Kara noziegumos apsūdzētais Karadžičs nogādāts cietumā Hāgā

Hāga, 30.jūl., LETA--AFP. Bosnijas serbu kara laika līderis Radovans Karadžičs trešdienas rītā nogādāts ANO kara noziegumu tribunāla cietumā Hāgā.

Lidmašīna ar Serbijas karoga zīmēm plkst.6.30 pēc vietējā laika piezemējās Roterdamas lidostā, kur tā uzreiz nogādāta angārā. Aptuveni pusstundu pēc lidmašīnas piezemēšanās lidostu pameta divas policijas automašīnas, kas nedaudz vēlāk ieradās ANO ieslodzījuma vietā. Karadžičs tika apcietināts 21.jūlijā Belgradā pēc gandrīz 13 gadus ilgas bēguļošanas no ANO kara noziegumu tribunāla.

1995.gada jūlijā ANO Starptautiskas Tribunāls bijušajai Dienvidslāvijai izvirzīja Karadžičam apsūdzības uzbrukumā, noziegumos pret cilvēci, noziegumos pret dzīvību un veselību, genocīdā, Ženēvas konvencijas smagos pārkāpumos, slepkavībās, laupīšanā un kara likumu un paražu pārkāpumos.

Viņš pazuda no sabiedrības redzesloka 1996.gadā īsi pēc tam, kad Hāgas tribunāls izdeva orderi viņa arestam. Karadžičs pilnībā izmainīja savu izskatu un identitāti un kļuva par doktoru Draganu Dabiču ar gariem sirmiem matiem un kuplu bārdu.

Karadžičam izvirzītās apsūdzības attiecas uz viņa lomu Bosnijas 1992.-1995.gada karā, kas bija asiņainākais konflikts Balkānos un kas prasīja vairāk nekā 200 000 cilvēku dzīvības.

Galvenās apsūdzības saistītas ar 43 mēnešus ilgo Sarajevas aplenkumu, kurā tika nogalināti vismaz 11 000 cilvēku, un 1995.gada Srebrenicas asinspirti, kurā nogalināti vairāk nekā 8000 musulmaņu vīriešu un kura uzskatāma par briesmīgāko zvērību Eiropā kopš Otrā pasaules kara.

Serbu niknajā cīņā pret Bosnijas musulmaņu vadīto valdību Karadžics deva rīkojumu sākt etnisko tīrīšanu, kuras laikā tika nogalināti desmitiem tūkstoši Bosnijas musulmaņu un horvātu, izvarots ap 20 000 sieviešu un meiteņu un vēl vairāk nekā miljonus cilvēku tika padzīti no savām mājām.

Pasaules ziņas