Cik svarīga ir autovadītāju veselības pārbaude un kam turpmāk jāpievērš pastiprināta uzmanība!

Visiem autovadītājiem zināmi daudzie noteikumi, kas jāievēro, pirms sēžamies pie stūres – gan ceļu satiksmes noteikumi, gan tas, ko atļauts darīt braucot, gan tas, kas aizliegts. Jāzina kādā tehniskajā stāvoklī jābūt auto, arī par tehniskajām apskatēm un obligāto transportlīdzekļa apdrošināšanu jābūt lietas kursā. Bet kā ar paša veselību? Katram, kuram ir autovadītāja tiesības, jāpārbauda sava medicīniskā izziņa un jāpārliecinās, ka tās termiņš nav beidzies – vislabāk, jāieskatās pēc tās makā vai auto salonā, jo medicīniskā izziņa jau labu laiku šoferīšiem vienmēr jāvadā līdzi. Tāpēc turpmāk šai medicīniskajai izziņai, un ar to saistītajām lietām, būs jāpievērš pastiprināta uzmanība. Kāda? Lasām tālāk!

Izrādās, ka transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nedrīkst izmantot, ja vadītājs nav veicis kārtējo vai pirmstermiņa veselības pārbaudi. Un, ja ceļu policija, paturot transportlīdzekli, konstatē, ka tā vadītājam nav derīgas medicīniskās izziņas, ar to brīdi stājas spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību aizliegums. Kārtējo veselības pārbaudi medicīniskajai izziņai veic īpaši sertificēts ģimenes ārsts vai ārstniecības iestādē izveidota ārstu komisija. Bet informāciju par medicīnisko pretindikāciju esamību vai neesamību transportlīdzekļa vadītājam fiksē transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā.

Kā jau daudzi citi dokumenti - veselības izziņas pierastajā papīra formātā vairs netiek izsniegtas. Tomēr, lai likumīgi mēs drīkstētu vadītu transportlīdzekli, ir nepieciešami vairāki dokumenti - vadītāja apliecība, transportlīdzekļa tehniskā pase, izziņa, ka vadītāja veselības stāvoklis ļauj vadīt spēkratu, obligātā civiltiesiskā apdrošināšana, apliecinājums, ka automobilim veikta tehniskā apskate un citi, no kuriem daļai nav jābūt taustāmā dokumentu formā.

Pēdējā laikā satraukumu viesusi ceļu policijas īpašā interese par vadītāja medicīniskās izziņas esamību vai neesamību, ar to saprotot arī šā dokumenta derīguma termiņu. Jāpiebilst, ka šādas rūpes ir pamatotas, jo autoavārijās, domājams, veselības problēmu dēļ bojā gājuši vairāki autovadītāji.

Reģistrētā informācija liecina, ka Latvijā ir izsniegti 846 tūkstoši transportlīdzekļu vadītāju apliecību, bet 120 tūkstošiem vadītāju dažādu iemeslu dēļ nav medicīnisko izziņu, un tas viņiem būtībā aizliedz sēsties pie stūres.

Mūsdienās, kad pa ceļiem visos virzienos kursē desmitiem tūkstošu dažādu veidu transportlīdzekļu, vadītāja veselības stāvoklim ir liela nozīme. Tieši tāpēc Ceļu satiksmes likumā noteikts, ka transportlīdzekļu vadīšanas tiesības un transportlīdzekļu vadītāja apliecību var iegūt likumā noteikto vecumu sasniegusi persona, kura cita starpā noteiktajā kārtībā ir veikusi veselības pārbaudi un kurai nav konstatētas medicīniskas pretindikācijas transportlīdzekļa vadīšanai. Kā jau iepriekš minēts, medicīniskā izziņa ikdienā līdzi nav jāvadā un ceļu policijai apturēšanas gadījumā nav jāuzrāda, bet veselības pārbaudes derīguma termiņu aizmāršīgi vadītāji var pārbaudīt CSDD e-pakalpojumu vietnes datubāzē.  Turklāt to būtu derīgi izdarīt, pirms nejaušā kārtā notikusi satikšanās ar ceļu policistu un tiek konstatēts, ka veselības pārbaude veikta senāk, kā to pieļauj tiesību akti.

Par auto vadīšanu, ja medicīniskajai pārbaudei beidzies derīguma termiņš, tiek piemērots arī sods. Transportlīdzekļa vadītājam, atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksam par vispārīgo ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem, uzliek naudas sodu 40 eiro apmērā, kā arī tiek izņemtas vadītāja tiesības līdz brīdim, kad persona iziet medicīnisko pārbaudi. Par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu izdara attiecīgu ierakstu Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā.

Bet, situācijā, kad noticis negadījums, neskatoties uz to, vai avārijā iesaistītais ir cietušais vai tās izraisītājs, ja vadītājam nav derīgas medicīniskās izziņas, iestājas iepriekšminētā situācija - stājas spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību aizliegums. Par to sastāda administratīvā pārkāpuma protokolu un piemēro attiecīgo sodu.

Lai atgūtu vadītāja tiesības, personai ir jāsamaksā uzliktais sods un jāapstiprina, ka ir izieta medicīniskā pārbaude, ko policija var pārbaudīt CSDD reģistrā.

Jāzina arī tādi termini, kā tiesību atņemšana un tiesību aizturēšana, ko vadītāji visai bieži jauc. Tiesības atņem uz noteiktu laiku, kas paredzēts konkrētā sankcijā, savukārt tiesības aiztur līdz konkrētam brīdim; šajā gadījumā - līdz tiek izieta medicīniskā pārbaude.
Ārsta izziņas par veselības pārbaudi ir derīgas desmit, piecus un trīs gadus. AM, A1, A, B1, B un BE kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem, kā arī traktortehnikas un citu pašgājēju mašīnu vadītājiem ik pēc 10 gadiem, personām pēc 60 gadu vecuma sasniegšanas — ik pēc trim gadiem, savukārt C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E un DE kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem, kā arī tramvaju un trolejbusu vadītājiem ik pēc pieciem gadiem, personām pēc 60 gadu vecuma sasniegšanas — ik pēc trim gadiem.

Šādu veselības pārbaužu mērķis ir izvērtēt transportlīdzekļa vadītāja veselības stāvokli un noteikt, vai vadītājam vai vadīšanas tiesību pretendentam nav šajos noteikumos minētās medicīniskās pretindikācijas transportlīdzekļa vadīšanai. Savukārt autovadītājam pašam jādodas uz CSDD reģistrēt jauniegūto medicīnisko izziņu, ja, piemēram, ģimenes ārstam nav piekļuves CSDD datu reģistram.
Ģimenes ārsts vai ārstu komisija var liegt vadīt transportlīdzekli, ja pārbaudē tiek konstatētas neiroloģiskās slimības un sindromi, garīgi traucējumi, redzes un dzirdes traucējumi, iekšķīgas slimības, traumas un to sekas. Būtiska pretindikācija ir alkohola, narkotisko un psihotropo vielu lietošana vai atkarība. Bet tabaka šajā sarakstā netiek iekļauta. Ārsti norāda, ka viens no svarīgākajiem autovadītāju veselības riskiem ir saistīts ar augstu asinsspiedienu, ko visai bieži konstatē vīriešiem pēc četrdesmit gadiem.

Tāpēc pirms doties ceļu satiksmē, labāk lieku reizi būsim vēlreiz pārliecināti, ka ar mūsu auto un arī mums un visiem dokumentiem viss ir kārtībā.

Reklāmraksti