Cik bieži un no kāda vecuma jāapmeklē zobārstniecība

Princips — pie zobārsta dodos tad, kad sāp — nav pareizs, tomēr tas ir visizplatītākais. Ir ļoti maz tādu cilvēku, kuri zobu veselībai pieiet no profilakses puses, nevis jau kā seku likvidēšanai.

Lai sabiedrībā notiktu pozitīvas pārmaiņas zobu veselības jautājumos, ir jāpanāk fokusa maiņa uz regulāru profilaksi un labiem zobu kopšanas paradumiem. To iespējams panākt tikai informējot un skaidrojot, kāpēc tas ir svarīgi, kā pareiza zobu kopšana un regulāras viesošanās zobārstniecībā var uzlabot dzīves kvalitāti.

Sākam kopšanu jau no pirmā piena zoba
Mīts, ka piena zobi nav jākopj, jo tāpat drīz izkritīs, ir aplams. Vecākiem jāsāk par bērna zobiem rūpēties jau no pirmā piena zoba parādīšanās. Piena zobiem pieejamas speciālas zobu pastas, arī nelielas un maigas birstītes, ar kuru palīdzību var uzmanīgi notīrīt aplikumu gan no piena zobiem, gan no vaigiem un mēles. Bērni ātri pierod pie šīs rutīnas, kas turpmākajos gados ievērojami atvieglo zobu kopšanas paradumus, jo bērnam tas šķiet pašsaprotami.

Pie zobārsta jau no gada vecuma
Jau gada vecumā bērns ir gatavs doties pie zobārsta. Vairāk tā gan būs iepazīšanās, kuras laikā zobārsts var vizuāli novērtēt mazuļa zobus un to šķilšanās procesu, sniegt rekomendācijas par kopšanu, pārrunāt kādus problēmjautājumus. Labi, ja tiek izvēlēta viena uzticama zobārstniecība, kuru apmeklē. Tādā veidā bērns nejutīs satrukumu, būs pieradis pie došanās uz turieni.

Tālredzīga izvēle būs bērniem draudzīga zobārstniecība vai ģimenes zobārstniecība, kurā laipni tiek gaidīti jebkura vecuma pacienti. Viena no šādām zobārstniecībām Rīgā ir “Dr. Apines Klīnika”, kas īpaši domā par mazāko pacientu labsajūtu.


20180717-1029-meitene-pie-zobarsta.jpg

Ideālais pacients zobārsta krēslā sēžas divreiz gadā
Pēc tam, kad bijusi pirmā vizīte pie zobārsta, zobārstniecība profilaktiskos nolūkos ir jāapmeklē vismaz reizi gadā, bet ideālā gadījumā — divas reizes gadā. Nav svarīgi, vai kaut kas sāp, vai ir sūdzības. Vismaz reizi gadā ir jāveic zobu veselības pārbaude.

Zobārsts apskatē var pamanīt pat niecīgākās pārmaiņas, kas var liecināt par to, ka tajā vietā tūlīt veidosies caurums, un veikt savlaicīgus darbus, kas novērsīs nopietnākus bojājumus un līdz ar to arī lielākus izdevumus.

Regulāra vizīte un zobu pārbaude ilgtermiņā ir finansiāli izdevīgāka nekā apjomīga zobu labošana, raušana un pat protezēšana. Bieži vien pacientiem nav uzreiz pietiekami daudz līdzekļu, lai risinātu apjomīgas zobu problēmas, labotu vairākus zobus, izgatavotu protēzes vai liktu implantus. Tādā veidā situācija tiek novilcināta, bojājumi paliek nopietnāki, potenciālās izmaksas vēl vairāk pieaug.

Kā arī naudā nav novērtējams tas ieguvums, ko sniedz vienmēr skaists smaids. Tas ir viens no labas pašapziņas stūrakmeņiem.

Pirms zobārsta — pie zobu higiēnista
Jāņem vērā, ka zobārstniecība vismaz reizi gadā ir jāapmeklē ne tikai tāpēc, lai zobārsts varētu veikt zobu pārbaudi, bet arī tāpēc, lai apmeklētu zobu higiēnistu. Zobu higiēnists ir tas, kurš noņem aplikumu, ko nevar notīrīt ar ikdienas higiēnas rīkiem. Zobu higiēnists arī atgādina par pareizu zobu kopšanas rutīnu, ja tas ir nepieciešams. Jāatceras, ka zobu higiēnists jāapmeklē pirms došanās pie zobārsta.

Reklāmraksti