Cik daudz stāstīt par savām finansēm?

Personīgo finanšu tēma sarunās nereti ir tabu tēma. Cilvēki parasti izvairās no sarunām pa šo tēmu, lai neatklātu, cik daudz (vai gluži pretēji – maz) naudas tiem patiesībā ir un cik daudz kredītu jeb sesxebi tiem ir. Protams, ir arī cilvēki, kas, pilnīgi pretēji, par šo tēmu runā brīvi un atklāti, un jūtas pat priecīgi, kad tiem ir jāatklāj, kādi ir to ienākumi. Lai vai kā, šķiet, nevienam nav īsti skaidrs, cik daudz informācijas vajadzētu atklāt? Ko var un ko labāk nevajadzētu nevienam atklāt? Kādas ir finansiālās informācijas atklāšanas priekšrocības? Kas var noiet greizi, ja atklājam par daudz informācijas? Uz šiem uz citiem jautājumiem mēģināsim atbildēt raksta turpinājumā.

Patiesību sakot, cilvēki, kas neizpauž detalizētu informāciju, runājot par savām finansēm, rīkojas gudri. Tāpat kā sarunas par citām sensitīvām tēmām, piemēram, par reliģiju un politiku, arī runāšana par finansēm var novest pie konfliktiem vai pat attiecību izjukšanas. Ja jūs izpaužat to, cik daudz naudas vai parādu jums patiesībā ir, jūs varat likt justies citiem neērti vai pat zaudēt tuvus draugus. Vairākumam cilvēku attiecībā pret naudu piemīt izteikta taisnīguma izjūta, proti, tie necieš finansiālo nevienlīdzību, it īpaši, ja kādam tiek vairāk, tādēļ dalīšanās ar detalizētu finansiālo informāciju var izsaukt spēcīgu nepatiku. Kurš no mums kādreiz nav nodomājis: “Kādēļ šis cilvēks pelna vairāk nekā es, kurš strādā daudz vairāk?”. Īpaši saasināti atalgojuma godīgumu vai, gluži pretēji, negodīgumu uztver tie, kuri strādā pie viena darba devēja, bet kuru atalgojums krasi atšķiras.

Atklājot pārāk daudz informācijas par savām finansēm, jūs varat kādu netīši aizvainot un pazemināt tā pašvērtējumu. Iztēlosimies patiesības mirkli, kurā jūs nolemjat atklāt savam draugam, cik daudz jūs pelnāt. Iedomājieties, cik slikti jutīsies jūsu draugs, kad viņa atalgojums izrādīsies daudz zemāks par jūsu atalgojumu. Vai gluži pretēji - iztēlojieties savu apmulsumu brīdī, kad jūsu draugs atklāj jums, ka viņa ienākumi ir ievērojami lielāki par jūsu ienākumiem. Ienākumu apmēra pārrunāšana var uzjundīt nepatīkamas emocijas un neapmierinātību, kas neatkāpjas vēl mēnešiem vai pat gadiem ilgi.

Nauda var iedalīt visus cilvēkus divās grupās - “mēs” un “viņi”. Pieņemt kādu, kura ekonomiskā situācija ir pilnīgi citāda un kurš, jūsuprāt, nesaskaras ar tādām problēmām kā jūs, kā rāda pieredze, ir ļoti grūti. To var aplūkot no abiem aspektiem – kā no trūcīgas dzīves skatupunkta, tā arī no pārtikušas dzīves skatupunkta. Iedomājieties, ka jūs uzzināt, ka jūsu draugs, kuru jūs uzskatāt par pilnīgi vienlīdzīgu, kā izrādās, pelna divas reizes vairāk nekā jūs. Šis fakts var neatgriezeniski ietekmēt jūsu attiecības, jo tagad jūs zināt, ka jūsu draugam ir daudz lielāki finanšu resursi un līdz ar to arī iespējas, kas jums diemžēl nav pieejamas. Jūsu draudzība būs daudz spēcīgāka, ja jūs nezināsit, cik daudz pelna jūsu draugs, un jūsu draugs nezinās, cik daudz pelnāt jūs.

Ja jūs atklāsit, ka jums ir daudz parādu un jums nav absolūti nekādu iekrājumu, citi var padomāt, ka jūs neprotat rīkoties ar naudu, un var pieņemt arī to, ka jūs neesat kompetenti attiecībā arī uz citām lietām. Vairums cilvēku uzskata, ka aizņemties naudu, lai varētu nopirkt to, kas patiesībā jums nemaz nav vajadzīgs, ir ārkārtīgi bezatbildīgi, it īpaši, ja viņi paši cenšas izvairīties no tādiem pirkumiem, lai ātrāk nokārtotu savas kredītsaistības un iegūtu finansiālo neatkarību. Tāpat runājot par naudu, var atklāties uzskatu atšķirības attiecībā uz naudas pelnīšanu un tērēšanu, kas arīdzan var radīt sarežģījumus savstarpējās attiecībās. Detalizēti izklāstot savu finanšu informāciju un uzskatus attiecībā uz dažādiem finanšu jautājumiem, jūs sadedzināt tiltus aiz sevis, proti, atklājot tādu informāciju, jūsu privātums zūd, un atpakaļceļa vairs nav.

Kādēļ daži cilvēki atklāj pilnīgi visu?

Neskatoties uz visām nepatīkamajām sekām, kas var rasties detalizētas finanšu informācijas atklāšanas rezultātā, ir cilvēki, kas atklāj pilnīgi visus savas finanšu situācijas aspektus. Kādēļ? Daži cilvēki pilnībā izklāsta savu finansiālo situāciju, lai saglabātu sevī atbildību un motivāciju, tādējādi uzlabojot savu finansiālo stāvokli. Iedomājieties, kā jūs justos un rīkotos, ja jums ik mēnesi vajadzētu publiski izpaust savus ienākumus un citus finanšu rādītājus? Jūs taču censtos, lai šie cipari būtu tik labi, cik vien tajā brīdī tas ir iespējams! Turklāt, jūs taču nevēlētos, lai jums būtu jāpaskaidro, kādēļ jūs veicāt to muļķīgo pirkumu vai kādēļ jums bija jāaizņemas tas ātrais kredīts jeb, kā to dēvē gruzīni, swrafi sesxi. Savas finanšu informācijas publiska izpaušana, lai palīdzētu sev saņemties un nepadoties, ir pielīdzināma dalībai kādā tievēšanas programmā, kuras laikā jūs pierakstāt visu, ko esat ēduši un darījuši, lai vēlāk šo informāciju prezentētu pārējiem grupas biedriem. Kad jūs zināt, ka jums par savu veikumu būs jāatskaitās citiem, iespēja, ka jums “paslīdēs kāja”, ievērojami samazinās. Vēl viena no priekšrocībām, ko iespējams gūt, daloties ar savu finanšu informāciju, ir runas brīvība, proti, jūs varat brīvi runāt par finansēm, nebaidoties izpaust to vai citu informāciju, jo jums vairs nav nekādu noslēpumu. Ja jūs brīvi dalīsities ar šo informāciju ar citiem, arī citi, visticamāk, atklās jums šādas tādas savas finansiālās situācijas detaļas. Tas, savukārt, ļaus jums mācīties no citu pieredzēm, palīdzot jums uzlabot savu finansiālo stāvokli.

Cik daudz informācijas vajadzētu atklāt?

Rezumējot visu iepriekšminēto, cik daudz informācijas tad mums vajadzētu izpaust? Pareizā atbilde ir atkarīga no mūsu komforta līmeņa attiecībā uz savu finansiālo situāciju un no tā, ko mēs vēlamies panākt, izpaužot šādu informāciju. Viena no lielākajām problēmām, kas saistīta ar šādas informācijas izpaušanu, ir fakts, ka informācija, kas reiz ir atklāta, vairs nevar kļūt par neizpaustu, tāpat kā izlietu ūdeni vairs nav iespējams sasmelt. Jūs nevarēsit likt cilvēkiem aizmirst šos ciparus, ja gadījumā pārdomāsit un nožēlosit, ka izpaudāt šo informāciju. Lai vai kā, atcerieties, ka jūsu finanšu informācija ir svarīga galvenokārt jums un jūsu tuviniekiem, nevis citiem, ar jums tieši nesaistītiem cilvēkiem. Citi var izrādīt ziņkāri par jūsu finansēm, tomēr tām nav tiešas ietekmes uz nevienu, kas ir ārpus jūsu tuvinieku loka. Jāsaka, ka lielākā daļa cilvēku tomēr vairāk zaudē nekā iegūst, izpaužot savas finansiālās situācijas detaļas, tādēļ, pirms izpaudiet šo informāciju, rūpīgi pārdomājiet, vai tas tik tiešām ir nepieciešams.

Reklāmraksti