Puse no kandidātiem ir bijušie deputāti

Partijas „Vienotība” Vidzemes sarakstā pavisam ir 30 cilvēki, kuru vidējais vecums – 47 gadi. No visiem “Vienotības” deputātu kandidātiem Vidzemē vīrieši ir pārsvarā – 24.  Visiem, izņemot vienu deputāta kandidātu, ir augstākā izglītība. Septiņi deputātu kandidāti ir no Rīgas. 14 kandidāti bijuši jau 10.Saeimas deputāti. Spilgti redzams, ka 11.Saeimas deputātu kandidātu materiālie ienākumi atkarīgi no personu līdzšinējā svara politikā.

Pabalsti Latvijā esot dāsni
Valdim Dombrovskim ir pirmais numurs “Vienotības” Vidzemes deputātu kandidātu sarakstā. Labi izglītots. Viņš ir “Vienotības” premjera amata kandidāts nākamajā valdības sastāvā. Nupat, 5.augustā, V.Dombrovskim palika 40 gadu. Precējies. Bērnu nav. Tas lasāms viņa ienākumu deklarācijā, kas aplūkojama Valsts ieņēmumu dienesta publiskojamo datu bāzē. Lai gan pašam nav bērnu, šogad martā viņš apgalvoja, ka Latvijā pabalsti ir samērā dāsni, runājot par iedzīvotājiem, kuri izšķiras par bērnu.
V.Dombrovska ienākumi pērn bija 22 943 lati un 6161 eiro. Lielāko ienākumu daļu veido premjera darba alga. Pērn arī premjers par 1500 eiro pārdevis savu “SAAB” markas auto un par 12 650 latiem iegādājies 2008.gada izlaiduma “Toyota RAV4” automašīnu. Viņš aizdevis 178 788 eiro. Vienā no divām bankām, kurās naudu glabā V.Dombrovskis, ir noguldīti
42 455 eiro.

Iepriekš V.Dombrovskim bijusi pieredze, strādājot valdībā, jo divus gadus, sākot no 2002.gada, viņš bijis finanšu ministrs. Labi saprot arī, kā būvēta Eiropas Savienība tās iekšienē, jo no 2002.gada bijis novērotājs Eiropas Savienības Ministru padomē, bet 2004.gadā tika ievēlēts par Eiropas Parlamenta deputātu. 2005.gadā viņš tika atzīts par Eiropas gada cilvēku Latvijā.

Tuvredzīgs izteikums par atalgojumu  
Trīs bērnu tēvs Artis Pabriks ir otrais Vidzemes deputātu kandidātu sarakstā. A.Pabrikam ir 45 gadi. Šajā valdībā mocījās aizsardzības ministra krēslā, kaut viennozīmīgi viņam ar kolēģi – ārlietu ministru Ģirtu Valdi Kristovski - vajadzēja būt mainītās lomās. Iepriekš A.Pabriks ir bijis ārlietu ministrs trīs Latvijas valdībās pēc kārtas. Savulaik bijis Tautas partijas biedrs, bet 2007.gadā izstājās no tās un aktīvi iesaistījās jaundibinātajā partijā “Sabiedrība citai politikai”, kura vēlāk pievienojās “Vienotībai”.

A.Pabrika ienākumu deklarācija liecina, ka pērn viņa ienākumi bijuši 18 132 lati. Viņam ir  27 204 eiro parādsaistības. A.Pabriks pēc profesijas ir politologs, bija Vidzemes augstskolas docētājs un tās pirmais rektors. A.Pabrikam pieder spārnotais teiciens, ka “par 100 latiem strādā tikai muļķi”, kas dziļi aizskāra daudzos Eiropas programmas stipendiātus, kuri strādāja pašvaldībās sabiedriskajos darbos par 100 latu ikmēneša stipendiju.

Varēja pamest „Vienotību”
10.Saeimas deputāte no “Pilsoniskās savienības” (Juridiskās komisijas priekšsēdētāja), Latvijas Universitātes docētāja, bijusī Satversmes tiesas tiesnese, 64 gadus vecā Ilma Čepāne ir trešā “Vienotības” persona Vidzemes kandidātu sarakstā. Viņa ir III šķiras Triju Zvaigžņu ordeņa īpašniece. Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā lasāma informācija, ka viņai ir 121 731 eiro parādsaistības. Deklarācijā par pagājušo gadu I.Čepāne rakstījusi, ka viņas ienākumi pērn bijuši kopsummā 65 967 lati.

Gada sākumā presē pavīdēja ziņa, ka I.Čepāne varētu pamest „Vienotību”, ja partija neveidotos tā, kā iecerēts.

Politiķis – vēsturnieks – „nekaitīgais”
Trīs bērnu tēvs, 43 gadus vecais „Jaunā laika” cilvēks un futbola mīļotājs Ainars Latkovskis ir ceturtais „Vienotības” Vidzemes kandidātu sarakstā. 2004.gadā bijis īpašo uzdevumu ministrs sabiedrības integrācijas lietās. Vēsturnieks un filozofs, kurš studējis ārzemēs, bijis ASV kongresa stipendiāts. No 1995. līdz 1996. gadam A.Latkovskis bija Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Ārējās informācijas nodaļas priekšnieks. No 1997. līdz 2002. gadam ieņēma Valsts ieņēmumu dienesta Galvenās muitas pārvaldes Muitas modernizēšanas daļas priekšnieka amatu. Saskaņā ar paša aizpildīto deklarāciju viņa ienākumi pērn bijuši 22 780 lati. Presē A.Latkovskis līdz šim ir dēvēts par „nekaitīgo”.

Par valsts valodu un Latvijas vēsturi
53 gadus vecā valodniece, kurai ir doktores grāds, Ina Druviete „Vienotības” Vidzemes sarakstā ir piektā kandidāte. 2004.gadā bijusi izglītības un zinātnes ministre. Bijusi „Jaunajā laikā”, vēlāk – „Pilsoniskajā savienībā”. I.Druviete ir latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas kaislīga aizstāve. Uzstājusi, ka bērniem skolā Latvijas vēsture jāmāca kā atsevišķs mācību priekšmets.
Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā lasāms, ka I.Druvietei ir 17 963 latu uzkrājums. Pašas aizpildītajā deklarācijā par pagājušo gadu viņa raksta, ka ienākumi pērn bijuši kopsummā 30 794 lati. I.Druviete arī uzrādījusi, ka pērn ir ziedojusi 5000 latus.

Tautfrontietis un viens no „Latvijas ceļa”
59 gadus vecais Dzintars Ābiķis no „Sabiedrības citai politikai” ir sestais deputāta kandidāts „Vienotības”  Vidzemes sarakstā. Bijis Latvijas Tautas frontē kopš tās pirmsākumiem un viens no  „Latvijas ceļa” dibinātājiem. Bijis desmit Latvijas parlamentu deputāts. Ir Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. Pēc izglītības – ģeogrāfs. Naudu Dz.Ābiķis glabā sešās bankās. Saskaņā ar paša aizpildīto deklarāciju viņa ienākumi pērn bijuši kopsummā 22 590 lati.

„Zaļais gurķis” ar ambīcijām
27 gadus vecais Edvards Smiltēns ir septītais „Vienotības” Vidzemes sarakstā. Skolots jurists. 10.Saeimā vadījis grupu sadarbībai ar Japānas, Dienvidkorejas, Maķedonijas, Turcijas, Melnkalnes, Singapūras, Rumānijas parlamentiem, kā arī bijis priekšsēdētāja vietnieks deputātu grupai sadarbībai ar Gruzijas parlamentu. Nav precējies. E.Smiltēnam saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas rīcībā esošajām ziņām ir 18 587 eiro parādsaistības. Viņam pieder kapitāldaļas 2000 latu vērtībā SIA “ES Law Consulting” un 1000 latu vērtībā SIA “BALTI Group”. Saskaņā ar E.Smiltēna aizpildīto un Valsts ieņēmumu  dienestā iesniegto deklarāciju viņa ienākumi pērn bija 3681 lats. E.Smiltēns ir moderns politiķis, kurš prot savu publisko runu videofailus ievietot visu apskatei “Yuotube.com”. Protams, viņu varam satikt arī portālā “Draugiem.lv”.

Milzīgi uzkrājumi
Astotais “Vienotības” Vidzemes sarakstā ir 48 gadus vecais trīs bērnu tēvs Arvils Ašeradens, bijušais “Dienas” kā uzņēmuma vadītājs. Stāvējis pie laikraksta radīšanas šūpuļa un pie vecās “Dienas” gala, kad, mainoties īpašniekiem, pārdeva savas kapitāldaļas. “Pilsoniskās savienības” cilvēks. 10.Saeimas deputāts. Pēc izglītības – ģeogrāfs. Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. Brīvajā laikā aizraujas ar burāšanu. Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas ziņām viņš ir aizdevis 32 000 latu. Savu naudu A.Ašeradens glabā četrās bankās. Kopsummā viņa krājumos ir 2 315 625 eiro un 80 202 lati. A.Ašeradena ieguldījums akciju sabiedrībā “SEB banka” ir 99 896 lati (2341,94 akcijas), uzņēmumā “Nordic Equity Fund” - akcijas 73,96  latu apmērā. Saskaņā ar paša aizpildīto deklarāciju A.Ašeradena ienākumi pērn bijuši 3143 lati, galvenokārt Saeimas deputāta alga.

Režisors, politiķis, tētis
40 gadus vecais četru bērnu tēvs Ingmārs Čaklais ir devītais “Vienotības” Vidzemes sarakstā. Dzejnieka Māra Čaklā dēls. Skolots jurists, pedagogs un režisors. 10.Saeimas deputāts. Biedrības “Mārupes teātris” valdes loceklis.

Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā lasāms, ka viņam ir 21 151 lata parāds. Šovasar I.Čaklais atkāpās no Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētāja amata. “Esmu pārvērtējis savas iespējas iedvesmot biedrības domi,” toreiz viņš teica. Paša aizpildītajā un Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtajā deklarācijā lasāms, ka I.Čaklā ienākumi pērn kopsummā bijuši 3659 lati, galvenokārt deputāta alga.

Skolotāja dodas politikā
42 gadus vecā Smiltenes Centra vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Ilze Vergina ir desmitā. “Vienotības” deputātu kandidātu Vidzemes sarakstā. 10.Saeimas deputāte. Līdz šim bijusi pret tautas vēlētu Valsts prezidentu.
Kad šovasar Valkā notika partijas “Vienotība” dibināšanas kongress, valcēnieši uzskatīja, ka to noorganizējusi tieši aktīvā, enerģiskā I.Vergina. Raisījās pat diskusija, kāpēc Valkā, nevis savā dzimtajā Smiltenē.

Viņai ir 84 448 latu parādsaistības. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienestā aizpildīto ienākumu deklārāciju par pagājušo gadu I.Verginai pieder 50 procenti kapitāldaļu 1000 latu vērtībā SIA “Ilgve”.  Viņas ienākumi pērn bijuši kopsummā 21 627 lati. Lielāko daļu veido Smiltenes Centra vidusskolas direktores alga.

Patiesības sludinātājs, runasvīrs

40 gadus vecais Andis Caunītis no Gulbenes novada 11.Saeimas vēlēšanās “Vienotības” Vidzemes sarakstā ir divpadsmitais. Viņa ģimenē aug trīs bērni. Pēc izglītības – mežsaimniecības inženieris.  A.Caunītis savulaik pretendēja uz Valsts meža dienesta vadītāja krēslu un uzskatīja, ka Jānis Kinna netaisnīgi ieguva šo amatu. A.Caunītis savu viedokli pauda publiski. Viņš bija arī ilggadējs Gulbenes pilsētas domes deputāts no “Jaunā laika” un drosmīgi turējās opozīcijā pretī Tautas partijas biedriem domē. Ievēlēts Gulbenes novada domē, viņš izcēlās uz citu fona kā personība, kurai vienmēr par visu ir savs viedoklis. Tomēr līdzšinējā prakse liecina, ka A.Caunītis nebaidās runāt par netaisnībām, taču nespēj neko mainīt, jo līdz šim viņš vienmēr un visur ir bijis tikai ierindas kareivis, nevis pulkvedis. Kā rezervists iekļuva 10.Saeimā.

Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā lasāms, ka A.Caunītim ir 33 721 eiro parādsaistības. Viņam pieder divas zemnieku saimniecības - “Dzintari” un “Lejas Lācītes”. Viņa aizpildītā deklarācija Valsts ieņēmumu dienestā liecina, ka A.Caunīša ienākumi pērn bijuši kopsummā 17 369 lati. Daļu ienākumu viņš guvis, aktīvi pārdodot savus īpašumus.

Apes patriote – 15.
11.Saeimas vēlēšanās kandidē arī ilggadējā Apes pašvaldības (tagad novada) vadītāja, 51 gadu vecā trīs bērnu māte Astrīda Harju. Vidzemes sarakstā viņa startē ar piecpadsmito numuru. Nākusi no „Pilsoniskās savienības”. Viņas darba lauks ir Ape, kuras ļaudis ar A.Harju priekšgalā izveidoja savu novadu, savu republiku, kurā tomēr daudz kā nav, piemēram, sava zobārsta. Vietējiem iedzīvotājiem A.Harju kā vadītāja patīk. Viņa arī atzīst, ka Saeimas vēlēšanās kandidē tikai tāpēc, lai apenieši balsotu par “Vienotību”.

Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā lasāms, ka viņai ir 8600 latu parādsaistības. Valsts ieņēmumu dienesta mājas lapā A.Harju ienākumu deklarācija par pagājušo gadu liecina, ka viņas ienākumi pērn bijuši 10 649 lati.

11. Saeimas vēlēšanas