Medvedevs pārtrauc Krievijas militāro operāciju Gruzijā

Maskava, 12.aug., LETA--AFP/REUTERS. Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs otrdien devis pavēli pārtraukt militāro operāciju Gruzijā, ziņo Krievijas aģentūras.

"Esmu pieņēmis lēmumu pārtraukt operāciju miera uzspiešanai Gruzijas varasiestādēm," tiekoties ar armijas pārstāvjiem, sacījis Medvedevs. "Operācijas mērķis ir sasniegts. (..) Mūsu miera uzturēšanas spēku un civilo iedzīvotāju drošība ir atjaunota."

Par savu lēmumu Medvedevs paziņoja brīdi pirms Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī paredzētās ierašanās Maskavā uz sarunām par Krievijas un Gruzijas konflikta izbeigšanu.

Tajā pašā laikā Gruzijas Nacionālās drošības padome aģentūrai AFP pavēstīja, ka Krievijas gaisa spēki uzbrukuši būtiskajam naftas cauruļvadam, kas šķērso valsts teritoriju.

"Krievi bombardēja BTC cauruļvadu uz dienvidiem no Rustavi pilsētas," sacīja Nacionālās drošības padomes sekretārs Aleksandrs Lomaija. "Mēs pagaidām nezinām, vai tas ir bojāts. Kopš 10.augusta tas ir otrais mēģinājums bombardēt šo cauruļvadu."

Tomēr Krievijas bruņotie spēki apstiprina, ka saņēmuši pavēli apturēt tālāku virzīšanos Gruzijas teritorijā.

"12.augustā vienības, kas atbalsta miera uzturēšanas spēkus, atgriezušās pie aizsardzības misijas un dažviet Gruzijā turpina atvilkt savus karavīrus," televīzijā pārraidītās preses konferences laikā sacīja Krievijas ģenerālštāba priekšnieks Anatolijs Nogovicins.

Vienlaikus Nogovicins uzsvēra, ka Krievijas spēki pilnībā neapturēs savu darbību Gruzijas teritorijā un reaģēs uz "provokatīvām akcijām".

Savukārt Gruzijas reintegrācijas ministrs Temurs Jakobašvili paziņojis, ka Krievijas karaspēks tikai apturējis virzīšanos uz priekšu, taču neatkāpjas no pozīcijām, kas ieņemtas ārpus separātiskajiem Dienvidosetijas un Abhāzijas reģioniem.

Arī Gruzijas premjerministrs Lado Gurgenidze izteicies, ka Tbilisi nepieciešams vairāk pierādījumu par Krievijas militāro operāciju apturēšanu, bet līdz tam gruzīni esot "gatavi uz visu".

"Ikvienam šajā situācijā nepieciešams parakstīts saistošs līgums," aģentūrai "Reuters" telefoniski sacīja Gurgenidze.

Tikmēr Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs otrdien paziņoja, ka, lai gan Maskava neplānojot gāzt Gruzijas prezidentu Mihailu Saakašvili, tā nevarot viņu vairs uzskatīt par piemērotu partneri.

Kopīgās preses konferences laikā ar Somijas ārlietu ministru Aleksandru Štubu ministrs izteicās, ka Krievijai būšot grūti "ne tikai vest sarunas ar Saakašvili, bet pat vienkārši runāt ar viņu".

Lavrovs piebilda, ka, lai gan Maskava neuzstāšot uz Saakašvili demisiju, "būtu labāk, ja viņš ietu".

Lavrovs arī paziņoja, ka Krievija turpmāk nevarēs piekrist Gruzijas miera uzturētāju klātbūtnei konflikta zonā, jo viņi esot "pastrādājuši noziegumus un šāvuši uz biedriem, ar kuriem dienējuši vienā miera uzturēšanas vienībā".

Pasaules ziņas