Atkritumi ap Zemi apdraud lidojumus kosmosā

Maskava, 17.okt., LETA--NEWSRU. Ap Zemi riņķo desmitiem miljonu mākslīgu objektu, no kuriem 13 000 ir lieli, apdraudot kosmiskos lidojumus nākotnē, teikts ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) Zemei tuvās telpas kontroles nodaļas ceturkšņa ziņojumā.

Saskaņā ar ziņojumu orbītā atrodas 12 841 liels mākslīgas izcelsmes objekts - 3190 ir strādājoši vai sabojājušies pavadoņi un 9661 raķešu pakāpes un citi atkritumi. No viena līdz desmit centimetriem lielu kosmisko atkritumu daļiņu skaits pārsniedz 200 000.

Bet par vienu centimetru mazāku daļiņu skaits pārsniedz desmitiem miljonus, uzskata speciālisti. Atkritumi galvenokārt atrodas 850 līdz 1500 kilometru augstumā, tomēr liels daudzums arī atrodas kosmosa kuģu lidojuma un Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) augstumā.

Augustā lidojumu kontroles centrs veica SKS izvairīšanās manevru, lai novērstu sadursmi ar kosmosa atkritumu fragmentu, bet oktobrī jaunas sadursmes bīstamības dēļ atlika SKS orbītas koriģēšanu.

Iepriekš NASA bija paziņojusi, ka kosmosa kuģa "Atlantis" lidojums Habla teleskopa remontēšanai var radīt briesmas ekipāžai. Habla teleskops riņķo ap Zemi 563 kilometrus augstā orbītā, bet SKS - 354 kilometrus augstā orbītā. Habla teleskopa orbītā riņķo divreiz vairāk kosmisko atkritumu nekā SKS orbītā.

Atkritumi, kas atrodas zemāk par 600 kilometriem, dažu gadu laikā nonāk atmosfērā un sadeg, 800 kilometru augstumā esošajiem atkritumiem tam nepieciešamas desmitgades, bet virs 1000 kilometriem - simtgades.

Pasaules ziņas