Viesuļvētras "Gustavs" ārējā mala sasniedz Ņūorleānu

Vašingtona, 1.sept., LETA--AFP. Viesuļvētras "Gustavs" ārējā mala agrā pirmdienas rītā sasniegusi Meksikas līča ASV piekrasti, un Ņūorleānu sākušas plosīt lietusgāzes, kā arī stiprs vējš, kas sasniedz tropiskās vētras spēku, ziņo ASV Nacionālais viesuļvētru centrs.


"Kā liecina radars, viesuļvētras ārējā mala jau ir virs Misisipi deltas un pašlaik virzās uz Ņūorleānu," pavēstīja Nacionālā viesuļvētru centra meteoroloģe Patrīsija Volesa.

Viesuļvētras centrs piekrasti, domājams, nesasniegs agrāk par pirmdienas pēcpusdienu.

Plkst.6 pēc Latvijas laika orkāna centrs atradās 360 kilometrus uz dienvidaustrumiem no Ņūorleānas un virzījās uz ziemeļrietumiem ar ātrumu 26 kilometri stundā.

Baidoties no viesuļvētras iespējamajiem postījumiem, Luiziānas pavalstī savas dzīvesvietas pametuši gandrīz divi miljoni cilvēku, un tā jau atzīta par plašāko evakuācijas operāciju visā valsts vēsturē. Amatpersonas slēgušas arī naftas ieguves industrijas objektus.

Kad svētdienas vakarā, vējam pieņemoties spēkā, sāka līt, jau saņemtas ziņas par elektroenerģijas padeves traucējumiem Ņūorleānas austrumu daļā.

"Gustavs" joprojām ir trešās kategorijas viesuļvētra, un tā vēju ātrums sasniedz 185 kilometrus stundā. Tiek prognozēts, ka orkāns nedaudz pieņemsies spēkā pirms tā centrs sasniegs piekrasti, taču, domājams, ka tas vairs nekļūs par ceturtās kategorijas viesuļvētru.

Republikāņu kandidāts uz ASV prezidenta amatu Džons Makeins svētdien paziņoja, ka viesuļvētras "Gustavs" dēļ lielākā daļa partijas nacionālā konventa laikā paredzēto pasākumu ir atcelta.

Makeins un citi republikāņu līderi mēģina izvairīties no 2005.gada situācijas atkārtošanās, kad pašreizējais prezidents Džordžs Bušs tika vainots nespējā adekvāti reaģēt uz viesuļvētras "Katrīna" nodarītajiem postījumiem Ņūorleānā. Toreiz kritiķu vidū bija arī Makeins.

Makeins, kas pats ieradās vienā no viesuļvētras apdraudētajām pavalstīm - Misisipi, norādīja, ka iespējamā dabas katastrofa liek republikāņiem pieklusināt tradicionālo partijas konventa pompozitāti.

"Protams, šis ir brīdis, kad mums jāatsakās no lielākās daļas mūsu tradicionālās partiju politikas," žurnālistiem sacīja Makeins.

Jau iepriekš tika paziņots, ka no ieceres pirmdien uzrunāt konventa delegātus atteikušies gan Bušs, gan viceprezidents Diks Čeinijs. Tā vietā, lai dotos uz Sentpolu, kur no pirmdienas līdz ceturtdienai paredzēta konventa norise, Bušs atgriezīsies Teksasā, no kurienes sekos notikumu gaitai viesuļvētras skartajā reģionā un vadīs iespējamos glābšanas darbus.

Baltais nams vēsta, ka Bušs, atkarībā no situācijas, varētu konventu uzrunāt vēlāk.

Makeina kampaņas štābs nofraktējis lidmašīnas, kurām nepieciešamības gadījumā jānogādā mājās delegāti no viesuļvētras apdraudētajiem štatiem. Viesuļvētras apdraudēto Misisipi, Luiziānas un Teksasas pavalstu gubernatori Sentpolā nemaz nav ieradušies.

Savukārt konventa organizatori norāda, ka konventa darba kārtība tiks plānota atsevišķi katrai dienai, atkarībā no situācijas attīstības.

Pēc atgriešanās no inspekcijas brauciena pa Misisipi, kurā viņu pavadīja tikko izvēlētā viceprezidenta amata kandidāte - Aļaskas gubernatore Sāra Peilina, Makeins uzsvēra, ka delegātiem "jānoņem mūsu republikāņu cepures un jāuzliek amerikāņu cepures".

Republikāņu konventam oficiāli jāapstiprina Makeina kandidatūra startam 4.novembra vēlēšanās, kurās viņam par vietu Baltajā namā būs jāsacenšas ar demokrātu izvirzīto pretendentu Baraku Obamu.

Paredzēts, ka konvents noslēgsies ceturtdien, Makeinam sakot runu, kurā viņš formāli pieņems nominēšanu. Tomēr intervijā televīzijas kanālam "NBC News" Makeins pieļāva iespēju, ka savu runu viņš teiks ar satelīta starpniecību, uzturoties Meksikas līča reģionā.

"Visas iespējas un scenāriji ir atklāti," sacīja Makeins.

Tikmēr Makeina kampaņas vadītājs Riks Deiviss pavēstīja, ka pirmdien konventa darba kārtība ir saīsināta, aprobežojoties tikai ar pašu nepieciešamāko. Arī viņš aicināja konventa delegātus atturēties no partijiskas retorikas.

Deiviss pieļāva iespēju, ka arī nākamo dienu programma varētu tikt saīsināta, taču uzsvēra, ka pagaidām to nav iespējams prognozēt.

Tajā pašā laikā Obama pagaidām atturējies no iespējamās dabas katastrofas zonas apmeklējuma, lai netraucētu iedzīvotāju evakuāciju un glābšanas darbu sagatavošanu. Tomēr viņš atturējies arī no Makeina rīcības kritikas.

Obama sola, ka gadījumā, ja "Gustavs" radīs nopietnus postījumus, viņš izmantos e-pastu, lai palīdzības sniegšanai mobilizētu divus miljonus savu ziedotāju.

Pasaules ziņas