Gruzija: Spiediens uz Krieviju iedarbojas

Tbilisi, 28.aug., LETA--AFP. Gruzija ceturtdien mudināja pasauli sodīt Krieviju, norādot, ka spiediens uz to iedarbojas.

Vienlaikus Tbilisi gatavojas apbedīt desmitiem cilvēku, kuri gāja bojā pirms divām nedēļām notikušajās kaujās.

Tbilisi plānots apbedīt 43 neidentificētu cilvēku mirstīgās atliekas, kas tika atdotas Gruzijas varas iestādēm, teikts Aizsardzības ministrijas paziņojumā.

Gruzijas parlaments ceturtdien gatavojas pieņemt "okupācijas aktu", kurā Maskavas tā dēvēto "miera uzturētāju" kontrolētie rajoni tiek oficiāli pasludināti par okupētu teritoriju.

Kamēr Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs cenšas iegūt diplomātisku atbalstu no reģionāliem partneriem Vidusāzijas valstu un Ķīnas drošības samitā, Gruzijas Nacionālās drošības padomes sekretārs Aleksandrs Lomaia paziņojis, ka Rietumu spiediens ir sācis iedarboties. Pēc viņa teiktā, "starptautiskā spiediena rezultātā" pie stratēģiski svarīgās Poti ostas izvietotais Krievijas karaspēks šonedēļ gatavojas aiziet. Izvešana varētu sākties pat jau ceturtdien.

Krievija nekomentēja Lomaias apgalvojumus. Krievijas karaspēka atrašanās netālu no Poti ir ASV un Eiropas Savienības nosodījuma centrā.

Nedēļas sākumā ASV amatpersonas pēkšņi atsauca paziņojumu, ka ASV jūras kara flotes kuģis noenkurosies Poti ostā, un palielinājās spriedze Krievijas un NATO valstu attiecībās saistībā ar kara flotes darbību Melnajā jūrā.

Kopš karaspēka iesūtīšanas Gruzijā 8.augustā Maskava izskatās aizvien izolētāka, tomēr otrdien atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas neatkarību.

Bijušais Gruzijas prezidents un kādreizējais Padomju Savienības ārlietu ministrs Eduards Šervardnadze, kurš palīdzēja izbeigt auksto karu, aicināja boikotēt 2014.gadā Sočos paredzētās ziemas olimpiskās spēles. "Militārā konflikta dēļ iemeslu boikotam ir vairāk nekā jebkad agrāk," sacīja Ševardnadze.

Ševardnadze, kuram joprojām ir ievērojama autoritāte Rietumos, kaut arī paša mājās viņu ir atbīdījis malā Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili, pārmeta Krievijai separātisma veicināšanu.

"Viņi to nožēlos visu mūžu," Ševardnadze teica Japānas laikrakstam "Asahi Shimbun". "Tas novedīs pie diskusijām par Čečenijas un Dagestānas neatkarības atzīšanu," viņš piebilda, ar to domājot divus Kaukāza reģionus, kuri gadsimtiem ilgi centušies atbrīvoties no Krievijas.

Pirms tam septiņu industriāli attīstīto valstu grupa (G7) - Lielbritānija, Kanāda, Francija, Vācija, Itālija, Japāna un ASV - pārmeta Krievijai "pārmērīgu militārā spēka lietošanu" un "okupāciju".

Pasaules ziņas