ES līderi samitā apspriedīs turpmākās attiecības ar Krieviju

Brisele, 1.sept., LETA--AFP. Eiropas Savienības (ES) līderi pirmdien ārkārtas galotņu sanāksmē apspriedīs turpmākās attiecības ar Krieviju, lai gan iespējamās sankcijas pret Maskavu, domājams, dienaskārtībā netiks iekļautas.

"Zem jautājuma ir Krievijas uzticība saprašanās un sadarbības attiecībām ar pārējo Eiropu," teikts Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī oficiālajā ielūgumā, kas adresēts pārējo dalībvalstu līderiem. "Fundamentālu izvēli šajā jautājumā jāizdara pašai Krievijai."

Sarkozī, kura vadītā valsts šobrīd pilda ES prezidentūras pienākumus, sasaucis ārkārtas samitu, lai formulētu "skaidru un vienotu" vēstījumu Krievijai saistībā ar tās bruņoto konfliktu ar Gruziju.

Tomēr ES dalībvalstu līderiem, lai panāktu vienotu nostāju, būs jāpārvar domstarpības jautājumā par nākotnes attiecībām ar Maskavu.

Savulaik PSRS okupētās vai kontrolētās valstis, kā arī Lielbritānija un Zviedrija pieprasa attiecībās ar Krieviju ieņemt stingru nostāju.

Lielbritānijas premjerministrs Gordons Brauns svētdien laikrakstā "Observer" publicētā rakstā izteicis aicinājumu pilnībā pārskatīt līdzšinējās attiecības ar Maskavu.

Tajā pašā laikā daudzas tā sauktās vecās ES dalībvalstis, kuru vadību uzņēmušās Francija un Vācija, labprātāk ieņemtu "niansētāku" pozīciju, cenšoties izvairīties no attiecību tālākas pasliktināšanās ar Krieviju.

Lai gan izskanējuši aicinājumi pret Krieviju vērst sankcijas, Francija kā ES prezidējošā valsts to iespējamību noraidījusi. Tomēr dalībvalstu līderi varētu apturēt uzsāktās sarunas par jauna sadarbības un partnerības līguma noslēgšanu starp ES un Krieviju.

ES samita priekšvakarā Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs turpināja ieturēt stingro līniju, brīdinot, ka Maskava uz jebkādām sankcijām atbildēs ar to pašu, un uzsverot, ka Krievija negrasās atsaukt savu lēmumu par Gruzijas separātisko Dienvidosetijas un Abhāzijas provinču neatkarības atzīšanu.

Arī Gruzija, mainot iepriekšējo nostāju, svētdien paziņoja, ka negaida no ES sankciju noteikšanu pret Krieviju.

"Mums ES sankciju noteikšana pret Krieviju nav prioritāte," uzturoties Stambulā, paziņoja Gruzijas ārlietu ministre Eka Tkešelašvili.

Pasaules ziņas