Izraēlas opozīcijas līderis aicina rīkot pirmstermiņa vēlēšanas

Jeruzaleme, 31.jūl., LETA--AFP. Izraēlas labējā spārna opozīcijas līderis Benjamins Netanjahu ceturtdien noraidīja iespēju veidot aliansi ar centrisko partiju "Kadima", kad tā septembrī izvēlēsies jaunu līderi premjera Ehuda Olmerta vietā, un aicināja rīkot pirmstermiņa vēlēšanas.

"Šī valdība ir pabeigusi savu misiju, neatkarīgi no tā, kurš vadīs "Kadima"," paziņoja Netanjahu. "Ikviens šajā valdībā ir atbildīgs par neveiksmju virkni. Mums ir jāļauj tautai lemt ar jaunu vēlēšanu palīdzību."

 

Nesen veikta aptauja parādīja, ka Izraēlas vēlētāji par iespējamo labāko premjeru uzskata Netanjahu, kuram seko ārlietu ministre Cipi Livni un transporta ministrs Šauls Mofazs, kuri abi ir no partijas "Kadima".

 

Korupcijas skandālos iesaistītais Izraēlas premjerministrs Ehuds Olmerts trešdien pavēstīja, ka nepiedalīsies 17.septembrī paredzētajās viņa partijas "Kadima" līdera vēlēšanās un pēc jaunā partijas vadītāja ievēlēšanas atkāpsies no premjera amata.

 

"Es esmu izlēmis, ka nekandidēšu "Kadima" vēlēšanās, ne arī iejaukšos vēlēšanās," televīzijā translētā uzrunā no savas oficiālās rezidences Jeruzalemē pavēstīja Olmerts. "Kad būs izvēlēts jaunais ["Kadima"] priekšsēdētājs, es atkāpšos no premjerministra amata, lai ļautu viņiem ātri un efektīvi izveidot jaunu valdību."

 

Negaidītais paziņojums izskanējis laikā, kad valstī sacēlusies politiskā vētra pēc policijas maijā uzsāktās izmeklēšanas apsūdzībās, ka Olmerts ņēmis lielas summas no ASV ebreju uzņēmēja, lai finansētu vēlēšanu kampaņas un grezno dzīvesveidu 13 gadu laikā, pirms viņš 2006.gadā kļuva par premjeru.

 

"Es esmu pieļāvis kļūdas, un es to nožēloju," paziņoja 62 gads vecais Olmetrs. "Es atkāpšos no saviem pienākumiem cienījamā, taisnīgā un atbildīgā veidā, tāpat kā es esmu rīkojies visu savu pilnvaru laiku. Es tad pierādīšu, ka neesmu vainīgs."

 

Olmerts, kurš Izraēlas visietekmīgāko politisko amatu pārņēma no sava padomdevēja Ariela Šarona 2006.gada janvārī, atzinis, ka ņēmis naudu no ASV uzņēmēja Morisa Talanska. Pats premjerministrs apgalvo, ka attiecībās ar Ņujorkas ebreju biznesmeni nav pieļāvis nekādus pārkāpumus, taču bija apsolījis, ka oficiālu apsūdzību izvirzīšanas gadījumā atkāpsies no amata.

 

Prokurors Moše Ladors pagājušajā nedēļā paziņoja, ka "ļoti drīz" izlems, vai Talanska lietā izvirzīt apsūdzības Olmertam.

Pasaules ziņas