Mājas apstākļos ražot alkoholisko dzērienu ir aizliegts 15

Pēc vakar plašsaziņas līdzekļos izskanējušās informācijas par Kocēnos konstatēto iekārtu ražošanu, ko iespējams izmantot kandžas iegūšanai, turpinās diskusijas sabiedriskajā telpā un nākas secināt, ka iedzīvotāji nav pietiekami informēti, ko drīkst un kas ir kategoriski aizliegts.

Policija atkārtoti vēršas pie iedzīvotājiem un informē, ka likums skaidri definē: pašizgatavotā alkohola – kandžas- ražošana mājas apstākļos ir aizliegta, to nav atļauts iegūt arī personiskajam patēriņam, nemaz jau nerunājot par šī pašizgatavotā alkoholiskā dzēriena tirdzniecību.

Aizliegums noteikts Alkoholisko dzērienu aprites likuma 9. pantā
9.pants. Alkoholisko dzērienu izgatavošanas (ražošanas) un uzglabāšanas noteikumi

(1) Alkoholisko dzērienu ražošana mājas apstākļos, izejvielu sagatavošana, iegāde vai uzglabāšana alkoholisko dzērienu izgatavošanai mājas apstākļos, kā arī to ražošanai paredzētu aparātu, ierīču, iepakojuma, etiķešu, korķu un vāciņu izgatavošana vai uzglabāšana ir aizliegta.

(2) Šā panta pirmajā daļā noteiktais aizliegums ražot alkoholiskos dzērienus mājas apstākļos neattiecas uz alu, vīnu un citu likuma "Par akcīzes nodokli" 3.panta ceturtās daļas 1.punktā minēto raudzēto dzērienu izgatavošanu personiskajam patēriņam.

Savukārt likumā Par akcīzes nodokli 3. panta 4. daļas 1. punktā lasāms:
3. pants

(4) Par raudzētajiem dzērieniem uzskatāmi:
1) negāzēti raudzētie dzērieni — produkti (izņemot vīnu un alu), kuri tiek klasificēti Kombinētās nomenklatūras 2204., 2205. un 2206.preču pozīcijā, ja vien faktiskais spirta daudzums pārsniedz 1,2 tilpumprocentus, bet nepārsniedz 15 tilpumprocentus un galaproduktā esošais spirts radies vienīgi rūgšanas procesā

Izceltie vārdi un norādes uz faktiskā spirta daudzumu galaproduktā automātiski izslēdz diskusiju, ir vai nav pieļaujama kandžas tecināšana mājas apstākļos personiskajam patēriņam. Atbilde ir kategorisks NĒ.

Atbildība paredzēta Administratīvo pārkāpumu kodeksā
169.3 pants. Ar akcīzes nodokli apliekamo preču aprites noteikumu pārkāpšana

Par ar akcīzes nodokli apliekamo preču (to skaitā preču, kurām piemērojams akcīzes nodokļa atbrīvojums vai atvieglojums) iegādes, realizācijas, uzglabāšanas vai pārvietošanas (pārvadāšanas) noteikumu pārkāpšanu, kā arī par citiem šo preču aprites noteikumu pārkāpumiem —

uzliek naudas sodu fiziskajām personām no piecdesmit līdz piecsimt latiem, bet juridiskajām personām — no piecdesmit līdz piectūkstoš latiem, konfiscējot šīs preces un to pārvietošanai (pārvadāšanai) izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas.

170.2 pants. Nelikumīgu alkoholisko dzērienu izgatavošana (ražošana), glabāšana un pārvietošana

Par nelikumīgu alkoholisko dzērienu izgatavošanu (ražošanu), glabāšanu vai pārvietošanu —

uzliek naudas sodu fiziskajām personām no divsimt piecdesmit līdz piecsimt latiem vai piemēro administratīvo arestu uz laiku līdz piecpadsmit diennaktīm, konfiscējot alkoholiskos dzērienus un to pārvietošanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez transportlīdzekļu konfiskācijas, bet juridiskajām personām — no tūkstoš līdz desmittūkstoš latiem, konfiscējot alkoholiskos dzērienus un to pārvietošanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez transportlīdzekļu konfiskācijas.

Krimināllikuma 221.2 pants
Spirta un alkoholisko dzērienu uzglabāšanas un pārvadāšanas noteikumu  pārkāpšana. 
221.2 pants. Nelikumīgu alkoholisko dzērienu izgatavošana (ražošana), glabāšana un pārvietošana

(1) Par nelikumīgu alkoholisko dzērienu izgatavošanu (ražošanu), glabāšanu vai pārvietošanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par nelikumīgu alkoholisko dzērienu izgatavošanu (ražošanu), glabāšanu vai pārvietošanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, —

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Komentāri 15

Un tagad driikstees lietot tikai veikalaa pirktu krutku ?

pirms 9 gadiem, 2011.03.19 13:26

gun

Šitos maitas vajag sūdzēt tiesā par cilvēktiesību pārkapšanu! Neviens nedrīkst man aizliegt priekš sevis sagatavot jebkuru produktu un to lietot! Neviens! Ko es gribu, to es dzeru!

pirms 9 gadiem, 2011.03.14 11:23

tā lūk

Es nevaru atļauties ne veikala šņabi, ne benzīntanka degvielu, bet ieraut kādu reizi gribas un ar mašīnu uz darbu arī jātiek, tā ka paši saprotat...

pirms 9 gadiem, 2011.03.14 09:36

Dzen un dzīs, un arvien vairāk! Pirmkārt - lai saudzētu veselību, jo veikalā pirktie ir tīra inde! Otrkārt - neesam tik bagāti, lai tādu naudu maksātu par savas veselības bojāšanu! Es iegādājos TIKAI pašu ražotu degvīnu! Nevar pat salīdzināt ar veikala surogātiem!

pirms 9 gadiem, 2011.03.13 14:52

KLAU,

Tad ar steigu jāklapē ciet Ates muzejs! Pats biju , kandžas aparātus redzēju, pat zālīšu uzlējumu pagaršoju un kaņepjsviesta maizīti apēdu! Re kur darbs centīgiem likuma burta kalpiem!

pirms 9 gadiem, 2011.03.13 12:30

Nu kurš vēl nesaprot, ka te tiek lobēti ne jau Latvijas ražotāji , bet gan Krievijas mantas pārvadātāji!

pirms 9 gadiem, 2011.03.13 12:20

vecis

Mājās nedrīst iegādāties un glabāt cukuru, raugu, miltus un arī pārējos produktus no kuriem var izgatavot kandžu: tā es saprotu ieprieš minētā alkohola aprites likuma 9. pantu. Urā esam atrisinājuši pārtikas ekonomijas problēmas.

pirms 9 gadiem, 2011.03.13 09:08

nesaprotu!!!

Nupat kā pieņēma likumu, ka zināmu daudzumu varēs ražot arī mājas apstākļos!!! Ja nemaldos bija kaut kādas kvotas vīnam un arī "dzimtenītei".

pirms 9 gadiem, 2011.03.13 09:00

Es ražoju šķūnīša vai pirtiņas apstākļos alkoholisko dzērienu... un nekāda vaina, visiem labi garšo!

pirms 9 gadiem, 2011.03.12 20:03

??? Kā tad ar pagājšvasar Alūksnes pusē notikušo kandžas festivālu? Rīkotājus un dalībniekus - aiz restēm?

pirms 9 gadiem, 2011.03.12 15:18

grādiņš

Bet tak tās jau sen zināmas lietas. Tautā tikai uzskats, ja dzenu es sev, tad drīkst

pirms 9 gadiem, 2011.03.11 20:39

Pamatojums kapēc??? Tapēc, ka tad veikalos pirktā alkohola patēriņš dramatiski samazināsies? Vai varbūt valdība pēkšņi sākusi par tautu rūpēties, lai nenodzerās...

pirms 9 gadiem, 2011.03.11 18:57

Policijas ziņas