Nemieros Ķīnas Siņdzjanas reģionā vismaz 140 bojā gājušie

Pekina, 6.jūl., LETA--REUTERS/AFP. Uiguru apdzīvotajā Ķīnas rietumu Siņdzjanas reģiona galvaspilsētā Urumči svētdien izcēlušās vardarbīgas sadursmes, kurās bojā gājuši 140 cilvēki, ziņo Ķīnas amatpersonas.

 

Urumči Komunistiskās partijas vadītājs Ļi Dži pirmdien preses konferencē paziņoja, ka nemieros bojā gājuši 140 cilvēki, 816 ievainoti, bet vairāki simti apcietināti. Iepriekš Pekinas oficiālie mediji ziņoja, ka nemieros bojā gājuši trīs cilvēki - etniskie ķīnieši, kurus nogalinājuši uiguru demonstranti.

Ķīnas oficiālā aģentūra "Siņhua" vēsta, ka Siņdzjanas galvaspilsētā Urumči vietējie iedzīvotāji nelikumīgi pulcējušies, kā arī demolējuši pilsētu un uzbrukuši garāmgājējiem.

Trimdas uiguru pārstāvji ziņo, ka protestus izraisīja jūnijā kādā rūpnīcā notikušas vardarbīgas sadursmes starp hana ķīniešu un uiguru strādniekiem, kas prasīja vismaz divu uiguru strādnieku dzīvības.

Amerikas uiguru asociācijas ģenerālsekretārs Alims Sejtofs norādīja, ka vairāki tūkstoši uiguru izgāja ielā mierīgā protesta akcijā, taču viņiem uzbruka bruņoti policisti, kas atklāja uguni pūlī.

Nogalinātie pēc tam sakrauti armijas automašīnās un aizvesti.

"Siņhua" vēsta, ka pirmdienas rītā "situācija tiek kontrolēta".

Oficiālie mediji vēsta, ka daļā Urumči pilsētās bloķēta satiksme, lai nepieļautu jaunus nemierus.

Aģentūras AFP reportieris no Urumči ziņo, ka ielās redzams liels skaits policistu un karavīru, bet uiguru kvartāli pilsētā ir pilnīgi norobežoti.

Ķīnas amatpersonas nemieru organizēšanā apsūdzēja Uiguru pasaules kongresu un tā vadītāju Rebiju Kadīru, kas dzīvo trimdā ASV.

Siņdzjana ir Ķīnas tirdzniecības un energotirgus logs uz Centrālāziju, kā arī reģionā ir bagātas gāzes un derīgo izrakteņu krātuves un auglīgas lauksaimniecības zemes.

Gandrīz puse no Siņdzjanas reģiona 20 miljoniem iedzīvotāju ir uiguri, tomēr reģionā tiek iepludināts aizvien lielāks hana ķīniešu skaits. Kopš 1949.gada etnisko ķīniešu skaits Siņdzjanā pieaudzis no sešiem procentiem līdz vairāk nekā 40% mūsdienās.

Urumči iedzīvotāji pārsvarā ir hana ķīnieši, un pilsēta ir stingrā policijas uzraudzībā arī normālos apstākļos.

Daudzi uiguri Siņdzjanas autonomajā rajonā Ķīnas rietumos vēlas lielāku autonomiju, un daļa vēlas neatkarību. Pekina pret viņiem izvērsusi nežēlīgu apspiešanas kampaņu.

Cilvēktiesību aizstāvības grupas norāda, ka Pekina pārmērīgi pārspīlē uiguru separātisma draudus, lai attaisnotu brutālās represijas reģionā.

Pasaules ziņas