Ķīna Urumči ieved karaspēku

Urumči (Ķīna), 8.jūl., LETA--AFP. Ķīna nemieru pārņemtajā Urumči pilsētā trešdien ieveda karaspēku, taču etniskie ķīnieši jeb haņi un uiguri turpina bruņoties ar pašpielāgotiem ieročiem, un pagaidām nekas neliecina, ka plašākās etniskās sadursmes, kādas Ķīna piedzīvojusi pēdējo desmitgažu laikā, sāktu norimt.

 

Reaģējot uz nemieriem, Ķīnas prezidents Hu Dzjiņtao atteicies no nodoma piedalīties G8 sanāksmē, kas trešdien sākas Itālijā, un paziņojis, ka atgriežas Pekinā. Nemieros, kas svētdien izcēlās Sjiņdzjanas provinces jeb Uiguru autonomā rajona galvaspilsētā, gājuši bojā vismaz 156 cilvēki. Šobrīd virs Urumči riņķo helikopteri, bet ielās "tautas aizsargāšanai" izvesti tūkstošiem karavīru un policistu.

"Mēs to atbalstām. Valdībai jārīkojas, lai aizsargātu tautu," sacīja kāds 45 gadus vecs haņu vīrietis, kurš vēroja armijas ienākšanu pilsētā. "Taču viņiem vajadzēja šeit ierasties agrāk. Viņiem vajadzēja trīs dienas, lai šeit nokļūtu. Kāpēc tik ilgi?"

Pēc tam, kad varasiestādes paziņoja, ka nemieros, kuros vēl vairāk nekā 1000 cilvēku guvuši ievainojumus, vainojami uiguri, otrdien, solot sevi aizsargāt, ielās izgāja ķīnieši, bruņojušies ar lāpstām, gaļas cirvjiem un citiem darbarīkiem, kas pielāgoti par ieročiem.

Pilsētu atkal pārņēma haoss, haņu pūļiem, kuros brīžiem bija vairāki tūkstoši cilvēku, sākot virzīties uz uiguru apdzīvotajām priekšpilsētām, tomēr viņus apturēja drošības spēki, kas pielietoja asaru gāzi.

Pēc otrdienas paziņojuma par komandantstundas izsludināšanu, varasiestādes, šķiet, ir apņēmušas demonstrēt spēju uzturēt kārtību, un daži no ielās esošajiem karavīriem pie ieroču stobriem piestiprinājuši durkļus.

Tūkstošiem policistu, tērpušies nemieru apspiešanai paredzētajā aprīkojumā, izvietojušies uz galvenās Urumči ielas, kas pilsētas centru nošķir no uiguru apdzīvotajiem rajoniem. Aiz policijas kordona redzamas armijas vienības.

Pa pilsētu braukā armijas kravas automašīnas ar skaļruņiem, no kuriem skan aicinājums "visiem doties mājās" un lūgumi "sadarboties" ar varasiestādēm.

Lai gan asiņainās sadursmes nav atsākušās, daudzi cilvēki - gan haņi, gan uiguri - pilsētas centra ielās un tam pieguļošajos rajonos redzami joprojām bruņojušies ar improvizētajiem ieročiem, trešdien no notikumu vietas ziņo aģentūras AFP reportieris.

Vienā vietā tieši pretī policijas kordonam, kas norobežo viņu apdzīvoto priekšpilsētu no haņu rajona, bija pulcējies aptuveni 200 uiguru liels pūlis, bruņojies ar mietiem, cauruļu gabaliem un akmeņiem.

Otrpus kordonam salasījās ķīniešu bariņš, kas arī bija apgādājies ar improvizētiem ieročiem, un abas puses apmainījās savstarpējām apvainojumiem un lamām.

Uiguru pūlis pieauga pēc tam, kad helikopteri izkaisīja skrejlapas, kurās varasiestādes nekārtībās vaino trimdā dzīvojošo uiguru līderi Rebiju Kadīru. Vienlaikus uiguri apgalvo, ka policija naktī izlaidusi cauri savam kordonam haņu grupas, lai ļautu tām uzbrukt musulmaņu apdzīvotajiem rajoniem.

"Pagājušajā naktī aptuveni 300 haņu iznāca caur drošības [kordonu], un viņi uzbruka cilvēku mājām un izdemolēja restorānu," aģentūrai AFP sacīja 20 gadus vecais Akbars.

Pagaidām nav izdevies iegūt šo apgalvojumu apstiprinājumu.

Aptuveni pēc 15 minūtēm, kas bija pagājušas kopš uiguru un policijas vienību pretstāves sākuma, drošības spēki ārvalstu žurnālistus atspieda no notikumu vietas, un viņiem vairs nebija redzama tālākā situācijas attīstība.

Daudzi uzņēmumi un veikali trešdien joprojām ir slēgti, un pilsētas centrā nekursē nedz sabiedriskais transports, nedz taksometri.

Astoņi miljoni tjurku valodā runājošo uiguru veido gandrīz pusi no Sjiņdzjanas provinces iedzīvotāju kopskaita.

Tikmēr, kā apgalvo Kadīra, kopš svētdien Urumči sākās nekārtības, Ķīnas policija Sjiņdzjanas galvaspilsētā nogalinājusi 400 uiguru.

Sniedzot šo informāciju, Kadīra, Pasaules Uiguru kongresa prezidente, atsaucas "uz avotiem Austrumu Turkestānā", kā separātisko apvidu joprojām dēvē paši uiguri.

Policija uigurus situsi un pret viņiem vērsusi šaujamieročus, rezultātā 400 uiguri gājuši bojā, laikrakstā "Wall Street Journal Asia" raksta trimdas līdere.

Nemieri pārņēmuši visu Sjiņdzjanu, norādīja Kadira. Atbilstoši neapstiprinātām ziņām Kašgarā, citā nozīmīgā Sjiņdzjanas pilsētā, nogalināti 100 uiguru.

Trimdas līdere arī pauž bažas par Sjiņdzjanā izvērsto drošības operāciju, kuras gaitā atbilstoši Pekinas informācijai arestēti 1434 cilvēki.

"Uiguri ir sazinājušies ar mani un ziņo, ka ķīniešu varasiestādes pārmeklē uiguru mājas, vienu pēc otras, un arestē uiguru vīriešus," norādīja Kadīra. "Viņi stāsta, ka uiguriem savas dzimtenes galvaspilsētā ir bail parādīties ielās."

Demonstrācijas sākotnēji bijušas miermīlīgas un tām nevajadzēja kļūt vardarbīgām, uzsver līdere.

"Es viennozīmīgi nosodu uiguru ķeršanos pie vardarbības demonstrāciju laikā, tieši tādā pat mērā kā es nosodu Ķīnas pārmērīgo spēka pielietošanu pret demonstrantiem," raksta Kadira.

62 gadus vecā Kadīra pavadīja sešus gadus ieslodzījumā Ķīnā, līdz 2005.gada martā viņa tika deportēta no valsts un varēja pievienoties savai ģimenei ASV.

Bijusī uzņēmēja un miljonāre savulaik bija viena no Ķīnas bagātākajiem cilvēkiem un baudīja Pekinas varasiestāžu uzticību. Tagad Pekina viņu nosoda kā teroristi un separātisti.

Pasaules ziņas