Zemnieki nezina, par ko balsot 10.Saeimas vēlēšanās

Aigars Bremze, Apes zemnieku saimniecības “Zīļi” īpašnieks
Beidzot nav jāmaksā akcīzes nodoklis
Mārtiņš Augstkalnietis, Mālupes zemnieku saimniecības “Kadiķi M.A.” īpašnieks un SIA “Dzirnavu 8” pārvaldnieks
Zemnieki nejūt Saeimas un valdības atbalstu
Juris Lasis, Mālupes pagasta zemnieku saimniecības “Bitītes” īpašnieks
Skeptiski vērtē ZZS lomu lauku attīstībā

Aigars Bremze, Apes zemnieku saimniecības “Zīļi” īpašnieks
-Partiju deputātu kandidāti var sasolīt daudz ko, bet nav ticības, ka tos arī izpildīs. Atzinīgi var vērtēt vienīgi to, ka zemniekiem beidzot nav vairs jāmaksā akcīzes nodoklis par dīzeļdegvielu. Tas ir milzīgs sasniegums pēdējo gadu laikā. Man nav saprotams, kāpēc tik daudzus iepriekšējos gadus šo jautājumu muļļāja, bet nevarēja panākt risinājumu. Manuprāt, to jau sen varēja izdarīt, kā tas tika  izdarīts Igaunijā. Tas ir liels atspaids. Kam man maksāt par dīzeļdegvielas akcīzi un pēc tam iesniegt čekus un gaidīt, kad Valsts ieņēmumu dienests atmaksās naudu. Tā bija liela muļķība. Tiesa, joprojām nav izlemts, kā izlietot vairāk nekā 9 miljonus latu, kas ir Eiropas Savienības fondu piešķirtā nauda piena pārstrādei. Pēdējā informācija ir tāda, ka nauda tiks piešķirta trim kooperatīviem, ja neviens piena litrs netiks izvests no Latvijas, bet tiks vispirms izmantots pārstrādei. Tiesa, bažas rada tas, ka zemkopības ministrs pretēji solītajam neiesaistās atbalsta noteikumu apstiprināšanas procesā. Zemnieku kooperatīvi uzskata, ka tas varētu liecināt par lielo piena pārstrādātāju ietekmi un lobiju. Tagad ministrs Jānis Dūklavs priekšvēlēšanu braucienā ierodas manā un citās saimniecībās. Protams, daudz kas nenotiek tā, kā varētu vēlēties, tāpēc par to arī runāsim. Latvija gan lauksaimniecības, gan citu nozaru tautsaimniecības attīstībā ir pēdējā vietā starp trim Baltijas valstīm. Kooperatīvs “Trikāta” sācis izdot jaunu žurnālu piensaimniekiem “Piena Ziņas”, kas veicinās sadarbību un pieredzes apmaiņu.

Mārtiņš Augstkalnietis, Mālupes zemnieku saimniecības “Kadiķi M.A.” īpašnieks un SIA “Dzirnavu 8” pārvaldnieks

-Pašlaik steidzu rudens darbus, tāpēc nav bijis laika pievērsties lauksaimniecības politikas izvērtēšanai. Kad tie tiks pabeigti, salīdzināšu solījumus un paveikto, lai varētu izšķirties, par ko balsot. Mani uztrauc, ka zemkopības ministrs Dūklavs izteicās televīzijas raidījumā, ka nav iespējams ietekmēt bankas. Tas ir muļķīgi tā apgalvot, jo ar Saeimas un valdības atbalstu taču tika stutēta “Parex banka”. Un tagad vairs nevar neko pateikt, kad bankas ir ļoti piesardzīgas kredītu došanā? Tā ir nepārvarama problēma, jo nevar dabūt kredītus projektu īstenošanai. Ne velti tagad tiek secināts, ka neviena ministrija nav apguvusi Eiropas fondu finansējumu. To vienkārši nevar izdarīt, jo vairumā gadījumu projekta finansējumu saņem tikai tad, kad projekts ir īstenots. Tātad vispirms ir nepieciešams finansējums, ko var nodrošināt tikai bankas kredīts. Turklāt bankām vajadzētu samazināt kredīta procentus, kā arī neizvirzīt tik drakoniskus noteikumus to saņemšanai un atmaksai. Tagad zemnieks var palikt bez biksēm, ja kaut kas aiziet šķērsām. Manuprāt, lauksaimnieki nesaņēma arī visu summu, kas tika apsolīta, kad tika rīkoti protesti Rīgā. Valdībai vajadzētu dotēt ražotājus vai pārstrādātājus, kā arī aizsargāt vietējo tirgu. Lietuvā saņem dotācijas, tāpēc viņu uzņēmumi ir spēcīgāki un arvien vairāk ienāk arī Latvijā, gan iepērkot pienu, gan graudus. Lietuvā bija arī zināms zemniekiem, ka references gadā ir vairāk jāsēj, lai būtu lielāki hektārmaksājumi. Mums šādas informācijas nebija, tāpēc tagad var cerēt tikai uz 2013.gadu, kad sola izlīdzināt hektārmaksājumus.
Skeptiski vērtē ZZS lomu lauku attīstībā

Juris Lasis, Mālupes pagasta zemnieku saimniecības “Bitītes” īpašnieks

-Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās balsoju par Zaļo un zemnieku savienību. Tagad vēl domāšu, jo esmu skeptiski noskaņots. Viens otrs šīs partijas politiķis ir aizgājis galējībās, tāpēc noteikti svītrošu laukā, ja tomēr balsošu par partijas sarakstu. Pats Augusts Brigmanis ir lunkans kā zutis. Savulaik bija vienīgās – Komunistiskās – partijas biedrs, turklāt vadošā amatā. Arī Mārtiņš Roze nebija īstajā vietā. Tagad Jānis Dūklavs ir labāks zemkopības ministrs. Par Aivaru Lembergu kā premjera amata kandidātu, manuprāt, komentāri ir lieki. Par laimi, viņš nekandidē uz Saeimu. Šaubos, vai viņš arī tiktu par premjeru, jo Šlesers un Šķēle to nepieļautu. Raimonds Vējonis ir bijis vides ministrs divās Saeimās, tāpēc pa šo laiku ir iemācījies runāt. Taču nav spējis ieviest plastmasas pudeļu nodošanu, kā tas ir Igaunijā. Turklāt Vējonis pilnīgi nevietā aizstāv bebrus, kuri nodara lielu ļaunumu. Neviens ne Rīgā, ne arī laukos tiem neko nevar izdarīt. Pats ar tiem karoju, nojaucot aizsprostus. Man ir zivju dīķi – tur bebri pārrok un applūdina kanālus, aizdambē upi un nolaiž dīķus. Tāpēc ap “Bitītēm” ir purvaina vide. Vienīgi Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes vadītājam Armandam Krauzem, kurš startē Vidzemē, varētu pielikt krustiņu. Viņš panāca, ka bites arī ir ganāmpulks. Bites taču arī ir dzīvnieki, kuri ražo medu, un dravas – ganāmpulki. Man ir 30 bišu saimes, tāpēc ir svarīgi, ka tagad varu saņemt mazāk labvēlīgo apvidu maksājumus un arī iegādāties dīzeļdegvielu bez akcīzes nodokļa.

10. Saeimas vēlēšanas