Uzņēmēji politiķos ir vīlušies 1

Ralfs Jansons, SIA “KRK Vidzeme” direktors
Uzticības kredīts ir izsmelts
Dzintars Raibekazs, SIA “Grūbe Hidro” valdes loceklis
Latvija – vienmēr atkarīga
Jānis Podnieks, SIA “Fotoservisa centrs” īpašnieks
Nav vienlīdzības 

Ralfs Jansons, SIA “KRK Vidzeme” direktors

9.Saeimas laikā neko prātīgu politiķi nav paveikuši, kā vien tukšas runas. Kā uzņēmējs neko labu neesmu izjutis, sliktu gan – nodokļu palielināšanu. Jau kopš deviņdesmitajiem gadiem politiķi kladzina: “Veicināsim eksportu! Veicināsim eksportu!”, bet tas ir tikai runu līmenī, jo nekas nav izdarīts un negrasās darīt. Piemēram, Igaunijā uzņēmumiem reinvestētā peļņa netiek aplikta ar nodokļiem, bet Latvijā to dara un tas ir viens no iemesliem, kādēļ esam tur, kur esam. Latvijā uzņēmējs cīnās pats, jo valsts it nemaz nepalīdz. Bet, lai uzņēmēji apgūtu Eiropas fondu naudu, Latvijā ir pārlieku liela birokrātija, kas daudzus uzreiz atbaida un rada uzņēmējam lielas galvassāpes. Arī mūsu uzņēmums vēlējās apgūt Eiropas naudu, bet projektu atmeta atpakaļ kopā ar muļķīgiem ierēdņu komentāriem, ka mēs tam atmetām ar roku. Labāk to laiku, kas jāpavada, dokumentus rakstot, pavadu, pelnot naudu. Līdz šim es Saeimas vēlēšanās visu laiku balsoju par “TB/LNNK”, bet nu jau ir “piegriezies” - šis būs pirmais gads, kad vairs par viņiem nebalsošu. Valsts politikā esmu vīlies, jo Latvija ir novesta līdz kliņķim. To izdarīja politiķi, nevis uzņēmēji, kuri tagad valsti aiz matiem velk ārā. Bet politiķi tik turpina maisīties pa kabinetiem un savas šeptes taisīt. Pašlaik vēl neesmu izlēmis, par ko 2.oktobrī balsot – vēl ir laiks pārdomām. Politiķi var solīt, ko grib – es tam vairs neticu, jo mans uzticības kredīts ir izsmelts. Bet tam, ko politiķi runā pirms vēlēšanām, vispār nevar ticēt.

Dzintars Raibekazs, SIA “Grūbe Hidro” valdes loceklis

Politiķi tik skandina, ka radīs jaunas darba vietas, bet reāli jau tās rada uzņēmēji. Latvijā tirgus vairs nav: iedzīvotājiem naudas nav, kredītus bankas neizsniedz, darbība ir apstājusies. Cilvēki tagad domā, ko rīt ēdīs un par kādu naudu bērnus skolā laidīs. Turklāt mēs neviens nezinām, kas būs rīt, bet par lauku stimulēšanu valstiski vispār neviens nedomā. Manuprāt, valstī nevajadzēja tik strauji paaugstināt algas budžeta iestādēs. Valstī naudu dalīja virtuāli un pretī nebija preču seguma. Manuprāt, Latvijas politiķiem kāds norāda, kā rīkoties. Latvija ir maza valsts, kas vienmēr ir energoresursu atkarībā no lielajām valstīm. Tā būs arī turpmāk – mēs vienmēr būsim no kāda atkarīgi, jo kādam ir izdevīgi, ka latvieši nav saimnieki savā zemē. Mūsu zemes saimnieki jau sen ir skandināvi – no skandināvu bankām ņemam naudu, pērkam skandināvu tehniku, kas izstrādā Latvijas resursus, ko pēc tam pārdodam skandināviem, un par saņemto naudu ejam uz skandināvu veikalu iepirkties – loks ir noslēdzies. Vai tad Latvijas politiķi spēj to ietekmēt – viņi arī Starptautisko valūtas fondu nevar ietekmēt, ņemot vērā viņu zināšanas! Politikā aiziet neveiksminieki, kam nav veicies savā biznesā, vai arī tie, kam vajag noturēt savu lielo biznesu. Ja Somija ir Krievijas draugs numur viens, kādēļ Latvija nevarētu būt Krievijas draugs numur divi? Cik ilgi pieminēsim pagātnes notikumus? Es šajās Saeimas vēlēšanās nebalsošu par partiju, bet par personībām – par kuru sarakstu tieši, vēl neesmu izlēmis.

Jānis Podnieks, SIA “Fotoservisa centrs” īpašnieks

Šajos gados neviens politiķis pie manis kā uzņēmēja nav bijis, lai painteresētos, kā klājas un ko valsts var darīt, lai veicinātu uzņēmējdarbības attīstību, sadarbotos. Politiķi ir kungi, kas peld pa mākoņiem, bet pa zemi staigājam mēs, pārējie, un izbaudām visus eksperimentus, ko nolemj politiķi. Ja uzņēmējs uztaisa kādu eksperimentu, tad bargi maksā par savu stulbību, bet politiķi par savām stulbībām nekad nav maksājuši! Diemžēl te esam nevienlīdzīgi, un tā nav nopietna attieksme. Savukārt nodokļu paaugstināšana nav risinājums. Normālās valstīs ir vidusslānis, kas uztur valsti ar saviem nodokļiem, bet bagātajiem ir jāmaksā lielāki nodokļi, lai uzturētu nabadzīgākos. Latvijā nav ne vidusslāņa, ne augstāku nodokļu bagātniekiem. Jā, valstī pašlaik ir liels bezdarbs, bet – tie cilvēki, kas ilgi bijuši bez darba vai bijuši “simtlatnieki”, ir degradējušies un der darba tirgum. Savukārt Nodarbinātības valsts dienesta organizētie kursi bezdarbniekiem ir lieka valsts naudas izšķērdēšana. Kāda jēga, ja cilvēks bezdarbniekos apmeklējis astoņus dažādus kursus, bet tāpat tam nav pielietojuma! Labāk, lai to naudu valsts iedod uzņēmējam, kas pats apmāca darbinieku, uzņemas atbildību un pēc tam patur darbā. Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās es balsoju par “Jauno laiku”, bet tik īsā laikā lielo bardaku, kas ir mūsu valstī, nevar sakārtot. Ir riebēji un darītāji, bet – ja riebēji ir vairākumā, darītājiem ir grūti panākt kompromisu. Par ko balsot šoruden – vēl domāju, nav jau variantu.

Komentāri 1

sesks

Jaunā laika propoganda? Vai izgāšanās? Es balsošu par savējiem, viņiem vienmēr tur ir labi!

pirms 11 gadiem, 2010.09.11 08:09

10. Saeimas vēlēšanas