Galvenie ieguvumi, iegādājoties jaunas vasaras riepas

Riepas ir viena no svarīgākajām automašīnas komponentēm, jo savieno balstiekārtu ar ceļu. No tām atkarīga drošība, ekonomija un automašīnas gaitas īpašības. Tuvojoties siltākam laikam, ziemas riepas jāmaina pret vasarai piemērotiem automašīnas apaviem, bet daudzi autovadītāji nezināšanas vai ekonomijas nolūkos ne vienmēr izvēlas pareizākos un drošas braukšanas praksei atbilstošākos riepu maiņas risinājumus. Šajā rakstā uzzināsi, kādas ir sezonai atbilstošu riepu lietošanas priekšrocības un kāpēc prātīgāk ir iegādāties jaunas vasaras riepas.

Vasaras riepu sezona

Vasaras riepu sezonas sākums, vai datums, kad visām vieglajām automašīnām būtu jābūt aprīkotām ar vasaras riepām, LR likumdošanā nav noteikts. Obligāts vien ir noteikums, ka tās nedrīkst uzstādīt līdz 1. martam. Vairums autovadītāju ziemas riepas pret vasaras komplektu maina, kad gaisa temperatūra stabili turas +5,+10 grādu robežās un vislielākā aktivitāte vērojama aprīļa otrajā pusē. Latvijas mainīgajos apstākļos tam ir pamats, jo pat martā vēl iespējamas atkalas un zemas gaisa temperatūras, kas vasaras riepu ražošanā izmantoto gumiju padara cietu un pasliktina saķeri. Atbilde uz jautājumu “kad jāmaina vasaras riepas?”, tātad nav viennozīmīga un ir atkarīga no sezonālajiem laikapstākļiem.

Kāpēc gada siltajos mēnešos braukt ar vasaras riepām?

Vasaras riepu tehnoloģiskie risinājumi, gumijas sastāvi un protektori ir speciāli piemēroti siltāka laika apstākļiem uz ceļiem. Ja ziemā autovadītājus uztrauc sniegs un ledus, tad vasarā lielākā problēma ir peļķes un lietus. Ziemas riepas nav veidotas šādiem apstāķļiem, tāpēc drošības un veiktspējas ziņā vienmēr atpaliks no vasaras riepām. Dažas vasaras riepu lietošanas priekšrocības:

 • Uzlabota saķere, īsāks bremzēšanas ceļš. Atceries, ka avārijas situācijā, arī daži centimetri var būt izšķiroši, lai izvairītos no nepatīkama iznākuma;

 • Uzlabota stabilitāte un vadāmība. Vasaras riepas nodrošina labāku automašīnas atsaucību strauju manevru gadījumos;

 • Samazināta rites pretestība ar saķeres virsmu;

 • Samazināts trokšņu līmenis;

 • Uzlabota degvielas ekonomija;

 • Samazināts protektora nodilums un ilgāks riepas mūžs, salīdzinot ar ziemas riepām, kuras vasarā pastiprināti dilst.

20180213-1128-riepas1-jaunas-vasaras-rie
Foto: Pixabay.com

Lietotas vai jaunas vasaras riepas?

Neskatoties uz to, ka gan autovadītāju, gan pasažieru drošība ir visaugstākā prioritāte, tomēr pie mums autovadītāji, bieži vien izvēlas taupīt uz riepu rēķina. Latvijā vērojamas četras riepu ekspluatācijas tendences. Pirmā pieeja - riepas tiek mainītas reizi pusgadā, ik pēc 3 - 5 gadiem iegādājoties jaunus vasaras un ziemas riepu komplektus. Otrā pieeja - braukšana ar vissezonas riepām, kuras automobilim uzstādītas visu gadu. Trešā pieeja - lietotu vai atjaunotas riepu uzstādīšana. Ceturtā pieeja, kura nebūtu ieteicama, ir braukšana ar ziemas riepām vasaras sezonā.

20180213-1130-riepas1-jaunas-vasaras-rie
Foto: Pixabay

Vissezonas riepu lietošana pie mums nav aizliegta un daudzi tās lieto, tomēr visiem zināmā gudrība “kas der visam, neder nekam” attiecināma arī uz riepu pasauli. Vissezonas tāpat kā Centrāleiropas ziemas riepas, galvenokārt paredzētas siltām ziemām un, lai arī pēdējos gados Latvijā ziemas vairs nav tādas, kā vecvecāku laikos, sniega un ledus ir pietiekami. Vissezonas riepas ziemā labu saķeri spēs sniegt vienīgi uz tīrītiem ceļiem pilsētvidē, bet uz apputinātiem vai apledojušiem ceļiem veiktspējā krietni atpaliks no kārtīgām ziemas riepām. Līdzīgi ir ar vasaras sezonu – šāda tipa riepas, pateicoties mīkstākam sastāvam, ātrāk dils, turklāt nespēs piedāvāt komforta un saķeres līmeni, kādu sniedz speciālas vasaras riepas.

Atjaunotu un lietotu riepu lietošana ir vēl viens veids kā ietaupīt, taču arī šeit ir jārēķinās ar trūkumiem un nepilnībām. Atjaunotām riepām tiek mainīts tikai protektors, atstājot veco riepas armējumu un sānu malas. Šāda riepa, salīdzinot ar jaunām vasaras riepām, būs ar lielāku trokšņu līmeni, sliktāku vadāmību un zemāku bremzēšanas efektivitāti. Runājot par lietotām riepām, to veiktspēja var būt vēl sliktāka. Lai arī galvenais nosacījums, lai vasaras riepas būtu likumīgi izmantojamas satiksmē, tām ir jābūt ar protektora dziļumu vismaz 1,6 mm, svarīgs ir arī riepas vecums. Gumija auto riepās ar laiku paliek cieta un zaudē savas īpašības, līdz ar to pasliktinot riepas veiktspēju. Eksperti uzskata, ka riepu par svaigu var uzskatīt apmēram 5 gadus no ražošanas brīža. Ja iepriekšējais riepu īpašnieks tās saņēmis pēc 2 gadu turēšanas noliktavās, nobraucis 3 gadus un tagad ar tām brauksi Tu, tad pat dziļais protektors nenozīmēs, ka riepa būs droša lietošanā.

Neradžotu ziemas riepu lietošana vasaras sezonā ir vēl viena izplatīta riepu ekspluatācijas prakse. Lai arī daudzi autovadītāji šādi cenšas ietaupīt, jāatceras, ka ziemas riepu gumijas sastāvs ir mīkstāks, kas nozīmē, ka tās vasarā ātri dils un, iespējams, ziemas sezonai vairs nebūs derīgas. Raugoties no šāda aspekta, ieekonomēt diez vai izdosies, jo riepas būs jāmaina biežāk. Tāpat ziemas riepām vasarā būs lielāka rites pretestība, kas samazinās degvielas ekonomiju, nemaz nerunājot par to gaitas īpašībām un veiktspēju uz slapja ceļa seguma, kuram šīs riepas nav pielāgotas un var izraisīt akvaplanēšanu. Atceries, ka pat lētas vasaras riepas siltajā sezonā būs drošākas par dārgākām ziemas riepām!

Par laimi, Latvijas tirgū izplatītākā riepu ekspluatācijas prakse, ko piekopj lielākā daļa autovadītāju, ir vasaras riepu izmantošana vasarā un ziemas riepu izmantošana ziemā. Lai arī jaunas vasaras riepas izmaksās aptuveni 200 – 300 eiro par komplektu, pie pareizas ekspluatācijas, ar tām varēs nobraukt pat 3 - 5 sezonas. Ņemot vērā drošības riskus un iespējamos izdevumus satiksmes negadījuma rezultātā, pie kura vainojamas sliktas riepas, jauns vasaras riepu komplekts noteikti būs izdevīgāks par automašīnas remontu. Jaunas vasaras riepas sniegs vislabāko saķeri un vadāmību, kā arī būs ekonomiskākas un klusākas, tāpēc, ir vērts pielikt kādu eiro un iegādāties jaunas vasaras riepas!

20180213-1132-riepas1-lv-jaunas-vasaras-
Foto: Shutterstock.com

Ieteikumi drošai braukšanai vasaras sezonā

Labas vasaras riepas ir ļoti svarīgas, lai nodrošinātu drošu pārvietošanos, tomēr arī vasarā nedrīkst aizmirst sekot sava auto kopējam tehniskajam stāvoklim. Gatavojoties riepu maiņai, atceries veikt arī šādas pārbaudes savam auto:

 • riteņu savirzes regulējumu, no kā būs atkarīga auto vadāmība un riepu vienmērīgs nolietojums;

 • bremžu sistēmas pārbaudi, kas ziemā tikusi pakļauta mitruma un sāls iedarbībai;

 • dzesēšanas šķidrumu un eļļas līmeņa pārbaudi un, ja nepieciešams, maiņu vai papildināšanu;

 • balstiekārtas mezglu diagnostiku;

 • disku balansēšanu, ja tāda nepieciešama;

 • regulāru riepu spiediena pārbaudi.

Nobeigumā

Lai arī riepu izvēle ir katra paša ziņā, tomēr visdrošākā un patīkamākā braukšana gada siltajos mēnešos būs ar vasarai piemērotām riepām. Jaunas vasaras riepas nozīmē zināmus ieguldījumus, taču, kā izrādās, ilgtermiņā tas pat bieži vien ir izdevīgāks risinājums, kā braukšana ar lietotām, atjaunotām, vissezonas vai ziemas riepām. Ja nevēlies pārmaksāt, pamēģini riepas meklēt internetveikalos, kur jaunas vasaras riepas no vadošajiem zīmoliem iespējams iegādāties par zemākām cenām kā veikalos vai servisos.

Reklāmraksti