ceļojuma maršrutu nav varējušas īstenot. Kā norādīja abas pasažieres, apziņa par Gruzijas iedzīvotāju nedrošo stāvokli aizēnojusi prieku par pašu atgriešanos drošībā Latvijā.

Starp atbraucējiem sastaptais Mārtiņš Vecumnieks jau divus gadus sauc Tbilisi par savām mājām un apgalvo, ka vēl nav līdz galam aptvēris notikušo un jau iegādājies biļeti atpakaļceļam. Viņš plāno pēc iespējas Gruzijā atjaunot arī savu uzņēmējdarbību. Vecumnieks uzskata, ka militārais konflikts Gruzijā uzskatāms par nozīmīgu gan Eiropas, gan pasaules kontekstā un norāda, ka Gruzija ļoti atzinīgi vērtē latviešu pausto atbalstu.

Aptaujātie pasažieri pretrunīgi vērtē Latvijas vēstniecības Gruzijā lomu Latvijas valstspiederīgo apzināšanā: daļa pasažieru slavē vēstniecību par sniegto atbalstu, kamēr daļa pasažieru uzskata, ka vēstniecība Latvijas iedzīvotāju apzināšanā bijusi diezgan pasīva, tomēr nenoliedz, ka šāda situācija varētu būt izveidojusies slikto telefona sakaru dēļ.

Neviens no aptaujātajiem pasažieriem nebija nonācis militārās sadursmēs vietās, tomēr gandrīz visi pasažieri bija sastapušies ar šo sadursmju sekām, tostarp sabombardētām pilsētām, pārrāvumiem satiksmē, kā arī apgrūtinātu un bīstamu nokļūšanu Tbilisi.

Vairums pasažieru atzina, ka ziņas par militāru sadursmju sākumu ar Krieviju viņus sasniegušas ātri un galvenokārt ar Gruzijas televīzijas kanālu palīdzību, kuri raida visu diennakti. Tomēr, kā norādīja Vecumnieks, neoficiāla informācija liecina par to, ka kopš vakardienas televīzijā vairs neparādās informācija par militārā konflikta attīstību, bet tā vietā tiek pārraidīta izklaides programma. Viens no čārterreisa pasažieriem Armands Lapiņš, kuru ar Gruzijas iedzīvotājiem saista radniecīgas saites, pauda izbrīnu par to, ka starp iedzīvotājiem jaunas informācijas iegūšanai tikpat kā netiek izmantots radio.

Visi aptaujātie pasažieri atzīmēja arī Gruzijas jaunatnes mītiņos aktīvi pausto nosodījumu militārajām sadursmēm. Kā atzīst viens no čārterreisa pasažieriem Armands Lapiņš, Rustaveli laukumā piedzīvotais mītiņš uzjundījis pozitīvas emocijas, kādas savulaik atmodas laikā piedzīvotas arī Latvijā.

Pasaules ziņas