Latvieši Īrijā izjūt krīzi, bet negrasās atgriezties dzimtenē

Īrijā dzīvojošie latvieši izjūt globālo ekonomikas krīzi, bet tomēr Latvijā lielākoties netaisās atgriezties, liecina Īrijā dzīvojošo un strādājošo latviešu aģentūrai LETA teiktais.

Portāla "www.baltic-ireland.eu" direktors Imants Miezis aģentūrai LETA sacīja, ka Īrijā ir krīze, bet tā ir mazāk jūtama nekā Latvijā. Miezis pieļāva, ka uz Latviju varētu braukt tikai tie Īrijā dzīvojošie latvieši, kuri iepriekš pameta dzimteni ar mērķi, piemēram, dzēst Latvijā esošo kredītu.

Savukārt pārējie latvieši, pēc Mieža teiktā, visdrīzāk Latvijā neatgriezīsies, jo Īrijā ir labi attīstīta pabalstu sistēma.

Gan Latviešu biedrības Īrijā vadītājs Jānis Kargins, gan Miezis aģentūrai LETA norādīja, ka krīze Īrijā visvairāk jūtama tieši celtniecība sektorā. Visvieglāk ir tajos celtniecības uzņēmumos strādājošiem, kuros saņemti valsts pasūtījumi.

Miezis sacīja, ka slikti Īrijā varētu būt tikai tad, "ja šeit saņemtu Latvijas algas", kuras Īrijā esot piecas reizes lielākas, bet pārtikas produktu cenas un mājokļa uzturēšanas izdevumi ir tikpat lieli kā dzimtenē.

Pēc "www.baltic:ireland.eu" direktora teiktā, Latvijas iedzīvotāji, tā vietā lai doties atpakaļ uz dzimteni, meklē darba iespējas tādās valstīs kā Austrālija un Kanāda.

Tāpat vēl aizvien Īrijā jūtams, ka iepriekš emigrējušajiem pievienojas arī vēl citi latvieši.

Savukārt Kargins aģentūrai LETA norādīja, ka Īrijā kompānijām samazinās gada apgrozījums un tās ir spiestas samazināt strādājošo skaitu, jo likums neļauj samazināt algas. Lūgumu atstāt darba vietas saņem tieši tie, kuriem ir mazākais darba stāžs. Arī jaunu darbu patlaban atrast neesot viegli.

Arī kāds kuldīdznieks aģentūrai LETA sacīja, ka ekonomiskās krīzes dēļ zaudējis darbu Īrijā un nolēmis atgriezties Latvijā. Konkrēta plāna par darāmo dzimtenē gan viņš neminēja, vien piebilda, ka Īrijā darbu atrast tagad ir grūtāk.

Īrijā saskaņā ar dažādām aplēsēm kopumā varētu būt aptuveni 30 000 līdz 50 000 Latvijas iedzīvotāju. Piemēram, Īrijas sociālo un ģimenes lietu departaments ziņo, ka Īrijā pašlaik uzturas vismaz 37 000 Latvijas iedzīvotāju. Tomēr šis skaitlis nav konstants, jo daudzi Latvijas iedzīvotāji ir devušies strādāt uz Īriju īslaicīgi un ir atgriezušies Latvijā. Savukārt citi Latvijas iedzīvotāji devušies uz Īriju kopā ar citiem ģimenes locekļiem, tāpēc kopējo Īrijā pastāvīgi dzīvojošo latviešu skaitu nav iespējams precīzi noteikt.

Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes apkopoto informāciju šogad vien 1052 Latvijas pilsoņi savu jauno dzīvesvietu ir deklarējuši Īrijā, kas ir rekordliels skaits salīdzinājumā ar 2006. un 2007.gadu, kuru laikā dzīvesvietu Īrijā deklarēja attiecīgi 180 un 181 Latvijas pilsonis.

Laika posmā no 2004.gada līdz 2008.gada sākumam Īrijā 28 073 Latvijas iedzīvotāji ir saņēmuši personisko sabiedrisko pakalpjumu numuru, kas tiem ļauj legāli strādāt Īrijā.

Lielākā daļa Īrijā nodarbināto Latvijas iedzīvotāju strādā apkalpojošā sfērā, tirdzniecības uzņēmumos un būvniecībā.

Kā ziņots, Valsts prezidents Valdis Zatlers devies darba vizītē uz Īriju.

Svētdien Eiropas Komisijas mājā Īrijā, tiekoties ar latviešu kopienas pārstāvjiem Valsts prezidents vēlēja viņiem sajust Latvijas deviņdesmitgades svētku noskaņu. Prezidents Īrijas latviešiem plaši raksturoja gaidāmās valsts 90.gadu svinības un pauda vēlmi, lai arī viņi visi būtu klāt šajos svētkos.

Pasaules ziņas