Izvairās no atbildības 2

Sestdien partijas “Vienotība” tikšanās ar vēlētājiem guva mazu atsaucību, jo pulcējās nedaudz vairāk kā 20 cilvēku. Vairums no tiem bija paši deputātu kandidāti, tikšanās organizatori un partijas biedri, bet vēlētāji, kuriem tikšanās organizēta – uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi.

Uz sarunu ar vēlētājiem ieradās pieci partijas “Vienotība” Vidzemes deputātu kandidāti 11.Saeimas vēlēšanām: Apes novada domes priekšsēdētāja Astrīda Harju, pensionārs Jānis Siliņš no Valmieras, kā arī 10.Saeimas deputāti Ilma Čepāne, Ina Druviete un Edvards Smiltēns.

Sanākušie vairāk bija noskaņoti uz pasīvu klausīšanos, ļaujot deputātu kandidātiem izteikties pēc sirds patikas. Ja arī izskanēja kāds asāks vārds, tad tas bija vērsts pašvaldībā uz vietas samilzušo problēmu virzienā vai arī par valstī notiekošo kopumā. Uzdotie jautājumi nereti atgādināja lūgumus, kuros klātesošie pauda savu redzējumu, kam jākļūst par prioritātēm jaunajā valdībā – autoceļu sakārtošana, pensiju nesamazināšana, nepieciešamās reformas augstākajā izglītībā un citi.
Katram tika iedota lapa ar 10.Saeimas deputātu balsojumu par piekrišanu kratīšanas izdarīšanai deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietās. Lielākiem burtiem bija izcelts partijas “Vienotība” deputātu balsojums “par”, tādējādi distancējoties no iemesliem, kas bija par pamatu toreizējā Valsts prezidenta Valda Zatlera ierosinātajai Saeimas atlaišanai. Arī pati tikšanās sākās ar oligarhu kritiku, ko provocēja pašu partijas biedru uzdotie jautājumi. Partijai piederīgie bija starp aktīvākajiem jautājumu uzdevējiem visu tikšanās laiku.

Staņislavs Vanags mudināja izstāstīt, kāpēc, piemēram, Ape nevar atļauties reklamēties televīzijā, cik viņiem brīnišķīga pilsēta, bet Ventspils ar pilsētas domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu priekšgalā var. Savukārt Ilze Baltais rosināja paust viedokli, kāpēc likvidēta Andra Šķēles dibinātā Tautas partija. I.Čepāne nebija vēl beigusi paust savu redzējumu, kad daži alūksnieši pārtrauca viņu, norādot, ka nav sanākuši, lai klausītos par A.Šķēli. “Mums vēl ir daudz citu problēmu, izņemot Tautas partiju, kas jau nogājusi no skatuves!” iebilda alūksnietis Venantijs Bukšs.Viņš rosināja palīdzēt atrisināt jautājumu ar SIA “Alūksnes nami” monopolstāvokli pilsētā. “Ļaudis tiek apzagti,” uzsvēra V.Bukšs, iepazīstinot ar situāciju no sava skatpunkta – neadekvātajām cenām, “uzpūstajiem” rēķiniem par neeksistējošiem pakalpojumiem un citām lietām, ko saredz uzņēmuma darbībā. Lai atbildētu uz šo jautājumu, palīgā steidzās Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers. Pēc ilgām diskusijām deputātu kandidāti mudināja lokālās problēmas risināt vietējā līmenī, norādot, ka Saeima viņu vietā to nedarīs.

Arī jautājumā par lauku skolu likteņiem atbildība tika novelta uz pašvaldību pleciem. Atceroties 2009.gada vasaru, kad visvairāk skolu piedzīvoja slēgšanu, tajā skaitā trīs Alūksnes novada skolas, I.Druviete, kas pati savulaik bijusi Izglītības un zinātnes ministre, pauda nožēlu, ka “finanšu spaidos tika pieņemti vieglprātīgi īstermiņa risinājumi”. “Mēs pret to iestājāmies,” viņa uzsvēra. “Ir neskaitāmi varianti, kā šīs skolas noturēt. Šeit gan tā bija pašvaldību atbildība. Citur skolas slēdza, citur – neslēdza, un, manuprāt, ieguvēji būs tie, kas pat grūtos laikos noturēja skolu.”

Savukārt kāda alūksniete vērsa uzmanību uz jauno speciālistu trūkumu provincēs. Viņa pauda nepieciešamību pēc plānveidīgas reģionu attīstības, tāpēc vēlējās uzzināt, kā tieši izpaudīsies partijas programmā iekļautais punkts par ražošanas veicināšanu novados. I.Čepāne nenoliedza plānveidīguma trūkumu, uzsverot nepieciešamību sasaistīt to ar budžetu. Tiesa, plašākos skaidrojumos viņa neielaidās, atbildot ļoti steidzīgi, jo, kā iepriekš norādīja, tikšanās ar vēlētājiem ir ieilgusi un deputātu kandidātiem laiks doties prom.

Komentāri 2

veltījums raksta autorei

Ļ.cien. Ilzīt, Jums nu gan būtu jāpamācās neitrālāk pasniegt rakstā informāciju

pirms 10 gadiem, 2011.09.15 13:03

es

Nedaudz tendenciozi pasniegts, bet faktu materiāls atbilstošs.
Uzdot jautājumus varēja visi un deputātu kandidāti vēl ilgi turpināja individuālās ssarunas.

Ir tomēr atšķirība, vai neieradās neviens (uz ZZS), vai ieradās 3 (ZRP), vai ieradās 20 (Vienotība). Tas norāda, cik Alūksne ir tālu no notikumiem Rīgā un valstī, un cik tuvu kartupeļu vagai un rudens gadatirgum.

pirms 10 gadiem, 2011.09.15 11:36

11. Saeimas vēlēšanas