Eiropas Savienībā radušās domstarpības par Krievijas karaspēka izvešanu no Gruzijas 2

Brisele, 10.okt., LETA--AFP. Ceturtdien Eiropas Savienības (ES) valstu vidū izcēlās domstarpības par to, vai Krievija ir izpildījusi solījumu izvest savu karaspēku no buferjoslām Gruzijā, kas notiek laikā, kad ir atlikušas tikai dažas dienas līdz 27 valstu ārlietu ministru apspriedei Luksemburgā, kurā tiks izskatīts šis jautājums.

ES vēstnieku sarunās Baltijas valstis, Polija un Zviedrija ieņēma stingru nostāju šajā jautājumā, teica Eiropas diplomāti. Šīm valstīm noteikumi, par kuriem tika panākta vienošanās pagājušajā mēnesī ES ārkārtas galotņu apspriedē par Gruziju, bija viennozīmīgi. Krievijai jāizved savi spēki līdz 10.oktobrim līdz pozīcijām, kādas tie ieņēma 7.augustā pirms konflikta Gruzijā, kā to nosaka Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva akceptētā pamiera vienošanās.

Tas nozīmētu, ka Maskavai būtu jāpatur separātiskajos Dienvidosetijas un Abhāzijas reģionos tikai aptuveni 2000, nevis 7600 miera uzturētāju, kā Krievija to gatavojas darīt.

"Mēs gribētu būt pārliecināti, taču pašlaik mēs nesaprotam, kā jūs varat sacīt, ka 2000 miera uzturētāju un 7600 karavīru ir viens un tas pats," teica kāds diplomāts. "Tās ir divas pilnīgi dažādas lietas," norādīja kāds cits.

Tomēr ES Francijas prezidentūrai un daudzām citām dalībvalstīm Krievijas spēku izvešana no "buferjoslām" ap Dienvidosetiju un Abhāziju, kas it kā esot pabeigta, ir vienīgais nosacījums, kas jāizpilda, paskaidroja diplomāti.

Francijas prezidents Nikolā Sarkozī, kura valsts rotācijas kārtībā līdz gada beigām ieņem ES prezidentūru, trešdien paziņoja, ka Krievija "ir turējusi vārdu".

Ceturtdien Krievijas spēki joprojām kontrolēja pieeju Ahalgori rajonam, kas saskaņā ar reģiona padomju laiku robežām atrodas Dienvidosetijā. Pirms augusta kara šo rajonu, kurā dzīvo gan etniskie gruzīni, gan osetīni, kontrolēja Tbilisi, taču tagad tas atrodas galvenokārt Krievijas separātisko sabiedroto rokās. Maskava atzinusi Dienvidosetijas neatkarību un plāno izvietot tikai tajā vien 3800 karavīru.

Atšķirīgā interpretācija var kavēt ES ārlietu ministru debates, kad viņi pirmdien tiksies Luksemburgā un novērtēs ES novērotāju ziņojumu no Gruzijas.

Lai lietu vēl vairāk sarežģītu, ES un Krievijas sarunas par jaunu, plašu partnerības līgumu ir atliktas līdz Krievijas karaspēka izvešanai.

Komentāri 2

fvst aymlijf

kvqzadh hcilj tcybgae pzlr hlianszrt furhmsap clxp

pirms 12 gadiem, 2008.11.24 09:44

fvst aymlijf

kvqzadh hcilj tcybgae pzlr hlianszrt furhmsap clxp

pirms 12 gadiem, 2008.11.24 09:43

Pasaules ziņas