Ķīnas oficiālais medijs brīdina par šogad gaidāmu protestu vilni

Pekina, 6.janv., LETA--REUTERS. Ķīnai šogad draud pieaugošs skaits protestu un grautiņu, pastiprinoties bezdarba izraisītajai neapmierinātībai viesstrādnieku un universitāšu absolventu vidū, brīdina valsts izdots žurnāls.

Neierasti atklātais brīdinājums izteikts oficiālās ziņu aģentūras "Siņhua" izdotā žurnāla "Outlook Magazine" šīs nedēļas izdevumā, kurā uzskaitītas briesmas Ķīnai un valdošajai Komunistiskajai partijai.

 

"Bez šaubām mēs tuvojamies masveida incidentu augstākajam punktam," žurnālam pavēstīja "Siņuha" reportieris Huans Ho. "2009.gadā Ķīnas sabiedrība var saskarties ar vēl lielāku skaitu konfliktu un sadursmju, kas uzliks vēl lielāku pārbaudījumu partijas un valdības visu līmeņu pārvaldes spējām."

 

Prezidents Hu Dziņtao ir solījis padarīt Ķīnu par "harmonisku sabiedrību", taču viņa solījumus apdraud pieaugošā spriedze saistībā ar darbavietu un ienākumu samazināšanos un ilgstošā neapmierinātība par korupciju un zemju konfiskāciju.

 

Ķīnu arī sagaida politiski jūtīgu notikumu gadadienas, no kurām skaļākā ir 20.gadadiena kopš demokrātijas atbalstītāju protestu apspiešanas 1989.gada jūnijā. Šī gadadiena jau ir pamudinājusi rīkoties disidentiem un tiesību aizstāvjiem, kuri pieprasa plašas demokrātiskās reformas.

 

Huans sacīja, ka daudzi ķīnieši vairs nekautrējas stāties pretim amatpersonām.

 

"Sociālie konflikti jau ir radījuši konkrētu masveida bāzi, kura, tiklīdz ir piemērots deglis, vienmēr nekavējoties eksplodē, un ātri izraisās sadursmes," norādīja Huans.

 

Lielākos draudus Ķīnas stabilitātei radīs universitāšu absolventi, kuri saskarsies ar sarūkošu darba tirgu un mazākiem ienākumiem, un milzīgais skaits viesstrādnieku, kuri ir zaudējuši savus darbus, jo slēgtas uz eksportu orientētās rūpnīcas.

 

Rūpnīcu slēgšana, atlaišana un grūtības ar sociālo nodrošināšanu jau ir izraisījušas protestu vilni, raksta žurnāls. Provincēs, kas valsts piekrastes rūpnīcas apgādāja ar desmitiem miljoniem zemu atalgotu strādnieku, krasi pieaudzis cilvēku skaits, kuri atgriežas savās lauku mājās bez darba.

 

Valsts statistikas dienesti lēš, ka darbus zaudējuši aptuveni desmit miljoni viesstrādnieku no lauku apvidiem.

 

Ieskaitot studentus, kas absolvējuši 2008.gadā un nav atraduši darbu, šogad par darbavietām cīnīsies vairāk nekā septiņi miljoni universitāšu un koledžu absolventu, sacīja Huans. Valdības mērķis 2009.gadā panākt IKP izaugsmi par 8% radīs tikai astoņus miljonus jaunu darbavietu visā valstī, viņš norādīja.

 

1989.gadā demokrātijas atbalstītāju protestu kodols bija neapmierināti studenti.

 

"Ja 2009.gadā būs liels skaits viesstrādnieku no laukiem, kuri pusgadu vai ilgāk nevarēs atrast darbu un klīdīs pa pilsētām bez ienākumiem, problēma būs vēl nopietnāka," norādīja Huans.

 

Žurnāls arī norāda, ka sociālais saspīlējums Ķīnā nav saistīts tikai ar IKP pieaugumu. Protestētāji kļūst arvien politizētāki, kas vēl vairāk apgrūtina varas iespējas apvaldīt protestus ar spēku.

Pasaules ziņas