Uz Saturna pavadoņa Titāna virsmas atrasts šķidrums

Losandželosa, 31.jūl., LETA--AFP. ASV Nacionālās Aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) zinātnieki trešdien paziņoja, ka uz Saturna lielākā pavadoņa Titāna atrasts šķidrums. Līdz šim vienīgais zināmais debesu ķermenis Saules sistēmā, uz kura virsmas ir ūdens, bija Zeme.

Atklājums veikts, analizējot datus no kosmosa kuģa "Cassini" instrumentiem, kurš kopš 2004.gada riņķo ap Saturnu.

 

NASA paziņojumā teikts, ka "Cassini" sniegtā informācija liecina, ka lieli ezeri uz Titāna satur šķidru ogļūdeņradi un etānu.

 

"Šie ir pirmie novērojumi, kas skaidri parāda, ka uz Titāna virsmas ir ezers ar šķidrumu," sacīja Arizonas universitātes zinātnieks Bobs Brauns, kurš vada "Cassini" vizuālā un kartografēšanas instrumenta vadības komandu.

 

NASA paziņoja, ka daudzajās pietuvošanās reizēs uz Titāna virsmas pamanīti lieli tumši plankumi. Tomēr līdz šim nebija iespējams noteikt, vai tie ir šķidri vai cieti.

 

Taču zinātnieki spēja secināt, ka plankumi ir šķidri, kad izstudēja datus no "Cassini" instrumenta, kurš spēj atšķirt ķīmiski dažādus materiālus pēc tā, kā tie absorbē un atspoguļo infrasarkano gaismu.

 

Lidojot garām Titānam decembrī, vizuālais un kartografēšanas instruments Titāna dienvidpola reģionā pamanīja ezeru "Ontario Lacus", paziņoja NASA.

 

"Šķidra etāna atrašana apstiprina seno ideju, ka uz Titāna pastāv ar metānu un etānu pildīti ezeri un jūras," sacīja ASV Ģeoloģisko pētījumu aģentūras (USGS) zinātnieks Lerijs Soderbloms.

 

Zinātnieki noliedz iespēju, ka "Ontario Lacus" varētu būt ūdens ledus, amonjaks, amonija hidrāts un oglekļa dioksīds.

 

Pats Titāns starp visiem Saules sistēmas planētu pavadoņiem ir otrais lielākais aiz Jupitera pavadoņa Ganimēda. Mūsu Mēnesi tas apmēru ziņā pārsniedz aptuveni par 50%.

 

"Cassini" ir kopīgs NASA, Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) un Itālijas kosmosa pētniecības projekts, kas tika sākts 1997.gadā.

Pasaules ziņas