ASV desmit mazuļu nāvi saista ar saaukstēšanās zālēm

Ņujorka, 7.aug., LETA--REUTERS. ASV ar bezrecepšu saaukstēšanās un klepus zālēm tiek saistīta vismaz desmit mazuļu nāve.

Arizonas universitātes Tūsonas Medicīnas koledža veica pētījumu par 21 pēkšņu un neskaidru mazuļu nāves gadījumu 2006.gadā. Desmit mazuļiem neilgi pirms nāves doti klepus vai saaukstēšanās medikamenti.

Žurnālā "Pediatrics" publicētā pētījumā nav pierādīts, ka medikamenti izraisījuši vai veicinājuši mazuļu nāvi, bet tas sakrīt ar ASV Pārtikas un zāļu administrācijas (FDA) neseno brīdinājumu, ka par diviem gadiem jaunākiem bērniem nevajadzētu dot saaukstēšanās un klepus medikamentus.

Arī Tūsonas Medicīnas koledžas pētījuma vadītāja doktore Mērija Elena Rimša ļoti ieteica vecākiem nedot mazuļiem šādus medikamentus.

Saaukstēšanās un klepus zāles parasti satur dekongestantus, prethistamīnus un klepus mazinātājus, kas maziem bērniem var izraisīt nopietnus blakusefektus, kā palielinātu asinsspiedienu, sirds ritma traucējumus un apgrūtinātu elpošanu.

Kaut arī šie riski tagad ir apzināti, līdz šim nevienā pētījumā nav pārbaudīta klepus un saaukstēšanās medikamentu saistība ar neizskaidrotām mazuļu nāvēm.

Rimša un viņas kolēģe Sjūzena Ņūberija apkopoja datus par bērnu nāves gadījumiem Arizonas štatā. 2006.gadā štatā reģistrēti 90 neizskaidroti mazuļu nāves gadījumi, no kuriem 42 izmeklēšanā saistīti ar ievainojumiem vai nosmakšanu.

Zinātnieki koncentrējās uz atlikušiem 48 nāves gadījumiem, no kuriem 21 gadījumā bija pieejami autopsijas rezultāti.

Pēc nāves veiktās toksikoloģijas analīzes parādīja, ka desmit mazuļiem neilgi pirms nāves doti klepus un saaukstēšanās medikamenti. Tomēr tikai viens nāves gadījums ticis tieši saistīts ar medikamentiem. Sešos gadījumos par nāves iemeslu atzīta elpošanas ceļu saslimšana, bet divos gadījumos kā nāves iemesls minēts mazuļu pēkšņās nāves sindroms.

Pagaidām nav skaidrs, vai tieši medikamenti izraisīja mazuļu nāvi, bet mediķi iesaka nedot maziem bērniem medikamentus.

Pastāv bažas par klepus un saaukstēšanās zāļu ietekmi uz vecākiem bērniem.

FDA ekspertu padomdevēju komisija ieteikusi vecākiem atturēties dot zāles bērniem līdz sešu gadu vecumam. FDA vēl izskata datus šajā jautājumā.

Daudzi vecāki pieņem, ka bezrecepšu zāles ir drošas, bet patiesībā klepus un saaukstēšanas medikamentu drošums un efektivitāte bērniem tā arī nav pierādīta, norādīja Rimša.

Pasaules ziņas