Uzziņa - ASV finanšu tirgus glābšanas plāns

Vašingtona, 2.okt., LETA--AFP. ASV Senāts trešdien apstiprināja vēsturisko finanšu sistēmas glābšanas plānu, kurš paredz šim nolūkam atvēlēt 700 miljardus dolāru (352,1 miljardu latus) un kas, pēc Baltā nama un likumdevēju pārliecības, palīdzēs novērst globālo ekonomisko haosu.

Šis balsojums palielina spiedienu uz Pārstāvju palātu, kur balsojums, visticamāk, gaidāms piektdien. Kā ziņots, ASV Kongresa Pārstāvju palāta pirmdien finanšu glābšanas plānu noraidīja.

ASV prezidents Džordžs Bušs jau uzslavējis Senāta lēmumu un mudinājis Pārstāvju palātu rīkoties tāpat.

Baltā nama izstrādātais plāns paredzēts mājokļu kreditēšanas tirgus sabrukuma izraisītās finanšu krīzes seku likvidēšanai. Tas ļautu ASV Federālo rezervju sistēmai no grūtībās nonākušām bankām atpirkt sliktos kredītus.

Pārskatītā ASV finanšu tirgus glābšanas plāna galvenie punkti:

* Kongresam tiek piešķirtas veto tiesības attiecībā uz palīdzības piešķiršanu finanšu kompānijām kopumā līdz pat 700 miljardu dolāru vērtībā. Sākotnēji paredzēts piešķirt finansējumu 350 miljardu dolāru (170,8 miljardu latu) apmērā, savukārt turpmāk piešķiramajam finansējumam būs nepieciešams Kongresa apstiprinājums.

* Nodokļu maksātāji kļūst par akcionāriem finanšu kompānijās, kas izmantojušas glābšanas plāna atbalstu, tādējādi paaugstinot iespēju gūt peļņu tirgus apstākļu uzlabošanās gadījumā.

* ASV valdībai dota iespēja iegādāties tā sauktos sliktos aktīvus no pensiju fondiem, vietējām pašvaldībām un mazajām bankām, kas apkalpo ģimenes ar zemiem un vidējiem ienākumiem.

* Plāns aizliedz "zelta izpletņu" kompensācijas bankrotējušo kompāniju vadītājiem un augsta ranga direktoriem, kas zaudētu savus amatus, ASV Finanšu ministrijai pārņemot kompāniju.

* Plāns arī ierobežos piemaksu un citu prēmiju izmaksāšanu uzņēmumu vadītājiem, tādējādi atturot viņus no riskantu darījumu īstenošanas. Paredzēts arī atgūt bonusus, ko uzņēmumu vadošās amatpersonas saņēmušas saistībā ar sagaidāmiem kompānijas ieņēmumiem, vai citus labumus, kas galu galā nav gūti vai nav gūti prognozētajā apmērā.

* Plānā ievērojami palielināts Federālās depozītu apdrošināšanas korporācijas (FDIC) apdrošināto banku depozītu apjoms. Pārskatītajā plānā no 100 000 dolāru (48 800 latu) līdz 250 000 dolāru (122 000 latu) palielināta individuālo depozītu summa, kurus apdrošinās FDIC.

* Tiek izveidota plāna īstenošanas uzraudzības padome, ko veido Kongresa abu partiju pārstāvji.

* Glābšanas plāns paredz, ka finanšu ministram tiek piešķirtas pilnvaras divu gadu laikā uzraudzīt finanšu sistēmas atbalsta plānu. Paredzēts arī izveidot neatkarīga kontroliera posteni, kas uzraudzīs finanšu ministra lēmumus attiecībā uz plāna īstenošanu.

* Plānā arī paredzēts aizsargāt tos mājokļu īpašniekus, kurus apdraud mājokļu zaudēšana. Sagaidāms, ka šādu mājokļu īpašnieku skaits nākošgad varētu sasniegt divus miljonus.

* Plāns sniegs valdībai pilnvaras pārskatīt hipotēku nosacījumus, tādējādi mazinot spiedienu uz iedzīvotājiem, kam draud mājokļa zaudēšana.

* Paredzēts arī sniegt atbalstu nelielajām valsts bankām, kuru darbību negatīvi ietekmēja hipotekārās kreditēšanas krīze.

Ja plāns tiktu apstiprināts, tā būtu lielākā valdības ekonomiskā iejaukšanās kopš pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu Lielās depresijas.

Bezprecedenta glābšanas plāns katram ASV vīrietim, sievietei un bērnam izmaksās aptuveni 2300 dolāru (1122,4 latus). Tā apmēri likuši daudziem likumdevējiem par to šaubīties, jo par kreditoru neapdomīgajiem aizdevumiem nāksies maksāt visiem iedzīvotājiem.

700 miljardus ASV dolāru vērtais plāns pārsniedz visus aizdevumus kopā, kurus Starptautiskais Valūtas fonds (SFV) izsniedzis kopš Otrā pasaules kara. SVF kopš 1947.gada finanšu krīžu novēršanai virknei valstu pavisam aizdevis 506,7 miljardus ASV dolāru.

Tirgus eksperti raizējas, ka, pat ja Vašingtonai izdosies vienoties par glābšanas plānu, ASV tik un tā piedzīvos smagu krīzi, izraisot globālu ekonomisko recesiju.

Pasaules ziņas