Pašvaldība – tramplīns iekļūšanai Saeimā

“Delna” apšauba deputātu kandidātu reputāciju un ētiku darbībās

Politika lielā mērā nosaka mūsu dzīvi, savukārt politiku lielā mērā nosaka mūsu katra izvēle. Un arī atbildība, izvēloties cilvēkus, kuri piedalīsies mūsu sabiedriskās dzīves veidošanā. Kas 10.Saeimā pārstāvēs mūsu uzskatus un intereses, kas aizstāvēs un centīsies saglabāt kopējās vērtības? Protams, varētu domāt, ka tieši Alūksnes novada deputātu kandidāti to spēs vislabāk. Taču, lai neviltos, ir vērts viņus pavērtēt.

Politiķim nav negatīvas reklāmas

Alūksnes novada domes pieredzējušākajam deputātam Ainaram Melderam šis ir jau piektais sasaukums, kurā viņš ievēlēts pašvaldībā. “Sabiedrības par atklātību - Delna” veidotajā antitopā A.Melders ieņem 3.vietu, apsteidzot un aiz sevis atstājot Andri Šķēli. “Delna” ir izveidojusi mājas lapu internetā “www.kandidatiuzdelnas.lv”, kurā ir deputātu kandidātu datu bāze un pētījums, nosakot desmit kandidātus antitopā. Tā pirmajā vietā ir Aivars Lembergs, otrajā vietā – Ainārs Šlesers.

“Ja mani – lauku zēnu – ieliek starp trim oligarhiem, tas ir ļoti pozitīvi. Politiķim nav negatīvas reklāmas, tāpēc ielikt Melderi starp oligarhiem – nu to vajag mācēt. Tomēr pieļauju, ka pēc Saeimas vēlēšanām būs daudz tiesvedību ar “Delnu”. Tas nozīmē, ka nepareiza informācija ir izmantota ne tikai attiecībā uz mani. Nevar balstīties uz avīžu publikācijām, kuras rakstījuši žurnālisti, kuri šajos izdevumos vairs nestrādā. Tas nozīmē, ka viņi par tām neatbild. Bet tiek izmantoti nepārbaudīti un sagrozīti fakti, tātad nepareiza informācija,” skaidroA.Melders.

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai/TB/LNNK” sarakstā A.Melders startē ar 10.kārtas numuru. Šā saraksta līderis Raivis Dzintars uzsver, ka šajās vēlēšanās īpaši būtiski ir vērtēt ne tikai partiju programmas, bet arī personības. “Tā ir vēlētāju atbildība – vērtēt katru deputāta kandidātu. Tieši tāpēc viņu rokās ir dota iespēja pielikt kādam plus zīmi vai arī svītrot vārdu no saraksta. Zinu, ka mūsu vēlētāji to aktīvi izmanto. Savukārt jautājumi par to, cik pamatota ir vieta antitopā, vēlētājiem būtu jājautā pašam Meldera kungam,” saka R.Dzintars. Viņš nevēlas uzņemties ne advokāta, ne arī prokurora pienākumus.

Vēlētāji nevēlas atklāt savu viedokli

A.Melders pašvaldībā ievēlēts atkal un atkal par spīti pretrunīgajam alūksniešu vērtējumam. Tiek atzīts, ka viņš, būdams domes vadībā, sniedzis būtisku finansiālu atbalstu pašdarbības kolektīviem. Taču bijis arī ne mazums “grēku”. Diemžēl neviens nevēlējās laikrakstā izteikt savu viedokli deputāta kandidāta atbalstam vai arī esot pret to. Arī bijušais Saeimas deputāts Uldis Veldre uzsvēra, ka pirmo reizi vēlas palikt neitrāls. Viņš uzsver, ka nevēlas nevienu ne celt, ne pelt, lai vēlētāji paši izvēlas. “Delna” pētījumā apkopojusi publikācijas par A.Melderam izvirzītu apsūdzību, par krimināllietu viltotu dokumentu izmantošanā, par Valsts kontroles konstatēto pārkāpumu, nelikumīgi izmaksājot darba algu, par pašvaldības dzīvokļa remontu un izīrēšanu ārpus rindas, par partijas reklāmu uz dzīvokļu īrnieku rēķiniem, par aizdevumiem un parādsaistībām, kā arī par biežu politisko partiju maiņu. Taisnība A.Melderam, ka alūksniešiem ir labi zināmi šie fakti. Taču tas nav bijis šķērslis atkal un atkal kļūt par pašvaldības deputātu. Grūti teikt, vai tas būtu saistīts ar partiju maiņu, ko viņam pārmet. A.Melders uzsver, ka pirmo reizi pašvaldību vēlēšanas startēja vēlētāju apvienības “33” sarakstā. Taču līdz ar izmaiņām vēlēšanu likumā Alūksnē tāpat kā citās pilsētās ar noteiktu iedzīvotāju skaitu varēja startēt tikai no partiju sarakstiem. A.Melders norāda, ka visi bija spiesti izmantot partiju zīmolus. “Tomēr vietējie balso par cilvēkiem, par viņu idejām un darbiem. Alūksnieši tic tam, ko es saku un daru. Turklāt viņi zina, ko es varu izdarīt, tāpēc viņi par mani balso. Paldies par to!” atzīst A.Melders. Tagad viņš ir TB/LNNK biedrs, bet ir bijis arī “Latvijas ceļa” un “Mūsu zemes” biedrs, taču ne PCTVL biedrs, lai gan šīs partijas sarakstā startēja 2001.gada pašvaldību vēlēšanās.

Ir aktīvs Sociālistiskās partijas biedrs

“Delnas” pētījumā ir arī Alūksnes novada domes deputāts Jānis Nīkrencis, kurš ar 5.numuru ir iekļauts “Saskaņas centra” deputātu kandidātu sarakstā Vidzemē. Tas nozīmē, ka viņam ir vislielākās iespējas tikt ievēlētam Saeimā. Viņš pirmo reizi ir pašvaldības deputāts, turklāt jau kandidē uz Saeimu. “Delna” norāda, ka kandidāta reputācija ir apšaubāma. Aizdomas par neētisku rīcību vai iesaisti ar korupciju saistītās darbībās rada J.Nīkrenča balsojums par lielāku novada domes komiteju priekšsēdētāju atalgojumu. Viņš vada Teritoriālo komiteju, tātad arī pats saņem lielāku atalgojumu no pašvaldības budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. “”Delna” tā var uzskatīt. Šo domes lēmumu iespējams pārsūdzēt vai arī vērsties KNAB, taču es neuzskatu, ka atalgojuma palielināšana būtu neētiska. Komitejas vadītājam ir ļoti liels darba apjoms. Atšķirībā no pārējiem deputātiem esmu domē katru dienu, jo nav vienkārši sagatavot lēmumu projektus. Turklāt izmantoju savu personisko, nevis domes transportu. Tāpat arī pašvaldības jautājumu kārtošanai izmantoju savu telefonu. Tāpat rīkojas citu komiteju vadītāji,” skaidro J.Nīkrencis.

Viņš jau 6 gadus ir Sociālistiskās jeb tā saucamās Rubika partijas biedrs. Turklāt aktīvs biedrs! Tieši tas esot bijis noteicošais faktors viņa iekļaušanai deputātu kandidātu sarakstā. J.Nīkrencis ir Alūksnes sporta skolas treneris, tomēr viņa darbam neesot bijusi nozīme, lai gan saraksta līderis ir pazīstamais sportists Ivans Klementjevs. “Saraksts tika veidots, ņemot vērā katra spējas un motivāciju strādāt. Tāpēc esmu tik augstu sarakstā,” uzsver J.Nīkrencis.

Vēlas attīstīt sadarbību ar Krieviju

J.Nīkrencis uzskata, ka Alūksnes novads nav nomale, jo robežojas ar Krieviju. Tur ir milzīgs tirgus, tāpēc viņš kopā ar Alūksnes novada domes priekšsēdētāju vakar devās uz Pleskavu, kur notiek starptautiska uzņēmējdarbības attīstības konference. J.Nīkrencis norāda, ka ir paredzēts slēgt sadarbības līgumu ar Pleskavu. Tas ir solis, kas ļaus iesaistīties sadarbības programmā “”ESTLAT RUS”, kurā līdz 90 procentus finansējuma projektiem var saņemt no Eiropas Savienības fondiem. “Pleskavas uzņēmēji prezentēs savu produkciju. Mēs to vērtēsim un domāsim, ko varam piedāvāt no savas puses. Uzskatu, ka mums ir jāražo lauksaimniecības produkcija, ko varētu pārdot Krievijā. Mūsu partijai ir iestrādes sadarbībai ar Krieviju. Diemžēl šobrīd Saeimā šie jautājumi tiek bremzēti,” stāsta J.Nīkrencis. Viņš atzīst, ka ar Pleskavas ģenerālgubernatoru jau bijušas sarunas par iespēju atvērt Krievijas rūpnīcas Latvijā. Vienai rūpnīcai zemes gabals esot jau noskatīts netālu no Alūksnes, taču J.Nīkrencis par to nevēlas runāt, kamēr nav parakstīta vienošanās. Ja viss izdosies, tad gaida laikā to varētu nokārtot.

U.Veldre atklāj, ka viņš balsos par “Saskaņas centru”. Taču ne J.Nīkrenča, bet gan Jāņa Ādamsona dēļ, kurš, viņaprāt, bija labākais iekšlietu ministrs. “Ticu, ka Ādamsons nepiekrāps. Bet pārējās partijas ir bijušas pie varas, tāpēc arī vainojamas tik smagā krīzē. Turklāt “Saskaņas centram” ir skaidrs redzējums par to, kas ir jādara. Pārējie tikai blefo,” uzskata U.Veldre.

10. Saeimas vēlēšanas