Temperatūra Arktikā pieaugusi līdz rekordaugstam līmenim 32

Vašingtona, 17.okt., LETA--REUTERS. Jūras ledus izzušanas dēļ rudens sezonas temperatūra Arktikā pieaugusi līdz rekordaugstam līmenim, reģionam arvien smagāk ciešot no sasilšanas tendencēm, teikts ceturtdien izplatītā ziņojumā.

ASV Nacionālās Okeānu un atmosfēras administrācijas (NOAA) ikgadējā ziņojumā teikts, ka Arktikā temperatūra rudens sezonā ir par pieciem grādiem pēc Celsija virs normas sakarā ar lielu jūras ledus platību zudumu pēdējos gados, kas ļāvis saulei vairāk uzsildīt okeānu.

Gaisa un okeāna sasilšana ietekmē dzīvi uz sauszemes un jūrā un samazina jūras ziemas ledu, kurš parasti saglabājas līdz vasarai, teikts ziņojumā.

Turklāt samazinās savvaļas ziemeļbriežu populācija, norādīts ziņojumā. Tāpat pieminēta arī ledus kušana Grenlandē.

"Izmaiņas Arktikā daudz skaidrāk nekā citos reģionos parāda dažādo cēloņu izraisīto domino efektu," sacīja NOAA Klusā okeāna jūras vides laboratorijas okeanogrāfs Džeimss Overlends. "Tā ir jūtīga sistēma un bieži vien izmaiņas parāda relatīvi ātri un dramatiski".

Pēdējo gadu desmitu laikā lielā daļā Arktikas temperatūras cēlušās straujāk nekā vidēji pasaulē, un eksperti to skaidro ar globālo sasilšanu.

Zinātnieki atzīst, ka līdz ar ledāju sarukšanu pamazām iet zudumā unikālas, vēl neizpētītas ekosistēmas, kas veidojušās ilgā laikā un nav vairs atjaunojamas.

Komentāri 32

,

Krievijas Čukču pussalā izmirst leduslāči un šī tendence saistīta gan ar arktiskā ledus kušanu, gan aktīvākām šo dzīvnieku medībām, piektdien brīdinājis Starptautiskā Dzīvnieku labklājības fonda (IFAW) eksperts Ņikita Ovsjaņņikovs, kas 18 gadus pētījis polārlāču dzīvi Vrangeļa salas dabas parkā Ziemeļu Ledus okeānā.

pirms 12 gadiem, 2008.10.24 20:58

redz ko dara globālā sasilšana

Vairākas no šova «Latvijas princese» dalībniecēm pēc vasarā safilmētā palikušas bez saviem mīļotajiem vīriešiem.

pirms 12 gadiem, 2008.10.24 20:52

...

Sens latviešu tautas ticējums:
Ja bļitkotāji ir uz ezera, tad drīz būs sals.

pirms 12 gadiem, 2008.10.24 19:24

ludis

Varbūt Ieva ar Johanu abi var iet kopā pastaigāties pēc 16?

pirms 12 gadiem, 2008.10.24 14:06

johans

Paskat kāda šodien jauka diena. Ļautiņi nesēžat pie datora, ejat laukā!

pirms 12 gadiem, 2008.10.24 11:31

Tu zini, ka pārpublicēt bez autora atļaujas nevar!

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 17:03

Bizamžurka

Bet man ir jāzina, kas notiek lielajā izplatījumā!!!

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 13:12

jetijam

Vai varētu uzzināt kaut ko vairāk par "melno caurumu"?

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 11:43

???

Citi arī ir neizpratnē - Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas deputāti šodien vēl nepieņēma lēmumu par finansējuma piešķiršanu atklāto slidotavu veidošanai galvaspilsētā.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 20:12

jetijs

Japāņu alpīnisti otrdien paziņoja, ka, atgriežoties no kalniem Nepālas rietumos, atraduši pēdu nospiedumus, kas, pēc viņu domām, pieder sniega cilvēkam jeb jetijam. «Mēs redzējām trīs pēdu nospiedumus, kas izskatījās kā cilvēka pēdu nospiedumi,» pēc atgriešanās no kalniem ar pēdu nospiedumu fotogrāfijām Katmandu sacīja japāņu ekspedīcijas «Yeti Project Japan» pārstāvis Kuņijaki Jagihara. Alpīnisti, kas bija bruņojušies ar foto un video kamerām, kā arī teleskopiem, tomēr atzina, ka pašu radījumu viņiem nav izdevies nedz ieraudzīt, nedz nofotografēt. Leģenda vēsta, ka jetijs dzīvo Nepālas Himalaju reģionā, tomēr zinātnieki visi kā viens to uzskata par mītisku būtni.
Sešdesmit vienu gadu vecais Jagihara pastāstīja, ka radījuma pēdu nospiedumi sniegā tika atrasti aptuveni 4800 metru augstumā virs jūras līmeņa Daulagiri kalnu grēdā Nepālas rietumos.«Mēs zinām, kā izskatās lāča, brieža vai kalnu kazas pēdu nospiedumi, un šie galīgi tiem nelīdzinājās,» viņš paskaidroja. «Mēs uzskatām, ka tie pieder jetijam.» agihara kopā ar komandu šerpu pavadībā pavadīja sešas nedēļas 7661 metru augstās virsotnes Daulagiri IV lejasdaļā, kur meklēja pierādījumus neparastā zvēra eksistencei. Nostāsti par Himalajos mītošu lielu radību, kas pa pusei ir cilvēks, pa pusei pērtiķis, ir tikpat veci kā paši kalni, un vietējo šerpu stāsti par spalvaino gigantu gadu desmitiem ir saistījuši Rietumu piedzīvojumu meklētāju un alpīnistu iztēli.
Līdz šim daudzi ir apgalvojuši, ka redzējuši jetija pēdas vai pašu jetiju, taču neviens nekad to nav varējis pierādīt. Šā gada augustā ASV divi vīrieši apgalvoja, ka kalnos iesalušu sniegā atraduši jetija amerikāņu brālēna «bigfūta» paliekas, kas patiesībā izrādījās krāpšana — gumijas gorillas tērps.
Jagihara, kas Japānā ir kalnu muzeja īpašnieks, apgalvoja, ka tic radījuma eksistencei. «Ja es neticētu jetijam, nekad nebūtu šurp braucis,» viņš paziņoja.
Interesanti, ka augusta beigās uz Nepālu devās vēl viena japāņu piedzīvojumu meklētāju komanda, kuras nosaukums arī bija «Yeti Project Japan» un kuru sponsorēja japāņu dzērienu ražotājs «Suntory» un Japānas vadošais dienas laikraksts «Asahi Shimbum».
Ekspedīciju vadīja 65 gadus vecais Takahasi Jositeru, bet viņu pavadīja sešu cilvēku komanda.
«Takahasi neinteresē jetija noķeršana, viņš vienkārši grib iegūt skaidru tā attēlu un varbūt arī paspiest tā roku,» pirms došanās ceļā paskaidroja ekspedīcijas pārstāve Nobuko Kojama.
Arī viņi cerēja pierādīt leģendārā jetija eksistenci Nepālas kalnos un devās tieši uz Daulagiri IV, kur viņi iepriekšējo ceļojumu laikā 1994. un 2003. gadā bija redzējuši radījuma pēdas, ar nolūku uzstādīt kalnā sešas infrasarkano staru kameras, kas iedarbotos automātiski, kad tām garām ietu kāds liels dzīvnieks.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 20:03

Pasaules ziņas