ASV gatavojas atcelt vīzu režīmu Austrumeiropas valstīm

Brisele, 10.okt., LETA--EUOBSERVER. ASV gatavojas noteikt bezvīzu režīmu vairākām Austrumeiropas valstīm, un šāds lēmums varētu tikt paziņots jau nākamajā mēnesī.


Pēc ceturtdienas tikšanās ar Slovākijas prezidentu Ivanu Gašparoviču ASV prezidents Džordžs Bušs teica, ka viņš sagaida "pozitīvu lēmumu jūsu valsts iedzīvotājiem novembra vidū".

17.novembris tiek minēts kā iespējamais datums ceļošanas barjeru likvidēšanai tā simboliski svarīgās nozīmes dēļ. Šajā dienā 1989.gadā bijušajā Čehoslovākijā sākās tā dēvētā "samta revolūcija", kas noveda pie komunisma sabrukuma šajā valstī.

"Slovākija guvusi lielu progresu vīzu režīma atcelšanai," piebilda Baltā nama saimnieks, un diplomāti atzīst, ka tai izdevies panākt atteikto vīzu skaita samazināšanos zem 10%. Šis bija pēdējais un arī visgrūtāk izpildāmais kritērijs.

Nedēļas sākumā (8.oktobrī) Bratislava un Vašingtona parakstīja divus dokumentus par sadarbības paplašināšanu cīņā pret terorismu un noziedzību, kas paredz dalīšanos informācijā par teroristiem un terorismā aizdomās turētām personām, arī DNS analīzēs un pirkstu nospiedumos.

"Tas dos iespēju tiesībsargājošajām iestādēm abos Atlantijas okeāna krastos efektīvāk un ātrāk izmeklēt noziegumus un palīdzēs sadarboties, lai neļautu kriminālnoziedzniekiem un teroristiem ceļot," par vienošanos teica ASV iekšējās drošības ministrs Maikls Čertofs.

Sagaidāms, ka šā mēneša beigās Čehija uzņemsies tādas pašas saistības, un līdzīga vienošanās ir parakstīta arī ar Vāciju, kaut gan tās pilsoņiem nebija nekādu ierobežojumu ceļošanai uz ASV.

Sagaidāms, ka līdz ar Slovākiju un Čehiju ap to pašu laiku bezvīzu režīms ar ASV tiks noteikts arī citām Eiropas Savienības valstīm - Igaunijai, Ungārijai, Latvijai un Lietuvai.

Maikls Čertofs atzina, ka Vašingtona risina sarunas "ar dažādām valstīm". "Mēs ceram, ka zināmu skaitu valstu varēs iekļaut pirmajā grupā un varbūt citu skaitu otrajā grupā," viņš teica.

Pasaules ziņas