Pētījums: ASV cīņā pret "Al Qaeda" vairāk jāizmanto policija, nevis armija

Vašingtona, 29.jūl., LETA--AFP. ASV ir jāmaina sava stratēģija cīņā pret starptautisko teroristisko organizāciju "Al Qaeda" un armijas vietā efektīvāk jāizmanto policija un izlūkdienesti, teikts otrdien izplatītā pētījumā.

ASV zinātniskā institūta "RAND Corporation" pētījumā ASV arī aicināta atteikties no apzīmējuma "karš pret terorismu". "Teroristi ir jāuztver un jāattēlo kā noziedznieki, nevis ka svētie karotāji, un mūsu veiktā analīze rāda, ka terorisma jautājumu nevar atrisināt kaujas laukā," sacīja vadošais pētījuma autors Sets Džounss.

ASV armija pēdējās nedēļās uzstājīgi prasa piešķirt vairāk karavīru cīņai ar pieaugošo islāmistu pretestību Afganistānā, taču RAND pētījumā ieteikts izmantot tikai "nelielus militāros spēkus vai vispār iztikt bez tiem".

Pētījumā apskatīts, kā kopš 1968.gada savu pastāvēšanu beiguši teroristu grupējumi, un secināts, ka tikai 7% sakauti militārā ceļā.

Vairums tika neitralizēti ar politiskiem risinājumiem (43%) vai ar policijas un izlūkdienestu palīdzību (40%), lai tos sagrautu un sagūstītu vai nogalinātu līderus.

"Militārs spēks reti bijis galvenais iemesls, kāpēc teroristu grupējumi beiguši pastāvēt, un šajā laika posmā tikai daži grupējumi ir panākuši uzvaru," teikts pētījumā. "Tam ir liela nozīme attiecībā uz "Al Qaeda", un tas rosina fundamentāli pārskatīt pēc 11.septembra pieņemto pretterorisma stratēģiju."

Pētījumā apgalvots, ka ASV stratēģija, kurā centrālā loma atvēlēta militāra spēka pielietošanai, nav bijusi efektīva, un norādīts uz "Al Qaeda" atdzimšanu Afganistānas un Pakistānas pierobežas zonā.

Policijai un izlūkdienestiem "ir jābūt ASV centienu mugurkaulam", norāda institūts. Policija un izlūkdienesti ir labāk piemēroti iekļūšanai teroristu grupējumos un teroristu līderu izsekošanai.

"Otrkārt, militārs spēks, ne obligāti ASV karavīri, varētu būt nepieciešamais instruments, kad nemieros ir iesaistīta "Al Qaeda"," teikts pētījumā. "Vietējiem militārajiem spēkiem bieži vien ir likumīgākas tiesības darboties nekā ASV, un tie labāk saprot darbības vidi, pat ja tiem ir jāattīsta spējas cīnīties ar nemiernieku grupējumiem ilgtermiņā."

Lai arī ASV armijai var būt būtiska loma vietējo spēku kaujas spēju vairošanā, tai kopumā jāizvairās no ievilkšanas kaujas operācijās musulmaņu teritorijās, jo tās klātbūtne, visticamāk, palielinās teroristu rindas, norāda RAND.

Pasaules ziņas